Czy jest różnica między kapustą kiszoną a kwaszoną? Czy to tylko inna nazwa czy też inny produkt? I jakie ma to znaczenie dla naszego zdrowia?


Zdrowa kiszona kapusta

Powszechnie wiadomo, że kiszona kapusta to samo zdrowie. Zawiera ona korzystne bakterie powstałe w procesie fermentacji, które odżywiają nasze jelita. Dzięki temu kiszona kapusta pomaga przyswoić więcej witamin i minerałów z pożywienia, hamuje procesy gnilne i oczyszcza złogi z jelit. Kiszona kapusta jest bogata w witaminę C, która wzmacnia układ odpornościowy. Zawiera witaminy z grupy B, które dożywiają organizm. Zawiera cenne minerały takie jak magnez, żelazo, potas, siarkę ograniczą i wapń.

 

Kapusta kiszona pokrojona na blacie. Obok pomidorki a z tyłu kawałem ukrojonej kapusty.


Jak powstaje kiszona kapusta?

Kapustę do kiszenia umieszcza się na 3-4 dni w ciemnym pomieszczeniu, w odpowiedniej temperaturze, co ma na celu doprowadzenie do zaniku chlorofilu oraz związków siarkowych odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach kapusty i gorzki smak produktu. Dodaje sie soli, przypraw, np. chrzanu, kminku, pieprzu, liści laurowych oraz ziaren pieprzu. Potem następuje proces fermentacji, podczas którego powstają cenne bakterie kwasu mlekowego.



Kapusta kwaszona

Proces produkcji kwaszonej kapusty przebiega nieco inaczej. Zalewa się ją octem, dodaje cukru, soli, przypraw oraz substancji konserwujących. Nie zachodzi tutaj kluczowy proces fermentacji mlekowej, tak bardzo pozytywny dla zdrowia. Nie wytwarzają się zatem bakterie! Współcześnie w sprzedaży jest coraz więcej kapusty kwaszonej a nie kiszonej. W marketach, sklepach a nawet i na bazarach zamiast zdrowej kiszonej kapusty dostaniemy kapustę kwaszoną, niemającą ze zdrowiem wiele wspólnego. Okazuje się nawet, że nie tylko ma ona tylu wielu wartości odżywczych, co kiszona kapusta, a wręcz może szkodzić!!



Dlaczego kapusta kwaszona może szkodzić?

Kapusta kwaszona jest zalewana octem, a dokładnie kwasem octowym, który możne mieć szkodliwy wpływ na organizm. Może:

  • zniszczyć czerwone krwinki, powodując obniżenie poziomu hemoglobiny i przyczyniając się do anemii
  • zakłócić procesy trawienia i zaburzyć proces przyswajania pokarmu
  • doprowadzić do marskości wątroby i owrzodzeń jelita grubego (choć te dane nie są potwierdzone).
  • podrażnić śluzówki układu pokarmowego, wywołując bóle żołądka i jelit



Jak odróżnić kiszoną kapustę od kwaszonej kapusty?

Kiszona kapusta różni sie od kapusty kwaszonej przede wszystkim kolorem. Ta zalana octem ma kolor jasny, prawie taki sam, jak kolor surowej kapusty. Z kolei kapusta kiszona jest lekko żółta a w miarę upływu czasu staje się mocniej żółta. Drugim wyróżnikiem jest zapach. Kapusta kwaszona ma po prostu zapach octu, natomiast kapusta kiszona ma swój charakterystyczny kwaśny. Po trzecie smak. Kapusta kwaszona jest w smaku lekko kwaśna, kapusta kiszona jest bardzo kwaśna, czasami tak mocno, że trzeba ją lekko opłukać, by można było ją zjeść.



Aby utrudnić identyfikacje..

Pułapka prawna. Na koniec dwa zdania o zawiłościach prawnych. Otóż na produktach spożywczych nazwa kapusta kiszona jest wg prawa równoznaczna z nazwą... kapusta kwaszona. Zatem widząc produkt o nazwie "kapusta kwaszona" możemy mieć do czynienia albo z prawdziwą kapustą kiszoną poddaną procesowi fermentacji albo z kapustą zalewaną octem. Dlatego sprawdzajmy skład! Najlepiej to samodzielnie zrobić w domu prawdziwą kiszoną kapustę.