Magnez jest nieocenionym stymulatorem wielu procesów zachodzących w organizmie. Aktywuje ich aż ponad 200. Magnez znajduje się w każdej naszej komórce i musi być regularnie dostarczany do organizmu wraz z żywnością lub suplementacją. Jak wiadomo w ostatnich latach poprzez wyjałowienie gleb i stosowanie środków ochrony roślin poziom magnezu w produktach spożywczych spadł nawet o 90%. Dlatego w przypadku dużych niedoborów dobrze jest przez jakiś czas skorzystać z odpowiedniej suplementacji.


O magnezie

Z wielu badań naukowych wynika, że na deficyt magnezu cierpi aż 70% populacji. Jest to szczególnie widoczne w krajach uprzemysłowionych, gdzie poprzez stosowanie przetworzonej żywności podaż magnezu w diecie jest znikoma. Dodatkowo chroniczny stres automatycznie wyczerpuje nasze rezerwy tego cennego pierwiastka.

Mało kto wie, że magnez spełnia w organizmie podobną rolę jak witamina K2 kierując prawidłowo wapń do kości, nie pozwalając mu osadzić si w tętnicach. Dodatkowo warto zaznaczyć, że mała ilość magnezu oznacza także, że przyswajamy mniej potasu. W rezultacie może się okazać, że zostaje w organizmie zwiększona ilość sodu, co niekorzystnie działa na układ krążenia.

 

Jakie są objawy niedoboru magnezu?

  • drżenie mięśni
  • pobudzony system nerwowy i obniżona odporność na stres
  • skurcze mięśni
  • wysokie ciśnienie krwi
  • tachykardia
  • arytmia
  • miażdżyca
  • osteoporoza
  • fibromyalgia
  • zespół napięcia przedmiesiączkowego
  • zaburzenia snu
  • nadmierne pocenie się

 

Kogo może dotyczyć niedobór magnezu?

  • kobiety w ciąży i matki karmiące
  • osoby palące papierosy i nadużywające alkoholu
  • osoby często oddające mocz
  • sportowcy
  • osoby żyjące w ciągłym stresie
  • osoby stosujące dużo cukru w diecie i rafinowanych pokarmów

 

W jakim pożywieniu można znaleźć spore dawki magnezu?

  • zielone warzywa - im ciemniejsze warzywo tym więcej magnezu powinno zawierać - wymienić tu można chlorellę, natki warzyw korzeniowych - pietruszki, marchewki, młody jęczmień, młoda pszenica, jarmuż
  • kiełki roślin
  • orzechy, w tym najwięcej magnezu możemy znaleźć w migdałach
  • kakao i gorzka czekolada
  • kasze i zboża pełnoziarniste
  • pestki arbuza
  • owoce suszone - figi, rodzynki, śliwki
  • banany
  • makrela i śledzie

 

Jakie suplementy warto zastosować, by szybciej uzupełnić braki magnezu?

Obecnie na rynku możemy przebierać w różnych formach magnezu. Na co należy zwracać uwagę kupując magnez? Na to, aby forma magnezu była łatwo przyswajalna oraz na zawartość jonów magnezu w magnezie, a nie samą ilość magnezu. Ważna jest sprawdzona firma i czystość produktu. Nie kupujmy magnezu pełnego dodatkowych wypełniaczy i barwników.
Pamiętajmy, że dobrze jest spożywać magnez w podzielonych dawkach, gdyż duże ilości przyjęte na raz mogą zostać wypłukane z organizmu i nie zostaną wchłonięte.

Dawki magnezu potrzebne do uzupełnienia w stanach dużego niedoboru wahają się na granicy 380-1200 mg na dobę. Możemy także dodatkowo zaopatrzyć się w niedużą dawkę witaminy B6, która ułatwia przyswajanie magnezu, zatrzymuje go dłużej w organizmie i stabilizuje. Witamina B6 wpływa na większe stężenie magnezu w osoczu i w erytrocytach. Spory wpływ na prawidłowe utrzymanie magnezu w organizmie ma także witamina D.

  

Formy magnezu

Cytrynian magnezu - jest jedną z najłatwiej przyswajalnych form magnezu. Za jego pomocą możemy szybko uzupełnić niedobory, jednak u osób z wrażliwym układem pokarmowym może wykazywać delikatny efekt przeczyszczający, ze względu na zawartość kwasu cytrynowego. Wchłanianie cytrynianu magnezu możemy szacować na około 90%.

Taurynian magnezu - jest idealna formą magnezu dla osób z chorobami układu krążenia. Najczęściej spotykana jest forma kapsułkowana, którą przyjmuje się 2 x dziennie w podzielonych dawkach. Taurynian magnezu nie ma właściwości przeczyszczających, więc jest dobrą alternatywą dla cytrynianu magnezu.

