Witamina C w odpowiedniej dawce i podana w odpowiednim czasie potrafi zdziałać cuda. Linus Pauling i Albert Szent-Gyoergy uważali witaminę C za środek spożywczy, który powinien stać w naszej kuchni obok wody do picia.

Mówiąc o witaminie C mamy na myśli kwas l-askorbinowy czyli witaminę C lewoskrętną. Na rynku można znaleźć wiele preparatów zawierających witaminę C w kapsułkach i proszku.

Kwas l-askorbinowy należy do bezpiecznych preparatów, który jest dostępny w aptekach i sklepach zielarskich. Choć jest to kwas syntetyczny, nie jest szkodliwy dla naszego organizmu, ponieważ jego postać chemiczna jest identyczna do naturalnej. Jedyna różnica polega na tym, że w naturalnej formie występują także otoczki bioflawonoidów, które sprawiają, że witamina C pozostaje dłużej w naszym organizmie.

Kwas l-askorbinowy możemy jednak łączyć z naturalnymi sokami lub preparatami z bioflawonoidami.

 

Owoce. Rozkrojone grejfruty, pomarańcze i cytrynki ozdobione liściami. Na biały tle.

 

Bezpieczeństwo stosowania kwasu l-askorbinowego

Wbrew wielu nieuzasadnionym przekonaniom witamina C lewoskrętna nie jest szkodliwa nawet w dużych dawkach. Jak wykazują badania naukowe nie powoduje tworzenia się kamieni nerkowych, a wręcz zapobiega ich powstawaniu. Nie powoduje zaparć, nie obniża w organizmie poziomu witaminy B12 i miedzi, nie powoduje nadmiernego kumulowania się żelaza, erozji na szkliwie z powodu kwaśnego smaku ani reakcji alergicznych.

Witamina C przyswaja się szybko a jej nadmiar jest wydalany wraz z moczem. Stad lepiej brać mniejsze dawki a częściej niż jedną dużą dawkę.
Zażycie większej porcji może spowodować uczucie burczenia i przelewania się w brzuchu. Należy wówczas zmniejszyć dawkę lub zażywać ją w większych odstępach czasowych.

 

Skutki uboczne stosowania witaminy C w postaci kwasu l-askorbinowego

Zdarzają się indywidualne reakcje nadwrażliwości na witaminę C w postaci kwasu l-askorbinowego. Mogą pojawić się bóle brzucha, zgaga, pieczenie żołądka, biegunki, skurcze jelit, spadki ciśnienia i zawroty głowy. Na witaminę C powinny uważać osoby z wrzodami żołądka, bowiem wrzody to swoiste ranki a witamina C jest kwaśna i można doprowadzić do bólu. Dla żołądkowców polecana jest forma witaminy C w postaci askorbiniany sodu. Jest to połączenie kwasu l-askorbinowego z wodorowęglanem sodu czyli sodą oczyszczoną. Niweluje to odczyn kwaśny nie zmieniając działania. Taka postać witaminy C nosi często nazwę witaminy C buforowanej. Jest zdecydowanie bezpieczniejsza dla układu pokarmowego.

 

Witamina C a nerki

Badania naukowe dowiodły, ze witamina C może nam zaszkodzić, ale pod warunkiem, że weźmiemy ją w ilości, która raczej jest nierealna do spożycia, a jest nią dawka około 250-300 GRAM jednorazowo. Jak wiadomo wszystko w nadmiarze szkodzi, nawet to, co jest bardzo zdrowe. Jednak dawki około 300 g nie da się spożyć a podanie jej w 1-5 gramach kilka razy dziennie może wyleczyć nas z wielu dolegliwości.

W świecie krąży wiele teorii jakoby witamina C uszkadzała nerki i doprowadzała do powstawania w nich kamieni. Jednakże obserwacje naukowe przeprowadzone na kilkudziesięciu kobietach spożywających regularnie witaminę C w dużych dawkach przez kilkanaście lat pokazują, że nie spowodowała ona powstania żadnych kamieni nerkowych. Podobne badania przeprowadzone na mężczyznach spożywających spore dawki witaminy C wskazywały wręcz na obniżone ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych.

O nietoksyczności witaminy C świadczy również fakt, że używana była ona jako lek w przypadku istniejących już kamieni nerkowych.

 

Dawkowanie witaminy C w różnych dolegliwościach

Poniższy wykaz pokazuje przykładowe stosowane dawki witaminy C na swoich pacjentach przez amerykańskiego lekarza dra Roberta Cathcarta:

  • Profilaktycznie - 4-15 gram/doba w 4-6 dawkach
  • Przeziębienie - 30-60 gram/doba w 6-10 dawkach
  • Ciężkie przeziębienie - 60-100 gram/doba w 8-15 dawkach
  • Grypa - 100-150 gram/doba w 8-20 dawkach
  • Wirusowe zapalenie płuc - 100-200 gram/doba w 12-25 dawkach
  • Astma, katar sienny - 15-50 gram/doba w 4-8 dawkach
  • Alergie - 0,5-50 gram/doba w 4-8 dawkach
  • RZS - 15-100 gram/doba w 4-15 dawkach
  • Infekcje bakteryjne - 30-200 gram/doba w 10-25 dawkach
  • Zapalenie wątroby - 30-100 gram/doba w 6-15 dawkach
  • Kandydoza - 15-200 gram/doba w 6-25 dawkach