Białka głównym składnikiem budulcowym

Białka są głównym składnikiem budulcowym organizmu. Nie dostarczają naszemu organizmowi energii. Jednak jest to element, który powinniśmy dostarczać organizmowi w codziennej diecie w odpowiednich ilościach i odpowiedniej formie. Białka pozyskujemy z mięsa, ryb, roślin strączkowych. Jest obecne także w warzywach czy zbożu (choć zawarte w nich białka często uczulają). To właśnie z białek zbudowane są narządy, hormony i enzymy. Bez nich nie możemy istnieć. Są niczym cegły przy budowie domu. Klejem są węglowodany i tłuszcze.


Białka dzielimy na pełnowartościowe - pochodzące od zwierząt oraz niepełnowartościowe - pochodzące głównie z roślin. Białkiem pełnowartościowym, czyli zawierającym komplet aminokwasów będziemy nazywać jajo, mięso, ryby, produkty pochodzenia zwierzęcego jak mleko, sery. Białkiem niepełnowartościowym będziemy nazywać białka pochodzące z roślin strączkowych, zbóż, miodu - nie zawierają one kompletu niezbędnych dla naszego prawidłowego funkcjonowania aminokwasów. Są także słabiej przyswajalne przez nasz organizm. I tak na przykład, aby uzyskać pełnowartościowe białko musimy połączyć chleb razowy z miodem czy fasolę z ryżem.


W dzisiejszych czasach jednak często pojawia sie problem trawienia białek. Wiele osób w skutek niewłaściwego odżywiania czy stosowania leków posiada zbyt wysokie pH kwasu żołądka (niskie pH rozpulchnia białko, by enzymy mogły je wstępnie rozbić) i nie wytwarza im się enzym wstępnie trawiący białko - pepsyna albo jest go za mało. I takie białko w dwunastnicy i dalszych częściach jelita cienkiego zostaje tylko częściowo przetrawione. Oznacza to, że nie rozbije ono się do końca na aminokwasy i nasz organizm nie będzie mógł w pełni się przebudowywać.


Możemy sprawdzić w domowych warunkach czy mamy odpowiednie pH żołądka niezbędne do wstępnego strawienia białka. Wykonujemy test z sodą.
Do szklanki wsypujemy 1 łyżeczkę sody oczyszczonej i zalewamy ją do połowy ciepłą wodą. Wypijamy i czekamy na odbicie.


Jeśli odbicie nastąpiło:

  • do 30 sekund - oznacza to, że mamy nadkwasotę
  • 30 sekund do 1,5 minuty - oznacza to prawidłowe zakwaszenie żołądka
  • 1,5 min do 3 min lekka niedokwasota
  • powyżej 3 min silna niedokwasota (często także przez lekarzy mylona z nadkwasotą)


Problem nadkwasoty jest złożony i może wynikać ze zbyt mocnego kwasu żołądkowego, który może wywoływać przekrwienia błon śluzowych, powstawania nadżerek i wrzodów. Wówczas musimy postarać się, by nasz organizm miał go trochę mniej i o trochę wyższym pH. Zbyt niskie pH może wynikać ze złego odżywiania, nadużywania gorzkich i ostrych ziół, soli lub być wynikiem sytuacji stresowej toczącej sie w organizmie i wówczas powinniśmy również zadbać o prawidłową dietę, dostarczając organizmowi odpowiednich substancji odżywczych, ale także i o relaks. Łatwo sie mówi, ciężej sie wykonuje, ale prawda jest taka, że stres wywołuje większe spustoszenie w organizmie niż złe odżywianie. Dlatego każdy z nas powinien znaleźć sobie jakieś hobby lub robić coś, co sprawia mu radość. Obowiązkowy jest tu także ruch na świeżym powietrzu, szczególnie lasy i łąki, gdzie ćwierkają ptaki i słychać szum wody działają kojąco na nasz umysł. W domowych pieleszach możemy potańczyć, obejrzeć ulubione filmy czy nawet wymienić zwykły stół z salonu na stół bilardowy i pograć w towarzystwie rodziny i znajomych. Na silny stres niewskazany jest jednak ciężki wysiłek, stres podczas ćwiczeń - np gdy trener ciągle krzyczy "jeszcze, jeszcze, jeszcze". Takie ćwiczenia wywołują silniejszy stres w naszym organizmie. Tutaj lepiej sprawdza się zasada wolniej i przyjemniej:)

Jeśli mamy prawidłowe pH w naszym żołądku oznacza to, ze najprawdopodobniej dobrze trawimy białko i nasz organizm ma budulec do pracy.

