Składniki soku

  • 2 liście kapusty
  • 2-3 marchewki
  • 1 grejpfrut
  • Pęczek natki pietruszki
  • 1/2 cebuli
  • 2 ząbki czosnku
  • łyżeczka oleju np. konopnego

 

Wszystkie składniki koktajlu umyć, grejpfruta obrać ze skórki. Następnie przecisnąć przez wyciskarkę lub sokowirówkę.

  Zdjęcie wyciśniętego soku w dwóch szklankach ze słomką. Obol leżą: dwie marchewki, czosnek, rozkrojona cebulka i kapusta.

 

Działanie poszczególnych składników

Kapusta zawiera spore ilości różnych związków siarki, które silnie oczyszczają organizm z bakterii, grzybów, toksyn. Siarka jest ważna przy zwalczaniu grzybów Candida, bakterii oraz towarzyszących grzybicom infekcji pasożytniczych. Jeszcze do niedawna podejrzewając infekcję pasożytniczą matki dawały swoim dzieciom przez kilka dni do jedzenia kiszoną kapustę, która poza zawartością siarki zawiera pożyteczne bakterie, pomocne w walce z patogenami i wpływające na odbudowę flory bakteryjnej. Tu jednak przestrzegam przez kupnem kapusty kiszonej ze sklepów, bowiem często nie kisi się ona w naturalnych warunkach, ale jest zakwaszana. Smak podobny, choć bardziej kwaśny i działanie na zdecydowaną niekorzyść (mogą wystąpić silniejsze bóle brzucha, problemy jelitowe).

 
Kapusta poza związkami siarki zawiera bardzo duże ilości witaminy C, a także witaminy z grupy B (jakże ważne przy problemach z nerwami, mięśniami), witaminę E, K1, karotenoidy (dlatego ważne jest spożywanie jej z tłuszczem, aby organizm mógł wytworzyć witaminę A, ważna dla błon śluzowych, skóry, wzroku). W kapuście występuje także witamina U, która wykazuje działanie przeciw wrzodowe. Stąd często polecana jest w postaci soku na wrzody i nadżerki układu pokarmowego.

Ciekawostką może być, że kapusta jest cennym źródłem kwercetyny - substancji działającej przeciwzapalnie, zmniejszającej poziom histaminy w organizmie, co istotne jest m. in. przy alergiach. 


 
Cebula. Przy wyborze cebuli należy kierować się jej skórką. Brązowa, biała czy czerwona łupinka musi być w nienaruszonym stanie, być stosunkowo cienka i ciężko odchodzić od pierwszej warstwy cebuli. Taka struktura gwarantuje jej najlepszą ochronę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych jak pleśń czy chemikalia oraz utrzymuje soczystość cebuli. Sprawia także, że cebula nie absorbuje z zewnątrz żadnych patogenów.

Warto wiedzieć, ze cebula świetnie sprawdza się w profilaktyce przeciwnowotworowej. I tu lepiej wybierać odmiany o ostrym smaku i zapachu niż odmiany słodkie. Badania naukowe przeprowadzone w 2004 roku nad ekstraktami z cebuli wykazały, że te o ostrym smaku niszczyły do 95% komórek nowotworowych wątroby i jelita grubego, natomiast te słodkie tylko do 10%.

 

Czosnek również działa silnie przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Jego walory zdrowotne wykorzystywane były już w starożytności. Uznawany jest za jeden z najsilniejszych roślinnych antybiotyków. Nie trzeba go gryźć, aby uwolnił swoje działanie. Wystarczy, że pokroimy go na mniejsze części i połkniemy, a proces trawienia zrobi swoje. Jeśli już odważymy sie go przegryźć i nie chcemy, by zapach z naszych ust odsuwał od nas inne osoby to pogryźmy trochę natki pietruszki, która złagodzi jego zapach.


Czosnek w swych właściwościach leczniczych króluje nad innymi warzywami. Poza tym, że skutecznie niszczy grzyby, drożdże i bakterie, działa również przeciwnowotworowo (często nowotwory, szczególnie układu pokarmowego wynikają z zagrzybienia organizmu i uszkodzenia jego tkanek, a zniszczenie kolonii grzybów może być świetną aczkolwiek dłuższą drogą do sukcesu).


Regularnie spożywany czosnek zapobiega miażdżycy, obniża ciśnienie krwi, delikatnie rozrzedza krew, podnosi odporność organizmu a nawet zwalcza pasożyty. Dodawanie do wielu potraw kilku ząbków czosnku może się przyczynić do zdrowia całej rodziny.

 

Grejpfrut w postaci różnych ekstraktów od dawna z powodzeniem stosowany jest w leczeniu grzybic. Kiedyś po kuracji antybiotykowej niektórzy lekarze zalecali przez 2 tygodnie spożywać pół grejpfruta dziennie w celu oczyszczenia organizmu. Dziś niestety nie robi tego prawie żaden. A szkoda, bo to najsilniej działający przeciwgrzybiczo owoc stosowany zarówno w przypadku grzybic przewlekłych jak i przy np. zajadach po zjedzeniu owoców cytrusowych typu ananas.

 
Grejpfruty zawierają także dużo cennych substancji odżywczych w tym witaminę C, witaminy z grupy B oraz potas oraz beta karoten - najwięcej czerwone odmiany. Z tego względu bardzo korzystnie działają w schorzeniach sercowo-naczyniowych, obniżają poziom złego cholesterolu, trójglicerydów, ciśnienie krwi, uszczelniają naczynia krwionośne.


Podczas spożywania soku z grejpfruta należy uważać na stosowanie leków na receptę jak również tych bez recepty. Badania wykazały, że wypicie soku z grejpfruta kilka godzin przed lub po spożyciu leków powoduje większe wchłonięcie się leku do krwioobiegu i zwiększenie jego działania. Osoby przyjmujące w szczególności leki obniżające poziom cholesterolu, ciśnienie krwi, leki uspokajające oraz leki po przeszczepach powinny ostrożnie przyjmować preparaty z grejpfruta. Jeśli natomiast nie bierze się żadnych leków chemicznych, można śmiało delektować się jego smakiem i korzystać z jego dobroczynnych właściwości.

 

Źródła

"Normy żywienia człowieka", Ziemiński Ś. "PZWL" Warszawa 2001
"Warzywa i owoce - samo zdrowie", Prof. dr Michael Hamm, BeWydawnictwo "J&BF" Warszawa 1997
"Fitotronika czyli zdrowotne znaczenie roślin", Katarzyna Maria Puchacz, Białystok 2002, Studio Astropsychologii