Kiedy wątroba woła o pomoc?

Symptomów chorej wątroby jest wiele i nie każdy wie, że przyczyną niektórych dolegliwości może być właśnie wołająca o pomoc wątroba.
Wątroba jest największym gruczołem w naszym organizmie. Położona jest pod prawym łukiem żebrowym. Do wątroby doprowadzana jest krew z jelit, żołądka, trzustki i śledziony. Doprowadzane są do niej wszelkie substancje, które wchłaniają jelita.



Funkcje wątroby

Wątroba pełni kilkaset funkcji ale wyszczególnienia wymagają:

  • magazynuje związki potrzebne dla organizmu takie jak glikogen, białko, żelazo, witaminę B12, witaminy A i D
  • filtruje związki wchłonięte do krwi
  • wydziela żółć, potrzebną m.in. do trawienia tłuszczy
  • neutralizuje toksyny przedostające sie do organizmu z pokarmu, drogą wziewną oraz skórną
  • przemienia amoniak w mocznik
  • reguluje stężenie hormonów



Jej rola w organizmie jest nieoceniona. Niestety coraz więcej toksyn znajdujących się w pożywieniu i środowisku działa na wątrobę bardzo niekorzystnie. W celu jej sprawnego funkcjonowania powinniśmy w codziennej diecie dostarczać substancje, które wspomagają jej pracę, dzięki czemu cały nasz organizm będzie sprawniejszy.

 

Objawy chorej wątroby

Objawy przeciążonej wątroby mogą być różne. Do najczęstszych dolegliwości należą:

  • nieprawidłowe trawienie: wzdęcia, uczucie pełności po nawet niewielkiej ilości posiłku
  • zbyt wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów
  • nadwaga i otyłość oraz spowolniona przemiana materii
  • problemy z gospodarką hormonalną
  • choroby autoimmunizacyjne jak RZS, Hashimoto
  • zaburzenia pracy tarczycy
  • alergie
  • kamienie i dolegliwości pęcherzyka żółciowego
  • niska tolerancja alkoholu
  • nieświeży oddech
  • gruby nalot na języku
  • częste bóle głowy i migreny
  • zespół drażliwego jelita
  • problemy z wypróżnianiem, nieprawidłowa struktura i kolor stolca

 

Mniszek w szklance na tle zieleni


Zioła i aminokwasy ważne dla prawidłowego funkcjonowania wątroby


L-tauryna

L-tauryna - jest aminokwasem, który ma bardzo ważne znaczenie dla wątroby. Jest niezbędny w tworzeniu żółci i detoksykacji organizmu. Osoby z alergią i nadwrażliwością organizmu mają z reguły obniżony poziom tego aminokwasu, toteż ich system detoksykacyjny nie działa zbyt sprawnie. Odpowiednio wysoki poziom tauryny w organizmie sprawia, że organizm świetnie daje radę pozbywać się toksycznych produktów przemiany materii. Gdy bierzemy dużo leków także powinniśmy zadbać o uzupełnienie tego aminokwasu, ponieważ wiąże ona pozostałości leków i usuwa z organizmu. Dzięki temu skutki uboczne są niewielkie lub nie odczuwa ich się w ogóle. Tauryna jest aminokwasem, który nasz organizm sam potrafi wytworzyć. Jeśli jednak odczuwamy większą podatność na chemikalia, chlor, alkohol, rozpuszczalniki i amoniak, wówczas na pewno organizm wytwarza go zbyt mało. W skutek obniżonego poziomu tauryny może dojść także do zaburzenia gospodarki elektrolitowej i organizm może przyjmować zbyt małą ilość soli mineralnych.

Tauryna występuje powszechnie w pożywieniu - w mięsie, w podrobach oraz bezkręgowych owocach morza. Na największe niedobory tego aminokwasu są narażeni weganie i wegetarianie.

Tauryna poza detoksykacją wątroby jest także potrzebna do oczyszczania nerek, do pracy mięśni i systemu nerwowego i pracy mózgu.
Dzienna dawka tauryny w zależności od osoby, jej diety i trybu życia wynosi od 1-3 gramów na dobę.



Fosfolipidy

Substancja ta jest aktywnym składnikiem regeneracyjnym wątrobę zawartą w lecytynie pochodzącą z soi, rzepaku, słonecznika czy żółtek jaj. Fosfolipidy posiadają niezwykłą zdolność wbudowywania się w błony komórkowe wątroby, uzupełniając jej ubytki, które mogą powstać na skutek stanu zapalnego i procesu chorobowego. Pozwala to na odbudowanie komórek wątroby i przywrócenie jej sprawnego funkcjonowania. Fosfolipidy powodują także obniżenie się poziomu cholesterolu we krwi, pomagają trawić tłuszcze i ułatwiają wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Ważne jest także inne działanie tej substancji. Otóż poprawiają one także przepływ krwi i zapobiegają sklejaniu się do siebie czerwonych krwinek. To powoduje lepsze dotlenienie całego organizmu.

