Jakich grup pokarmów należy wystrzegać się w diecie odchudzającej, by zdrowo i łatwo schudnąć bez efektu jo-jo?


Mleko krowie

Mleko krowie jest pokarmem idealnym dla... cielaków! Ale nie dla ludzi. Mleko zawiera kazeinę i laktozę, które bardzo często są przez ludzi źle tolerowane. Niemowlęta mają zdolność ścinania białek mleka z mleka krowiego dzięki enzymowi zwanemu podpuszczka. Niestety enzym przestaje być produkowany od 3 roku życia i pojawia się problem z trawieniem mleka. W dzisiejszych czasach mleko jest często źle tolerowane także przez dzieci poniżej 3 roku życia, co może wynikać z przetworzenia mleka. Osoby dorosłe często nie zdają sobie sprawy z tego, że mają problem z trawieniem mleka. Problemy z zatokami, nawracające infekcje, problemy żołądkowo-jelitowe jak zdęcia, gazy, biegunki mogą mieć swoją przyczynę w spożywaniu mleka. Poza tym dzisiejsze mleko już nie jest tym mlekiem, które spożywali nasi rodzice czy dziadkowie, gdzie krowa pasła się na zdrowej łące, miała dostęp do świeżej trawy i słońca, była po prostu szczęśliwą krową. W dzisiejszych czasach krowy żyją, a raczej wegetują w zamkniętych pomieszczeniach, bez dostępu do światła i świeżego pokarmu. Są żywione specjalnie opracowaną karmą naszpikowaną antybiotykami i hormonami. Karmy te sprawiają, ze krowa produkuje mleko z mniejszą ilością bakterii - wyjałowione. I co ważne produkuje tego mleka co najmniej 30 litrów na dzień, gdzie krowa w zwykłym wiejskim gospodarstwie produkuje go około 10 litrów na dobę. Krowy z przemysłowych gospodarstw często chorują, do mleka bardzo często przedostaje się także ropa, ponieważ wymiona są za bardzo obciążone. Mleko od przemysłowej krowy jest ponadto poddawane sterylizacji, homogenizacji i innym procesom, które zabijają wszystko to, co ma jakąkolwiek wartość. Pozostaje tylko biały płyn, do którego dodawana jest odpowiednia ilość tłuszczu - i tak powstaje mleko 0%, 2%, 3,2%. Mleko wiejskie natomiast ma min 3,5 % tłuszczu a nierzadko jego zawartość dochodzi także do 5%.

 

Mleko a wapń

Mleko często staje się podstawą diety dzieci i osób starszych ze względu na wysoką zawartość wapnia. Niestety nikt nie wspomina o tym, ze mleko zawiera także fosfor, który zaburza nam wchłanianie wapnia w diecie. Dlaczego w krowim mleku jest duża zawartość wapnia? Ponieważ krowa karmiona jest zieloną trawą lub sianem, które obfitują w ten pierwiastek. Dużą ilość wapnia zawierają migdały i zielone warzywa takie jak jarmuż czy brokuł, więc wyłączając lub ograniczając mleko i dostarczając mleko migdałowe czy zielone warzywa wapnia raczej nam nie zabraknie.

 

Co z jogurtami, kefirami, zsiadłym mlekiem czy twarogami?

Proponuję odrzucenie w diecie zwykłych mlecznych produktów sklepowych. Nie wnoszą one nam żadnych wartości odżywczych poza białkiem i tłuszczem i substancjami chemicznymi jak antybiotyki czy hormony. Ale jeśli chcemy i nie umiemy zrezygnować z nich na zawsze wybierajmy produkty "bio", ponieważ mamy większą pewność, że nie spożyjemy dodatkowej porcji antybiotyków, hormonów i innych niepożądanych przez nas substancji. Jogurty, kefiry i twarogi są poddawane działaniu podpuszczki czy żywych kultur bakterii i dlatego mogą powodować mniejsze dolegliwości, albo nie powodować ich wcale - oczywiście jeśli spożywamy je z umiarem. Do sałatek czy makaronów możemy dodawać parmezan czy inny ser, który dojrzewa minimum 12 miesięcy, ponieważ proces produkcji takich serów ogranicza w nich zawartość laktozy i kazeiny praktycznie do zera. Laktozy nie zawierają także sery pleśniowe, niestety zawierają one jednak kazeinę, która u osób uczulonych lub z nietolerancją na mleko krowie może wywoływać ostre i przewlekłe reakcje alergiczne.


Dobrą alternatywą dla sklepowych jogurtów jest przygotowanie zsiadłego mleka z surowego mleka wiejskiego, do którego już większość ludzi ma dostęp nawet w większych miastach na targowiskach czy w sklepach ze zdrową żywnością. Takie mleko wystarczy na dobę zostawić w ciepłym pomieszczeniu (oczywiście w temperaturze pokojowej), by po 24 godzinach doczekać się swojskiego zsiadłego mleka, które możemy wykorzystać chociażby do koktajli. Na targach czy w sklepach ze zdrową żywnością możemy także dostać wiejskie śmietany i sery twarogowe. W sklepach coraz więcej jest także produktów owczych i kozich, które mają skład mleka zbliżony do kobiecego mleka i z tego względu mogą być także łatwiej przyswajalne. Są kraje, w których spożywa się dużo ŚWIEŻEGO surowego koziego czy owczego mleka i ludzie tam żyjący dożywają spokojnie 90 czy 100 lat bez większych problemów zdrowotnych.

 

Ciekawostka!!!

Jeszcze kilkanaście lat temu polskie zakłady pracy - kopalnie, huty, producenci opon czy akumulatorów dawali swoim pracownikom kartki żywnościowe na mleko - dziennie 1 litr, które można było wykorzystać w sklepikach na terenie zakładów pracy. Świeże typowo wiejskie mleko ma bowiem właściwości odtruwające i wiążące metale ciężkie w organizmie. Dbano o to, by pracownik był zdrowy, nie chorował i miał siłę pracować.