Jedzenie słodyczy może stać sie wręcz nałogiem porównywalnym z alkoholizmem i paleniem papierosów. Nie można po prostu ich odstawić, gdyż pożądanie jest zbyt silne. Dotyczy to zarówno dzieci jak i dorosłych. Do czego może doprowadzić jedzenie słodyczy i jak z tym walczyć?

 

Cukier i słodycze uzależniają

Spożywanie cukru może być dla organizmu silnym uzależnieniem. Dotyczy to zarówno dzieci jak i dorosłych. U jednych i u drugich oduczenie się jedzenia słodkości staje się wielkim problemem i wielką udręką, ponieważ przyzwyczajony organizm wręcz dopomina sie o coś słodkiego. Osoby uzależnione dostają napadów głodu, które może zaspokoić jedynie cukier. Mają jakby wkodowaną potrzebę zjedzenia cukru. Jeśli go nie dostaną to doznają objawów podobnych to tych, jakie występują przy rzucaniu nałogów takich jak alkohol czy papierosy.

 

Symboliczne sięganie po słodycze z jednoczesnym trzymaniem drugą ręką powstrzymującą przed chwyceniem słodyczy. Na zdjęciu widać obie ręce oraz ich cel czyli talerz z ciastami. Wszystko na biały tle.

 

Trudno odstawić słodycze

Ludzie, którzy przychodzą do naszego gabinetu opowiadają nam, że bardzo by chcieli przestać jeść słodkości ale po prostu nie mogą, bo potrzeba jedzenia słodyczy jest tak silna, że nie mogą sobie z tym poradzić. Dla kogoś, kto nie jest cukru, taki stan jest niezrozumiały, ale według obserwacji okazuje sie, że jest to bardzo silny nałóg i staje sie on dużym obciążeniem dla osoby uzależnionej, nie tylko ze względu na fizyczne skutki uboczne, jakie niesie ze sobą nadmierne jedzenie słodyczy ale także ze względu na uczucie psychicznego obciążenia, wynikające z faktu, że nie można oprzeć sie pokusie.

 

Zdrowotne skutki jedzenia słodyczy

Dawniej mówiono, że cukier krzepi, ale jak to zwykle bywa z powiedzonkami, wiele z nich okazuje sie bajkami. W przypadku cukru prawda jest taka, że może on doprowadzić do zniszczenia organizmu.


Wpływa on negatywnie na pracę wielu narządów i układów, w szczególności układu pokarmowego. Nadmiar słodyczy to najszybsza droga do nadwagi, a ta z kolei zaburza pracę serca, obciąża kręgosłup i stawów.

Nadmiar słodyczy może zaburzyć funkcjonowanie układu hormonalnego i rozregulować gospodarkę glukozy we krwi. Może to przyczynić się do powstania insulinooporności, a w konsekwencji cukrzycy typu II.

Słodycze silnie zakwaszają organizm w związku z czym mogą pojawić sie wszystkie objawy z tym związane, a więc przede wszystkim przewlekłe zmęczenie, bóle mięśniowe i stawowe, zgaga, bóle głowy, nerwobóle, wypadanie włosów.

Stwarzają także dogodne środowisko dla rozwoju wszelkich bakterii, grzybów o pasożytów.

Cukier utrudnia także wchłanianie wielu witamin i minerałów np. selenu, który bierze udział między innymi w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy. Jeśli nawet suplementujemy selen a zjemy zaraz po nim lub przed nim coś słodkiego to praktycznie nie zostanie on przyswojony.

Braki witamin i minerałów wpływają na osłabienie układu immunologicznego, przez co dochodzi do częstych przeziębień, zwłaszcza u dzieci. Poza tym braki substancji odżywczych u dziecka mogą zaburzyć jego prawidłowy rozwój, ponieważ dzieciństwo jest tym okresem, kiedy organizm potrzebuje najcenniejszego pokarmu.

Nadmiar słodyczy wyraźnie wpływa na pobudzenie układu nerwowego, wywołuje większą drażliwość i niepokój psychoruchowy. Często widzimy u dzieci zachowanie określane mianem ADHD, kiedy dziecko nie może usiedzieć w jednym miejscu i wręcz roznosi wszystko dookoła. Jest ono po prostu "przestymulowane" nadmiarem słodyczy i taki stan jest w rzeczywistości niebezpieczny dla zdrowia. Jeśli ktoś usłyszał, że jego dziecko ma ADHD to warto najpierw odstawić dziecku słodycze! Wiadomo, nie będzie to proste, ale jak sie okazuje w 90% przypadków pomaga!

U osób dorosłej nadmiar cukru może wywoływać stany ciągłego napięcia, zwłaszcza, jak nie dostarczy organizmowi tego cukru!! Odzwyczajanie od słodkości w takich przypadkach to prawdziwy detoks!

 

Jak walczyć z nałogiem jedzenia słodyczy

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest oczywiście świadome podejście do tematu, jednak działaniem pomocnym w tej walce okazuje sie być biorezonans. Zabiegi biorezonansem bardzo sprawdzają sie w usuwaniu głodu nikotynowego a teraz równie skutecznie pomagają „odczulać” słodycze! Są to specjalne terapie falami elektromagnetycznymi o odpowiedniej częstotliwości. Za pomocą tych fal wygasza się potrzebę spożywania słodyczy na poziomie komórkowym. Dzięki tym zabiegom wyjście z uzależnienia idzie 50-70% lżej!