Pleśnie znajdujące się w powietrzu i żywności mogą doprowadzić do problemów zdrowotnych takich jak alergie.

Pleśnie towarzyszą człowiekowi od dawien dawna. Do tej pory nie wyrządzały one jednak tak wielkiej szkody jak dzisiaj! Dzieje się tak, ponieważ organizm ludzki posiadał znacznie sprawniejszy układ immunologiczny. Dziś nasza odporność jest znacznie słabsza, co jest wynikiem chemizacji życia, skażenia środowiska i modyfikowanej żywności.

 

Pleśnie candida w obrazie mikroskopowym krwi


Jakie problemy zdrowotne powodują pleśnie?

Pleśnie to trucizna, która powodują choroby całego organizmu.

Układ oddechowy

Pleśnie podrażniają błony śluzowe stając się przyczyną alergii wziewnych, przewlekłych katarów, przewlekłych zapaleń zatok, kaszlu, astmy, duszności, nadmiernej wrażliwości na zapachy lub utraty węchu, stanów zapalnych gardła, nosa, oskrzeli i płuc.

 

Układ pokarmowy

Pleśnie powodują stany zapalne jelit, są przyczyną alergii pokarmowych z uwagi na podrażnienie błon śluzowych układu pokarmowego. Jelita będą wrażliwe na wszystko, co się zje!. Przy zakażaniu pleśniami często spotykamy śluz z jelit, biegunki, biegunki na przemian z zaparciami, zespól drażliwo jelita.

 

Układ nerwowy

Pleśnie mogą doprowadzić do nadmiernej drażliwości, przewlekłego zmęczenia, braku koncentracji i zwiększonej podatność na stres.

 

Skóra

Pleśnie, które zatruwają wewnątrz organizm, mogą się przyczynić do wyrzucenia problemu na skórę w postaci pokrzywek, ropnych zmian, łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry.

 

Gdzie występują pleśnie?

Obecność niebezpiecznych pleśni w naszym otoczeniu jest permanentna - występują one w nieczyszczonej klimatyzacji, liściach źle dosuszonej herbaty czy tytoniu, zgniłych warzywach i owocach użytych mimo swojego stanu do produkcji soczków i innych wyrobów.


Żywność a pleśnie

Ogromne ilości modyfikowanej pleśni trzeciego rzutu zjadamy razem z mięsem pochodzącym z wielkich ubojni, zaopatrujących najczęściej supermarkety. W takim mięsie znajdują pleśnie, które giną dopiero w temperaturze 4000 stopni, więc domowe obróbka cieplna ich nie zniszczy. Oznacza to, że konsumenci są stale narażeni na zakażenie pleśniami. Nieprzypadkowa jest tu wysoka zachorowalność na choroby żołądka wśród ludności wiejskiej, odżywiającej się właśnie takimi produktami.



Mieszkanie a pleśnie

Często słyszy się, że ludzie chorują w dany mieszkaniu. Jak się okazuje, na ścianach wszystkich z tych miejsc występowała pleśń! Zarodniki pleśni wdychane przez domowników mogą doprowadzić do problemów całego ustroju od chorób układu oddechowego, po zmiany skórne! Stąd niezwykle istotne staje się zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza w mieszkaniu i ewentualnych działaniach odgrzybiających mury.

 

Badanie organizmu na obciążenie pleśnią

Potrzeba profilaktyki przeciw pleśniowej staje się konieczna. Trzeba jednak zbadać najpierw organizm pod kątem obciążenia pleśnią. Pomocne okazują się tu dwa badania: mikroskopowa obserwacja krwi oraz badanie biorezonansem MORA (tzw. Test Obciążeń MORA). W naszym gabinecie wykonujemy oba te badania oraz prowadzimy ukierunkowane terapie oczyszczające.

Prowadzimy gabinet od 2010 roku i mamy na swoim koncie wiele sukcesów terapeutycznych. Specjalizujemy się w leczeniu chorób przewlekłych o nieznanej przyczynie, trudno poddających się standardowemu leczeniu.

Gabinet BioMora, Paula Jodczyk, Łukasz Dobrzyński, Zielona Góra, ul. Bohaterów Westerplatte 9 gabinet 310, telefon 531 084 087