Jeśli natomiast mamy zbyt małe zakwaszenie żołądka, oznacza to, że nasze białka nie trawią się zbyt dobrze i zapewne brakuje aminokwasów w naszym organizmie. Brakuje budulca do prawidłowej pracy hormonów, enzymów, regeneracji mięśni, przemian strukturalnych. I prędzej czy później dojdzie do upośledzenia jakiś funkcji w organizmie, co może prowadzić do różnych dolegliwości i chorób.


W przypadku niedokwaszenia żołądka (nie mylić z zakwaszeniem organizmu) możemy działać w wieloraki sposób. 15-20 min przed posiłkiem wypić łyżeczkę octu jabłkowego dobrej jakości lub soku z cytryny rozrobionego w pół szklanki wody. Jeśli mamy podrażnioną lub wrażliwą śluzówkę zamiast octu i soku z cytryny możemy wypić kilka łyków gorzkich ziół (herbaty lub kropli żołądkowych), które również wzmagają wydzielanie soku żołądkowego, a także produkcję i rozszerzenie żółci, potrzebnej do trawienia tłuszczy. Można także przed posiłkiem wziąć szczyptę soli na język, która również da sygnał do wydzielenia soku żołądkowego. Do posiłku mięsnego dodawajmy ulubionych ziół jak majeranek, tymianek, rozmaryn czy cząber, które rozkruszają mięso i ułatwiają jego trawienie. Alternatywą jest także liofilizowany sok z papai, świeża papaja, ananas lub kiwi spożyte w trakcie lub po posiłku. Naukowo udowodniono, że enzym zawarty w ananasie jak i kiwi zwany bromelainą potrafi już w 2,5 minuty rozbić białko. Podobnie ma się sprawa z papają. Można także w trakcie posiłku lub po nim napić sie kilka łyków herbatki z liści papai.


Osoby, które przyjmują leki IPP - inhibitory pompy protonowej w celu likwidacji kwasu żołądkowego powinny w trakcie lub po posiłku przyjąć np. bromelainę, by móc rozbić białko.
Czasem, choć bardzo rzadko zdarza się, że powyższe metody nie skutkują i wówczas dietetycy polecają spożywania kwasu solnego w kapsułkach. Nie jest to jednak łatwa sprawa i należy ją rozpatrywać indywidualnie. Nie zachęcam jednak w żadnym wypadku do dawania "gotowca" organizmowi, ale dostarczenia mu substancji, dzięki którym zacznie na nowo dobrze funkcjonować.

Najczęściej czytany artykuł

Reklama artykułu o wiarygodności badań Volla. Lekarka a w tle lekarz rozmawia rodzinie.

Wyniki testów biorezonansu mogą być fałszywe! Zobacz, na co zwrócić uwage i jaki test wybrać.  

Borelioza. Badanie i leczenie

baner borelii

Terapia biorezonansem MORA jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia boreliozy. 

Szczegółowa diagnostyka organizmu

Baner

Polecana w przypadkach przewlekłych, które trudno poddają się leczeniu

Treści artykułów służą jedynie celom informacyjnym. Nie zastępują konsultacji z lekarzem, nie mogą służyć samodiagnozie lub samoleczeniu. Jeżeli masz problemy zdrowotne lub jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego stanu zdrowia i sposobu leczenia to skonsultuj się z lekarzem. Nie bierzemy na siebie odpowiedzialności za skutki w przypadku, gdyby ktoś będzie chciał wykorzystać informacje do samoleczenia czy samodiagnozy.

Teksty prezentowane na stronie stanowią własność firmy Łukasz Dobrzyński i są utworem w rozumieniu ustawy z dnia 04 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.nr.90,poz.631). Żadna ich część nie może być rozpowszechniana, kopiowana, przetwarzana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody Właściciela.