Każdy z nas chciałby dostać cudowną pigułkę i wyzdrowieć na drugi dzień. Jesteśmy przyzwyczajeni do szybkich efektów. Świat pędzi a my nie mamy czasu czekać na powolne efekty. Jednak proces zdrowienia musi potrwać.


Choroby przewlekłe wymagają czasu

Współcześnie mamy około 90% przypadków chorób przewlekłych, czyli takich, które trwają latami. Dawniej proporcja między tak zwanymi chorobami ostrymi, czyli rozwijającymi sie szybko, mającymi bardzo gwałtowny przebieg i kończącymi sie w krótkim czasie a chorobami przewlekłymi była równa. Opanowaliśmy jednak epidemie, ale zaczęły nas dręczyć choroby przewlekłe, z którymi trudno sobie poradzić. Najczęściej ludzie zgłaszają choroby układu pokarmowego, problemy z układem oddechowym, zmiany skórne, przewlekłe zmęczenie, alergie, reumatyzm ale obserwujemy także problemy z tarczycą, choroby immunologiczne, miażdżyce. Szukając przyczyn tych problemów można wymienić w głównej mierze braki substancji odżywczych, jakich potrzebuje nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania, nadmiar szkodliwych substancji czyli toksyn (różnego pochodzenia), nadmiar stresu a także coraz powszechniejszy smog elektromagnetyczny, degenerujący nasze komórki. Tymi rzeczami trzeba się przede wszystkim zająć, aby zregenerować organizm. Jednak regeneracja obciążanego od lat organizmu wymaga czasu. A to jest często trudne do zaakceptowania.

 

Skaleczenie goi sie kilka dni

Zauważmy, że jeśli się skaleczymy to rana goi sie kilka dni, z reguły 3-5 dni. Towarzyszy temu lekki ból i zaczerwienienie. Czasami ślad zostaje jeszcze do 2 tygodni. Jeśli z kolei nabijemy sobie porządnego siniaka to potrafi on utrzymywać przez ponad tydzień a nawet dłużej. Regeneracja tkanki zajmuje bowiem czas, ponieważ każda komórka musi być wymieniona na nową a obumarłe tkanki muszą zostać usunięte. A teraz pomyślmy, co dzieje sie z narządami takimi jak jelita, które chorują od lat?! Ich regeneracja zajmuje znaczenie dłużej niż wygojenie skaleczenia czy sinika. Czasami potrzeba nawet kilku miesięcy! Poza tym, siniak czy skaleczenie goi sie samoistnie, w przypadku choroby przewlekłej mamy do czynienia z taką sytuacją, że bez naszej ingerencji nie nastąpi proces leczenia. Jeśli nic nie zrobimy to choroba będzie sie jedynie pogłębiać.

Co niektórzy słysząc o tym, że leczenie może długo potrwać, od razu się zniechęcają. Proszę jednak pamiętać, że nie ma innej drogi do zdrowia, nie można przyspieszyć regeneracji chorej tkanki. Poza tym czas i tak minie. Za te kilka miesięcy będziemy nadal cierpieć i nadal będziemy przerażeni tym, że trzeba długo czekać na efekty leczenia. Dlatego warto od razu zacząć coś z tym robić i po tych kilku miesiącach poczuć ulgę.



Jelita leczyły sie trzy miesiące

Zrobiliśmy prywatne doświadczenie na kilku zaprzyjaźnionych osobach prowadzących zdrowy tryb życia, polegający na tym, że przez cały miesiąc będziemy codziennie jeść pizzę zamawianą w pizzeriach (nie domową). Chcieliśmy zobaczyć, czy i jak pogorszy sie nasze samopoczucie i stan układu pokarmowego. Po trzech tygodniach każdego z nas bolał brzuch, były problemy z jelitami i żołądkiem. Po miesiącu przestaliśmy jeść pizze i z powrotem zaczęliśmy jeść zdrowe produkty. Problemy żołądkowo - jelitowe utrzymywały się jeszcze przez ... 3 miesiące!!!! Tyle czasu potrzebowały jelita zdrowych osób, by sie zregenerować po miesiącu jedzenia pizzy. Proszę sobie zatem wyobrazić, ile czasu potrzebują jelita osoby chorej?

 

Efekty leczenia chorób przewlekłych

Z reguły pierwsze efekty leczenia chorób przewlekłych widać już po 2-3 tygodniach. Są to delikatne zmiany, które jednak dają motywacje do dalszej kuracji. Wyraźna poprawa następuje po 2-3 miesiącach. Ostateczny powrót do zdrowia zależy od konkretnego przypadku i tego, ile organizm ma sił do regeneracji. Czasami jest to pół roku a czasami rok.