Obraz kliniczny boreliozy jest zróżnicowany i przebiega w trzech stadiach. Poniżej prezentujemy szczegółowy opis objawów w poszczególnych stadiach

 
Okres I. Stadium wczesne ograniczone

Choroba ujawnia sie u ponad 50 % chorych

Jest to stadium, w jakim pojawia sie tak zwany rumień pełzający lub rumień wędrujący. Pojawia sie on w 70 procentach przypadków i jest widoczny zwykle po 7 dniach od zakażenia. Ma kształt pierścienia z przejaśnieniem w środku. Skóra w obrębie rumienia jest ciepła i napięta, choć nie boli i nie swędzi. Rumień powstaje w miejscu ukąszenia kleszcza. Najczęściej są to kończyny dolne lub górne, rzadziej obejmuje inne lokalizacje. Objawami towarzyszącymi rumieniowi mogą być powiększone okoliczne węzły chłonne, stany podgorączkowe do 38 stopni C, a także objawy przypominające grypę, takie jak bóle gardła, bóle głowy, łamanie w kościach i dreszcze. Nieleczony rumień znika z reguły w ciągu miesiąca.

 

Okres II. Stadium wczesne rozsiane

W tym etapie bakterie rozprzestrzenia sie drogą krwionośną i atakuje różne narządy: stawy, układ nerwowy, miesień sercowy oraz skórę.

Stawy. Głównymi objawami są: wysięk w jamie stawowej oraz bóle kostno stawowe. Dotyczy to jednego lub kilku stawów, najczęściej stawów kolanowych. Zapalenia stawów mogą trwać do kilku tygodniu i przebiegają z fazami łagodzenia i nasilania się dolegliwości. Z czasem stają sie mniej dotkliwe lub ataki występują rzadziej.

Układ nerwowy. Zajęcie układu nerwowego przez krętki borrelii nosi nazwę neuroboreliozy i objawia sie porażeniem lub niedowładem nerwów. Występują także zapalenia korzeni nerwowych z silnymi bólami oraz drętwienie i mrowienia w obrębie niektórych części ciała. Bardzo często atakowany jest nerw twarzowy, gdzie dochodzi do opadania kącika ust, braku możliwości wyszczerzenia zębów, braku możliwości zaciśnięcia powieki. Najczęściej dotyczy to jednej strony ale bywa też obustronne.

Serce. Zakażenie serca bakterią borrelii jest rzadkie, niemniej jednak jeśli do tego dojdzie, to może to wywołać kołatania serca.

Skóra. Również jest to rzadka sytuacja, ale jeśli borelioza zajmie skórę to pojawia sie niebieskawy lub czerwonawy guzek, najczęściej pojedynczy, umiejscowiony na płatku lub małżowinie usznej a niekiedy na mosznie.

 


Stadium III. Późne stadium

Kilka lat po zakażeniu

Dochodzi do trwałego uszkodzenia zaatakowanych narządów, oka, mózgu, nerwów obwodowych. Wszystkie dolegliwości z okresu drugiego, a więc bóle kostno stawowe, niedowłady, porażenia, drętwienia itd, przybierają charakter przewlekły! Do tego niekiedy może dojść do zanikowego zapalenia skóry w miejscu, gdzie wcześniej występował rumień, Przybiera to postać sinawych lub sinofioletowych przebarwień w obrębie których skóra jest pozbawiona owłosienia i stopniowo ulega zanikowi.

 

Diagnostyka i leczenie alternatywne boreliozy

W naszym gabinecie prowadzimy diagnostykę pod kątem zakażenia bakteriami borrelii oraz stosujemy leczenie metodami alternatywnymi. W terapii korzystamy z zabiegów falami elektromagnetycznymi za pomocą aparatu MORA oraz preparatów naturalnych. Gabinet prowadzimy od 2010 i mamy wiele sukcesów terapeutycznych.