Kaszel – dolegliwość wynikająca z podrażnienia błon śluzowych układu oddechowego – oskrzeli, krtani, tchawicy. O ile kaszel ostry wynika z przeziębienia, zakażenia wirusowego lub bakteryjnego, o tyle kaszel przewlekły ma bardzo wiele przyczyn. Do najczęstszych należą: niedoleczone infekcje, zakażenia pasożytami, alergie wziewne i pokarmowe, pleśnie w mieszkaniu, nieoczyszczona klimatyzacja, palenie papierosów.
Pasożyty jako przyczyny przewlekłego kaszlu
Najczęściej występującym pasożytem, który powoduje przewlekły kaszel jest glista ludzka. Glista ma bowiem cykl rozwojowy, który zakłada przejście larw przez oskrzela, co powoduje znaczne podrażnienie układu oddechowego i wywołuje kaszel. Niekiedy odczuwa się drapanie wzdłuż gardła, jakby przykleił się tam włos. Dolegliwości najczęściej występują nocą, choć nie jest to regułą.
Alergie jako przyczyny przewlekłego kaszlu
Alergia na kurz jest bardzo często źródłem wiecznego kaszlu. Często podejrzewa się, że ktoś ciągle jest chory i zapisuje się mu niepotrzebnie antybiotyki. Jednak to i tak nic nie daje, a dodatkowo doprowadza do grzybicy jelit i zatruwa wątrobę. Podobnie przejawia się alergia na pleśnie, takie jak alternaria czy cladosporium, które praktycznie mogą dokuczać przez cały rok, z monetami nasilenia w okresie późnego lata i jesienią. Pyłki traw także mogą wywołać kaszel, ale pojwia się on raczej sezonowo. Innymi czynnikami, które mogą wywołać kaszel są: kosmetyki, perfumy, proszki do praca, pierze w poduszkach, sierści zwierząt (zwłaszcza kota).
Przewlekły kaszel może również występować na skutek alergii pokarmowej. Może to nieco dziwić, ale udowodniono, że wydzielanie histaminy spowodowane alergenami pokarmowymi może uruchomić szereg reakcji w tym zarówno zmiany skórne jak i objawy ze strony układu oddechowego. Przewlekły kaszel jest jednym z bardzo częstych objawów. Nie można jednak uchwycić samemu bezpośredniego związku ataków kaszlu z konkretnym pokarmem, ponieważ w większości przypadków chodzi o reakcje opóźnione, podczas których reakcja alergiczna ujawnia się od kilku godzin do kilku dni po zjedzeniu takiego produktu. Jedynym rozwiązaniem są tutaj testy identyfikujące alergen.
Czynniki środowiskowe jako przyczyna przewlekłego kaszlu
Oczywistym jest, że dym papierosowy podrażnia śluzówki układu oddechowego i wywołuje kaszel. Dotyczy to tak samo osób niepalących, które mieszkają bądź pracują z tymi, które palą. Najbardziej szkodliwe jest to dla dziecka, którego rodzice są palaczami, ponieważ układ oddechowy dziecko dopiero się kształtuje a poddawanie go oddziaływaniu dymu papierosowego znacznie upośledza jego funkcje i może doprowadzić do trwałych problemów w tym astmy.
Pleśnie w rogu sufitu lub powietrze z klimatyzacji, w której rozwijają się grzyby to kolejna przyczyna ciągłego kaszlu. Pleśnie bowiem podrażniają śluzówkę i wywołują reakcje alergiczne. Mogą także z czasem spowodować zwiększoną wrażliwość zapachową i większą podatność na inne alergie np. na kurz czy pyłki.
Kaszel przewlekły leczenie
Leczenie przewlekłego kaszlu zależy zacząć od ustalenia jego przyczyny, sprawdzając wszystkie wymienione wyżej czynniki. Polecane są tutaj badania takie jak badanie Volla i mikroskopową obserwacje krwi, które wykażą zmiany wskazujące na zakażenie pasożytami, zidentyfikują alergeny wziewne i pokarmowe oraz wykażą wpływ czynników środowiskowych takich jaki pleśnie czy toksyny z papierosów, perfum czy spalin samochodowych.
W zależności od wyniku przeprowadza się ukierunkowane terapie. W naszym gabinecie prowadzimy kuracje od 2010 roku. Korzystamy z naturalnych metod leczenia oraz terapii biorezonansowych przywracajacych sprawność układowi oddechowemu i niwelujących stany zapalne. Jeśli zatem Ty lub Twoje dziecko cierpicie na przewlekły kaszel i wypróbowaliście już wiele „cudownych” sposobów, które niestety nie przyniosły trwałych rezultatów to warto pomyśleć o leczeniu przyczynowym, które okazuje się skuteczne. Zapraszamy