Jabłczan magnezu - jest idealną formą dla osób zmagających się z przewlekłym zmęczeniem, ponieważ zawarty w nim kwas jabłkowy odżywia komórki naszego organizmu i szybko uzupełnia braki energetyczne. Jest to również jedna z najlepszych form magnezu organicznego i łatwo przyswajalnego.

Chelat magnezu - tutaj często zachodzi wiele kontrowersji, ponieważ chelat magnezu jest formą łatwo przyswajalną, ale naukowo nie zbadano jeszcze jego wchłanialności. Z reguły osoby przyjmujące chelat magnezu w stosunkowo szybkim tempie odczuwają poprawę. Jednak podobnie jak cytrynian magnezu może u wrażliwych osób wywołać efekt przeczyszczający.

Chlorek magnezu - jeśli wybieramy tą formę magnezu to kupujmy ją pod postacią leku (przebadanego na zawartość jonów magnezu) lub czystą do analizy formę proszku, którą dosypiemy do naszych kąpieli. Chlorek magnezu z reguły powiązany jest z małymi dawkami magnezu, toteż uzupełnienie niedoborów wiązałoby się z przyjmowaniem kilkunastu tabletek dziennie. Polecane są bardziej kąpiele w chlorku magnezu! Wówczas szybkość wchłaniania magnezu z chlorku jest bardzo wysoka, a do tego pobudzane są procesy detoksyfikacji tkanek i metabolizm. Z tego względu kąpiele w magnezie są świetnym rozwiązaniem dla wielu osób borykających się z różnymi schorzeniami - od braku energii po choroby zwyrodnieniowe. Po kilku kąpielach odczuwana jest zdecydowana poprawa w funkcjonowaniu organizmu. Wystarczy co drugi dzień do kąpieli w wannie wsypać 1-2 szklanki chlorku magnezu, który dobrze połączyć z sodą oczyszczoną w celu lepszego oczyszczenia organizmu. Dla osób nieposiadających wanny dobrym rozwiązaniem będą kąpiele nóg w misce z wodą. Do miski należy wsypać szklankę chlorku magnezu i moczyć stopy przez 20-30 min w możliwie ciepłej wodzie, aby magnez mógł się lepiej wchłonąć przez otwarte pory w skórze. Po 2 tygodniach stosowania można zrobić tydzień przerwy i wznowić kurację.

Węglan magnezu - jest organiczną formą magnezu i połączony z kwasem solnym w żołądku tworzy chlorek magnezu. Profilaktycznie można go jak najbardziej stosować (przeważnie są to małe dawki), jednak musimy pamiętać o dobrym zakwaszeniu żołądka, aby magnez był szybciej przyswajalny. Węglan magnezu posiada jednak właściwości zobojętniające kwas żołądkowy, toteż nie będzie dobrym rozwiązaniem dla osób ze słabym zakwaszeniem żołądka. Jeśli jednak cierpimy na nadkwasotę - zobojętni nam zbyt silny kwas i odczujemy ulgę. Wchłanianie węglanu magnezu sięga około 30%, także jeśli w tabletce mamy dawkę np. 100mg, wchłonie nam sie go zaledwie 30mg.

Tlenek magnezu - jest najbardziej rozpowszechnioną formą magnezu dostępną na wyciągnięcie ręki. Jednak przyswajalność tlenku magnezu wynosi zaledwie 8% a dawka w tabletce wynosząca przeważnie około 60 mg zalecana jest do stosowania zaledwie raz dziennie. Taka sytuacja sprawia, że często osoby stosujące tego typu magnez nie odczuwają żadnych rezultatów w poprawie funkcjonowania organizmu. Jest to zbyt niska dawka, by uzupełnić duże niedobory tego pierwiastka.

Siarczan magnezu - zwany potocznie solą Espom, stosowany jest powszechnie przy zaparciach, ze względu na silne właściwości przeczyszczające. Jest stosowany często w kuracji oczyszczającej wątrobę i woreczek żółciowy jako substancja rozkurczająca drogi żółciowe i ułatwiająca wypróżnienie, wieńcząca kurację. Jednak stosowanie jej w dużych dawkach na co dzień może nam bardzo zaszkodzić. Dodawany jednak do kąpieli pomaga przy dolegliwościach stawowych.

Asparginian magnezu - często występuje w połączeniu z asparginianem potasu. Tej formy należy jednak unikać, gdyż może być szkodliwa dla zdrowia. Jeśli potrzebujemy zaopatrzyć organizm w magnez i potas wybierajmy lepsze formy, które będą bezpieczne dla zdrowia.


Źródła:
www.podbielski.pl
www.solgar.pl
Lewko K., Leczenie dobrą dietą