Irydologia to klasyczna diagnostyka, oceniająca stan zdrowia na podstawie tęczówki oka. Jest niezwykle pomocna w każdej terapii holistycznej traktującej człowieka jako całość. Pozwala określić stan poszczególnych narządów oraz wskazać wrodzone predyspozycje do chorób. 

 

Irydologia odczytuje stan organizmu z tęczówki oka

Na tęczówce oka, podobnie jak na dłoniach i stopach, znajdują się miejsca połączone z poszczególnymi narządowi. O ile punkty na kończynach wykorzystuje się do terapii, np. w akupunkturze, o tyle miejsca na tęczówce służą do diagnostyki organizmu. Dzięki połączeniom nerwowym między narządami a odpowiednimi miejscami na tęczówce można określić predyspozycje do osłabień narządów oraz zobaczyć zmiany nabyte wskazujące na toczącą się chorobę. Jest to fenomen, który zaobserwowano już w starożytności, a rozwinięto w XVIII wieku, kiedy można było za pomocą innych badań potwierdzić słuszność diagnozy z oka. Wieloletnie doświadczenia udowodniły niezwykłą wartość irydodiagnostyki, sięgającą 98%!

 

Mapa irydologiczna, gdzie widać rozmieszczenie narządów na tęczówce oka.

 

Irydologia określa słabe punkty organizmu

Tęczówka oka pokazuje zmiany wrodzone i znaki nabyte ale w większości są to te pierwsze. Znaki nabyte mówiące o aktualnej chorobie to jedynie niewielki procent tego, co wychodzi w badaniu i dotyczy głównie wątroby, nadnerczy, układu krążenia i układu nerwowego. Nie da się tym sposobem ocenić wszystkich narządów. Do tego stosujemy inne badania. Ale irydologia jest nieoceniona, jeśli chodzi o predyspozycje chorobowe. Pokazuje bowiem, jakie mamy wrodzone osłabienia narządowe. Wskazuje nasze słabe punkty. Pozwala to odkryć logikę choroby.

Przykładowo u pacjenta z bólem gardła, astmą, bólem brzucha i zmianami skórnymi może się wydawać, że mamy do czynienia z różnymi niezwiązanymi ze sobą chorobami, jednak patrząc na tęczówkę jego oka okazuje się, że ma on skłonności do wrażliwości błon śluzowych i skóry. Jako że błony śluzowe wyścielają układ oddechowy i pokarmowy to w leczeniu nie zastosujemy leków „na gardło” i na „brzuch” tylko zaproponujemy środki łagodzące wrażliwość błon śluzowych! Do tego ukierunkujemy dalszą diagnostykę na przetestowanie czynników mogących wpływać na podrażnienie śluzówek czyli na czynniki alergiczne i czynniki kontaktowe.

 

Budowa tęczówki wskazuje naszą konstytucje

W zależności od budowy tęczówki można wyróżnić poszczególne typy, mówiące o charakterystycznych dla nich osłabieniach narządowych:

Typ limfatyczny – wskazuje na tendencje do zaburzenia pracy układu limfatycznego oraz wrażliwość błon śluzowych układu pokarmowego, oddechowego, moczowego oraz skóry

Typ hematogeny - mówi o skłonnościach do zaburzeń pracy wątroby i układu krążenia (typu nadciśnienie)

Typ wegetatywno-spastyczny - źródłem problemów zdrowotnych będzie napięty układ nerwowy. Na tym tle może dochodzić do reakcji spastycznych (ścisków, spięć) poszczególnych narządów np. skurczu jelit czy duszności nerwicowe.

Typ immunopatologiczny - układ odpornościowy jest znacznie słabszy niż u przeciętnego człowieka i celem leczenia będzie jego wzmocnienie. Często dochodzi tu do reakcji autoimmunologicznych

Typ reumatyczny – często widać na nim znaki wskazujące na predyspozycje do osłabienia tkanki kolagenowej, czyli struktury stanowiącej podstawę budowy stawów i kości. U takich osób suplementacja kolagenem będzie koniecznością i najlepszym lekarstwem.

Typ hormonalny – osoba będzie przejawiać wrodzoną skłonność do zaburzeń endokrynologicznych. Może chorować przez to na tarczyce.

