Nieokreślone bóle brzucha, zaparcia, biegunki, na zmianę jedno i drugie, skurcze brzucha, śluz w jelitach, do tego brak jakichkolwiek przyczyn tłumaczących objawy - tak wygląda zespół drażliwego jelita (tzw. IBS).

 

Zespół drażliwego jelita. Przyczyny

Zespół drażliwego jelita jest schorzeniem czynnościowym i polega na nieprawidłowej funkcji jelit. Mogą występować biegunki, zaparcia lub jedno i drugie na zmianę. Do tego mogą pojawiać się skurcze brzucha i śluz w stolcu. Przyczyn tego schorzenia jest kilka i często nakładają się one na siebie.

Na pierwszym miejscu wyróżnia się stres i nadmierną wrażliwość emocjonalną, która prowadzi do dużej wrażliwości błon śluzowych przewodu pokarmowego. Każda emocja będzie więc "oliwą do ognia" i zaostrzy problem.

Drugim czynnikiem są ukryte reakcje alergiczne na pokarmy. Stąd dieta w przypadku zespołu wrażliwego jelita jest bardzo ważna. Powszechnie poleca się stosowanie diety fodmap, ale najlepiej wykonać testy identyfikacyjne i dobrać produkty indywidualnie. Polecamy wykonać test biorezonansem MORA, który wykaże każdy negatywny wpływ pokarmu na organizm.

Trzecią przyczyną jest przerost grzybów z rodziny candida albicans. Wynika on z zaburzeń flory bakteryjnej jelit. Grzyby niszczą błonę śluzową i wywołują jej podrażnienia skutkiem czego dochodzi do zaburzeń czynnościowych takich jak biegunki ze śluzem.

 

Jelita

 

Zespół drażliwego jelita, badania

Standardowym badaniem pomagającym w ocenie zespołu drażliwego jelita jest kolonoskopia. Pozwala ona nie tyle określić chorobę, co wyeliminować inne problemy przez po pośrednio wskazuje na zaburzenia czynnościowe. Jeśli zatem nie mamy innych chorób a mamy biegunki i/lub zaparcia to najprawdopodobniej cierpimy na zespół drażliwego jelita. Takie badanie można wykonać w Klinice Zdrojowej w Zielonej Górze lub innej placówce gastrologicznej.

Z kolei diagnostykę przyczyn drażliwego jelita można przeprowadzić w naszym gabinecie w Zielonej Górze. Obejmuje ona trzy badania, które kompleksowo ocenią stan organizmu: test Obciążeń MORA, mikroskopowa analiza krwi oraz badanie z tęczówki oka. Badamy nie tylko główne przyczyny, jakimi jest wcześniej wspomniany stres, alergeny pokarmowe i candida albicans ale wiele innych rzeczy, mogących potencjalnie być źródłem choroby lub pośrednio wpłynąć na jej rozwój. Każde obciążenie jest bowiem ważne i uwzględnienie go w terapii może przyczynić się do pełnego lub szybszego wyzdrowienia. Dodatkowo w testach sprawdzamy stan funkcjonalny narządów wewnętrznych całego organizmu, oceniamy kondycje układu odpornościowego oraz sprawność mechanizmów detoksykacyjnych. 

 

1. Test Obciążeń Biorezonansem MORA

Jest to badanie specjalistycznym urządzeniem odczytującym sygnały elektromagnetyczne poszczególnych obciążeń z organizmu. Określa między innymi alergeny pokarmowe, dodatki spożywcze, metale ciężkie, baterie, wirusy, grzyby, pasożyty. Pokazuje stan narządów wewnętrznych oraz kondycje układu immunologicznego.

 

2. Mikroskopowa obserwacja kropli krwi

Badanie polega na obserwacji świeżo pobranej kropli krwi pod mikroskopem w bardzo dużym powiększeniu sięgającym 1000-1600 razy. Można zobaczyć zmiany wskazujące na obecność grzybów i bakterii, niewidoczne w żadnym innym badaniu. Na jego podstawie można wnioskować o zespole nieszczelnego jelita, które może przypominać zespół drażliwego jelita.

 

3. Badanie irydologiczne z tęczówki oka

Badanie z tęczówki oka ukazuje zmiany wrodzone i nabyte dotyczące poszczególnych narządów i tkanek. Wskazuje na stopień napięcia układu nerwowego oraz wrażliwość błon śluzowych układu pokarmowego, co w przypadku zespołu drażliwego jelita jest kluczową informację.

Dzięki testom określającym przyczynę można przejść do ukierunkowanej skutecznej terapii. Tylko leczenie zakładające usunięcie przyczyny jest skuteczne. Zespół drażliwego jelita. Leczenie naturalne

Na podstawie wyników powyższych testów prowadzimy ukierunkowane kuracje. Korzystamy tylko i wyłączenie z naturalnych i bezpiecznych metod terapeutycznych, dobierając je indywidualnie do każdej osoby. Do dyspozycji mamy między innymi preparaty roślinne, preparaty ziołowe, suplementy diety, homeopatie, izopatie a także zabiegi na biorezonansie.

 

1. Preparaty roślinne i ziołowe

Stosujemy silne i skuteczne preparaty roślinne sprawdzonych firm. Przez lata wypracowaliśmy odpowiednie konfiguracje preparatów przy zespole jelita drażliwego. Stosujemy także probiotyki i środki regenerujące jelita.

 

2. Prawidłowe odżywianie

Polega na eliminacji produktów szkodliwych oraz wprowadzeniu produktów dozwolonych. Zakłada także usunięcie z jadłospisu alergenów pokarmowych, o ile takie wyszły w badaniach.

 

3. Odczulanie na Biorezonansie MORA

Stosowane jest tylko u osób uczulonych na pokarmy. Odczulanie zakłada pięć zabiegów na jeden czynnik wykonywanych raz w tygodniu. Po sesji zabiegów w większości przypadków jest możliwość spożywania odczulonych produktów.

 

Nasze terapie

• harmonizują cały organizm
• wzmacniają układ immunologiczny
• poprawiają funkcjonowanie jelit i błon śluzowych układu pokarmowego
• oczyszczają organizm z pasożytów i grzybów
• zabezpieczają przed ponownym zakażeniem
• likwidują wrażliwość pokarmową na uczulające produkty
• tonizują układ nerwowy
• przywracają sprawność systemu regulacji podstawowej
• regenerują zaburzone tkanki
• usuwają stany zapalne, bóle i zastoje
• są bezpieczne i nie posiadają skutków ubocznych
• mają długotrwałe działanie


Opinia z gabientu

„Cierpiałem na zespół drażliwego jelito od kilku lat. Trafiłem ostatecznie do gabinetu medycyny naturalnej, gdzie kazano mi odstawić mleko i pszenicę jako że mam na nie alergię! Nieco zdziwiony posłuchałem rady i... zadziałało! Drażliwe jelito uspokoiło sie po miesiącu! Potem zrobiłem odczulanie i do dziś nie mam żadnych problemów!” Tomasz Lipiński, Gorzów Wielkopolski