Ziemniaki same w sobie są produktem niskokalorycznym. Zawierają około 80 kcal/100g, czyli 5 małych ziemniaków to zaledwie około 150kcal. Ziemniaki posiadają jednak wysoki indeks glikemiczny, ale dzięki temu, ze zawierają także dużo błonnika ich opróżnienie z żołądka jest opóźnione. Ziemniaki są świetnym źródłem skrobi opornej i tym samym stanowią świetną pożywkę dla rozwoju naszych bakterii jelitowych. Chronią także przed rakiem jelita grubego. Skrobia ziemniaczana jest bowiem świetną substancją powlekająco, dlatego jest często polecana przy schorzeniach układu pokarmowego.


Oczywiście najważniejsza jest postać zjedzonych ziemniaków. Najzdrowsze są te przygotowane na parze albo w mundurkach. Dzięki takiemu sporządzeniu zachowujemy najwięcej wartości odżywczych, a jest ich niemało. Ziemniaki są jednym z najlepszych źródeł potasu, ponieważ 100g dostarcza aż 350mg tego pierwiastka. Jest to szczególnie ważne, by zapobiegać chorobom nerek, układu krążenia czy nerwowego. Zawierają także witaminy z grupy B, A, C, E, K i minerały takie jak wspomniany już potas, magnez, wapń, żelazo, fosfor czy cynk.


Jakie ziemniaki tuczą?

Oczywiście te źle połączone, czyli polane sosami, smażone w oleju, odsmażane na patelni czy w postaci chipsów. Jeżeli chcemy wyregulować metabolizm powinniśmy jeść raczej ziemniaki na parze lub w mundurkach. Jeżeli już chcemy ugotować je w wodzie bez skórki, najlepiej zalać je niewielką ilością wrzątku i posolić dopiero pod koniec gotowania. Dobrze jest też wypić wodę z ziemniaków, ponieważ to do niej wygotowuje się część witamin i minerałów. Oczywiście można je okrosić niewielką ilością masła. Połączenie skrobi z tłuszczem sprawia, ze produkt często pozostaje dłużej w żołądku, ale nie jest to konieczne, gdyż podobną rolę spełnia tu błonnik. Jednak jeśli chcemy żeby wchłonęły nam się witaminy rozpuszczalne w tłuszczach dobrze jest dodać niewielki dodatek masła czy np. chłodne ziemniaki polać olejem lnianym czy konopnym.


Bardzo często u wielu osób zdarza się, że po zjedzeniu ziemniaków, mięsa i surówki po godzinie mamy nagły spadek energii, czujemy się senni i nie mamy siły się ruszyć. Wtedy chętnie sięgamy po słodycze jak kawałek ciasta i kawa. Takie zdarzenie może oznaczać, że poprzez ciężkie dla nas połączenie skrobi z mięsem jest dla nas ciężkostrawne i może nastąpić w naszym organizmie szybki wyrzut insuliny, w konsekwencji czego dojdzie do chwilowej hipoglikemii.


Jak uniknąć takie sytuacji? Możemy zjeść ziemniaki jako osobne danie, same, ewentualnie z jakimś warzywa, a mięsko zjeść w następnym posiłku razem z warzywami. Niektórzy z dobrym rezultatem stosują także inną metodę: spożywają najpierw ziemniaki z surówką, a na końcu zjadają mięso. Jak się okazuje ma to swoje uzasadnienie, ponieważ nasz żołądek specjalnie nie miesza pokarmu, ale trawi po kolei to, co do niego "wrzucamy".


Jeśli nie jesteś nadal przekonany, by jeść ziemniaki nadmienię, że znam wiele osób, które ziemniaki spożywają w dużych ilościach i chudną. Jedząc 3-4 posiłki dziennie z gotowanych ziemniaków nawet z dodatkiem masła czy śmietany wiele osób zrzuca nawet 4 kg w ciągu dwóch tygodni. Jest wielu zwolenników diety ziemniaczanej i niejednej osobie pomogła ona przy wielu schorzeniach, o czym można poczytać w internecie poprzez wpisanie hasła "dieta ziemniaczana". Oczywiście jedzmy wszystko, tylko w odpowiedniej formie i w odpowiednich ilościach. Jedzenie ich pod postacią sałatek, zup, same czy z dodatkiem mięsa lub ryby i odpowiednio przyrządzone na pewno nikogo nie utuczą. U wielu osób ziemniaki sprawdzą się lepiej w procesie odchudzania niż zboża, które mają wyższą kaloryczność, ale zawierają kwas fitynowy, który wiąże minerały w naszym organizmie (w niewielkich ilościach jest to wskazane, ponieważ kwas fitynowy wiąże i usuwać organizmu także szkodliwe dla nas metale ciężkie) oraz lektyny, które mogą powodować różnego rodzaju stany zapalne w organizmie i tym samym opóźnić procesy odchudzania, całkowicie je zahamować czy spowodować przybieranie na wadze.

Najczęściej czytany artykuł

Reklama artykułu o wiarygodności badań Volla. Lekarka a w tle lekarz rozmawia rodzinie.

Wyniki testów biorezonansu mogą być fałszywe! Zobacz, na co zwrócić uwage i jaki test wybrać.  

Borelioza. Badanie i leczenie

baner borelii

Terapia biorezonansem MORA jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia boreliozy. 

Szczegółowa diagnostyka organizmu

Baner

Polecana w przypadkach przewlekłych, które trudno poddają się leczeniu

Treści artykułów służą jedynie celom informacyjnym. Nie zastępują konsultacji z lekarzem, nie mogą służyć samodiagnozie lub samoleczeniu. Jeżeli masz problemy zdrowotne lub jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego stanu zdrowia i sposobu leczenia to skonsultuj się z lekarzem. Nie bierzemy na siebie odpowiedzialności za skutki w przypadku, gdyby ktoś będzie chciał wykorzystać informacje do samoleczenia czy samodiagnozy.

Teksty prezentowane na stronie stanowią własność firmy Łukasz Dobrzyński i są utworem w rozumieniu ustawy z dnia 04 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.nr.90,poz.631). Żadna ich część nie może być rozpowszechniana, kopiowana, przetwarzana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody Właściciela.