Poza głównymi typami istnieje jeszcze wiele zmian indywidualnych, które wnikliwiej określą skłonności pacjenta. Tęczówka zawiera mapę prawie wszystkich narządów i układów. Są tam: jelita, płuca, oskrzela, nerki, serce, wątroba, trzustka, żołądek, nadnercza, tarczyca, gardło, zatoki, mózg, jajniki, jądra, prostata, śledziona i wiele innych

 

Irydologia z fotografią. Nowe możliwości diagnostyczne

Do tej pory irydolog sam oglądał oko przez urządzenie okulistyczne a potem mówił pacjentowi, co tam widać. Teraz, dzięki nowym rozwiązaniom technicznym, możemy zrobić zdjęcie oka i pokazać je osobie badanej. Każdy ma więc możliwość obejrzenia tęczówki swojego oka!!! Zdjęcie omawiamy szczegółowo, tak aby każdy wiedział, co dany znak oznacza. Dzięki temu zdobywa się większą wiedzę na temat swojego organizmu a także otrzymuje potrzebne wskazówki terapeutyczne.

Wykonanie zdjęć tęczówki oka ma jeszcze dwie dodatkowe zalety. Nie trzeba być narażonym na długie świecenie lampą po oku, co często miało miejsce, kiedy irydolog zawzięcie obserwował tęczówkę przy użyciu zwykłego sprzętu okulistycznego bez fotografii. Po drugie materiał zdjęciowy jest doskonałym dokumentem, na podstawie którego można obserwować zmiany, jakie pojawią się na oku po zastosowaniu kuracji.

  

Przykłady zdjęć z badania irydologicznego

Zmiany wskazujące na osłabienie oskrzeli i płuc (1), plamy wątrobowe wynikające z obciążenia wątroby (2). Osoba cierpi na częste przeziębienia i ma dolegliwości trawienne. 

Zdjęcie tęczówki oka z aparatu podczas badania. Są zaznaczone strzałki wskazujące zmiany na tęczówce.

 

 

Wyraźne zmiany wskazujące na skłonności do stanów zapalnych żołądka (biały okrąg przy źrenicy).

Zdjęcie tęczówki oka z aparatu podczas badania. Są zaznaczone strzałki i kółeczka wskazujące zmiany na tęczówce.

 

 

Zatoka z białą wstęgą wskazuje na uaktywnienie procesów zapalnych. W tym przypadku był to starszy mężczyzna, u którego w porę wykryto utajniony stan zapalny jądra.

Zdjęcie tęczówki oka z aparatu podczas badania. Jest zaznaczona strzałka wskazująca zmiany na tęczówce.

 

 

Zmiany w polu serca, wskazujące na nerwicę. Osoba tych tęczówek ma także tendencje do nadciśnienia.  

Zdjęcie tęczówki oka z aparatu podczas badania. Są zaznaczone strzałki i kółeczko wskazujące zmiany na tęczówce.

 

 

Widoczna zatoka w polu ucha wskazująca na przewlekły stan zapalny. Na tle niebieskiej tęczówki widać dużo barwnika żółtego, co wskazuje na silne zakwaszenie organizmu. Kwaśny odczyn ph nasila wszelkie stany zapalne! Ciemne brzegi tęczówki mówią o tendencji do gromadzenia się toksyn w organizmie i reakcji alergicznych.

Zdjęcie tęczówki oka z aparatu podczas badania.Jest zaznaczona strzałka pokazująca zmiany na tęczówce.

 

 

Ściśnięte pole jelit u osoby o konstytucji neurogennej wskazujące na nerwowe pochodzenie dolegliwości. Dodatkowo widać zaburzenia metaboliczne i znaki mówiące o zmianach miażdżycowych (rozmycie brzegów tęczówki)

Zdjęcie tęczówki oka z aparatu podczas badania. Oko koloru brązowo żółtego. Jest zaznaczona strzałka wskazująca zmiany na tęczówce.

 

 

Irydologia częścią kompleksowej diagnostyki

W naszym gabinecie zaczynamy testy od badania irydologicznego. Daje nam to informacje na temat konstytucji pacjenta oraz wskazuje kierunek dalszej diagnostyki. Potem wykonujemy dwa kolejne badania: Test Biorezonansem MORA oraz mikroskopową obserwację krwi. Połączenie tych metod daje nam szeroki obraz stanu organizmu i pozwala dojść do przyczyn choroby.