Najlepiej stosować lecytynę z naturalnych źródeł jak żółtka jaj. Jednak można wspomóc się także suplementami diety i preparatami leczniczymi. Dawka dzienna powinna zawierać od 800-1200 mg fosfolipidów.

 

Ostropest plamisty

Jest jedną z najbardziej znanych roślin pomocnych w regeneracji i odtruwaniu wątroby. Jego główny składnik aktywny, jakim jest sylimaryna, jest stosowany od lat w medycynie przy zatruciu grzybami, ponieważ jako jedyny z substancji podany w dużym stężeniu jest w stanie uratować życie. W świecie leków i suplementów dużo firm produkuje tabletki z ostropestu, całe ziarna lub mielone nasiona czy czyste wyciągi z sylimaryny. Warto sięgać po produkty standaryzowane, gdyż wówczas wiemy ile w danym produkcie jest samej substancji aktywnej. Jakość produktów może być naprawdę różna. Dawka dzienna sylimaryny, która zregeneruje wątrobę powinna wynosić 480-600 mg dziennie. Można także stosować dobre ziarna w ilości 1-3 łyżeczki dziennie, które najlepiej zalać wrzątkiem lub chwilkę pogotować. Kuracja regeneracyjna powinna trwać od pół roku do roku.

Wątroba powoli nasyca się sylimaryną, ale efekty stosowania niejedną osobę przyparły o zdumienie. Podczas stosowania leków chemicznych ostropest chroni i regeneruje na bieżąco wątrobę. Posiada także silne właściwości przeciwzapalne. Wspomaga produkcję żółci i poprawia trawienie, dlatego dobrze stosować go pół godziny przed posiłkiem.

Ostropest stosuje się przy marskości wątroby, zatruciu alkoholem, różnego pochodzenia uszkodzeniach wątroby i zastoju żółci. Stłuszczenie wątroby, występujące coraz częściej w naszym społeczeństwie również świetnie poddaje się kuracji za pomocą sylimaryny. Wówczas komórki tłuszczowe z powrotem mogą zostać zastąpione nowymi komórkami wątrobowymi.



Mniszek lekarski

Korzeń mniszka lekarskiego i jego świeże liście stosowane były juz w medycynie ludowej do leczenia schorzeń wątroby jak również przy problemach z nerkami. Arabscy lekarze stosowali go z powodzeniem już w X-XI wieku, a w XVI wieku w Anglii sprzedawano go w aptekach. W tym wieku był stosowany także przez Niemców do oczyszczania krwi. W wielu krajach na świecie stosowany jest pod postacią leków ziołowych i suplementów diety.

Mniszek lekarski swoje właściwości lecznicze zawdzięcza substancjom goryczkowym oraz licznym innym związkom jak witaminy, minerały czy pektyny. Ale to właśnie goryczki działają pobudzająco na układ trawienny, działają żółciopędnie i ułatwiają przepływ żółci. Amerykański lekarz John King poleca stosowanie tego ziółka przy słabym trawieniu, zaparciach, braku apetytu, dnie moczanowej, reumatyzmie i dolegliwościach skórnych. Dobre wyniki daje także przy żółtaczce.

Mniszek lekarski można stosować w postaci herbatek do zaparzania, gotowania jako suszony korzeń a także w postaci kapsułek. Zalecana dawka dzienna powinna zawierać 500-2000 mg sproszkowanego mniszka.



Karczoch

To zioło od niedawna wróciło do łask, głównie dzięki świetnym właściwościom obniżającym poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Liście karczocha mają działanie ochronne na wątrobę i wspomagają jej regenerację. Mają także zdolność oczyszczania krwi, obniżania poziomu mocznika we krwi oraz produktów przemiany materii zawierających azot, które zatruwają nasz organizm. Karczoch z powodzeniem może być stosowany przy uszkodzeniach wątroby, jej niewydolności, słabym trawieniu i przy kamieniach żółciowych. Posiada także delikatne działanie poprawiające pracę jelit i zapobiega zaparciom.

Liście karczocha dostępne są w aptekach i sklepach zielarskich pod postacią tabletek i kapsułek. Gorzki smak jednak nie odstrasza ludzi stosujących go także w postaci soków. Zalecane spożycie dziennie to 300-500mg karczocha.



Pamiętajmy, że..

Przy regeneracji wątroby warto także zadbać o dietę, która powinna być podstawą. Wprowadzić należy do codziennego jadłospisu żółtka jaj, marchew, buraki, lecytynę, chlorellę czy lucernę. Warto włączyć do diety zielone warzywa liściaste, ograniczyć spożycie prostych węglowodanów. Wykluczyć należy słodzone napoje gazowane i fast foody na korzyść świeżych warzyw i owoców. Nasza wątroba lubi także kwaśne i ostrawe produkty. To dlatego tak dużo osób przy dolegliwościach wątrobowych sięga po musztardę czy ogórki kiszone.