Taki zielony koktajl oczyszcza i wzmacnia organizm. Jest też bardzo syty. Można go stosować na czczo lub zabrać do pracy i potraktować jako drugie śniadanie.

 

Składniki:

  • 2 łodygi selera naciowego
  • garść natki pietruszki
  • 2 dojrzałe kiwi
  • szklanka wody
  • łyżeczka miodu do smaku
  • łyżeczka oliwy z oliwek

 


Przygotowanie:

Łodygi selera i natkę pietruszki dokładnie opłucz. Obierz kiwi ze skórki. Wszystkie składniki umieść w blenderze i zmiksuj.

 

Koktajl zielony, obok zielone warzywka i plasterek kiwi. Stoją na białym talerzu.  

 

Właściwości składników koktajlu

Seler naciowy - to kontrowersyjna roślina, jedni go nie lubią ze względu na specyficzny smak i aromat a inni sie nim zachwycają. Mi osobiście seler sam w sobie nigdy specjalnie nie smakował, ale jako dodatek do koktajlu jest po prostu boski. Jego wyrazistość nadaje charakteru każdej potrawie. Seler zawiera duże dawki witaminy C, E, witamin z grupy B, kwasu foliowego, wapnia, magnezu, potasu, żelaza, co sprawia, że wzmacnia i odtruwa organizm, likwidując także zakwaszenie. Seler naciowy cieszy się powodzeniem w diecie cukrzyków ze względu na niski indeks glikemiczny - 15. Jest on także z powodzeniem stosowany w kuracjach odchudzających i odmładzających. Seler pobudza przemianę materii, dzięki czemu sprzyja oczyszczaniu organizmu z toksyn metabolicznych, co jest ważne np. przy dnie moczanowej i kamicy nerkowej.


Natka pietruszki to bardzo dobre źródło witaminy C, chlorofilu (który oczyszcza organizm), żelaza, fosforu, magnezu, wapnia, kwasu foliowego, cynku, miedzi i manganu. Nać pietruszki zawiera także spore ilości beta-karotenu, który organizm wykorzystuje do tworzenia witaminy A. Ma ona ogromne znaczenie m. in. dla prawidłowego funkcjonowania wzroku i zapobiega tzw. kurzej ślepocie. Organizm nie wytworzy jednak witaminy A bez tłuszczu, dlatego do koktajlu lepiej dodać troszkę dobrej oliwy z oliwek lub innego tłuszczu extra virgin. Natka pietruszki działa również moczopędnie i antyseptycznie, niszczy drobnoustroje, dlatego często jest stosowana w zakażeniach dróg moczowych. 

Żucie świeżych liści natki pietruszki odświeża oddech. Jeśli często jesz czosnek i nie chcesz nim pachnieć, żuj przez kilka minut natkę pietruszki, która złagodzi zapach czosnku do minimum.

 

Kiwi - to bomba witaminowa. Zawiera spore ilości witaminy C, dzięki czemu wzmacnia odporność organizmu, zapobiega miażdżycy, wzmacnia naczynia krwionośne, obniż ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia. Jeden dojrzały owoc kiwi pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Jest to oczywiście dawka dla zdrowego organizmu. Podczas infekcji czy chorób przewlekłych zapotrzebowanie na witaminę C wzrasta, ale o tym napiszę w osobnym artykule.

Kiwi to także bardzo dobre źródło błonnika (100 g owocu zawiera 2g błonnika), który daje uczucie sytości oraz reguluje pracę jelit, oczyszczając je z zalegających resztek pokarmowych. Owoc kiwi to także bogate źródło witaminy E, która wzmacnia naczynia krwionośne, zapobiega miażdżycy, zapobiega zawałom serca, chroni palaczy przed zgubnymi skutkami palenia papierosów.


Warto wiedzieć, że kiwi zawiera także pewien ważny składnik, który wykazuje działanie przeciwdepresyjne. Jest nim inozytol. Inozytol, nazywany czasem witaminą B8 - choć nią nie jest, przeciwdziała depresji, poprawia nastrój, sprzyja regeneracji wątroby m. in. stosowany jest w preparatach polecanych przy odchudzaniu i stłuszczeniu wątroby.