Czystek od jakiegoś czasu robi furorę na rynku zielarskim. Chyba nie ma osoby, która nie próbowała sporządzonego z niego naparu. Zdania, co do działania czystka, są podzielone, aczkolwiek ma on zdecydowaną przewagę zwolenników aniżeli przeciwników. Skąd właściwie wzięła się moda na czystek?

 

Kilka słów z historii...

Czystek inaczej Cistus Incansus pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, ponieważ tam występują idealne warunki atmosferyczne i glebowe dla rozwoju tej rośliny. Czasem spotyka się go w rejonach Kaukazu i w Afryce. Jednak największe jego skupiska występują w Turcji, Grecji, Albanii. Jest rośliną wytrzymałą i mało wymagającą - rośnie na glebach jałowych i suchych, aczkolwiek bardzo zasobnych w magnez. Znany jest w lecznictwie od ponad 2000 lat i warto tu dodać, że w Starożytności sięgała po niego głównie elita. Dziś jest na wyciągnięcie ręki dla każdego z nas.

 

Czystek kwiat zdjęcie roznącego czystka na łące. Kwiaty różowe.

 

Skąd więc tyle cennych właściwości w czystku, skoro rośnie na jałowych glebach?

Przede wszystkim sięgnąwszy po opakowanie z czystkiem powinniśmy skupić się na jego zapachu. Co czujemy, gdy go wąchamy? A no tak! Olejki eteryczne! Jaki to olejek? No przecież mirra !! Z mirry wytwarzane jest sławne kościelne kadzidło. A jak wiadomo mirra ma świetne właściwości oczyszczające, rozpuszczające złogi, rozgrzewające, odtruwające. I według ludowych wieści oczyszcza nie tylko ciało, ale również ducha. Najwięcej olejków eterycznych gromadzi się w gałązkach czystka, toteż nie bójmy się, jeśli w naszej paczuszce z czystkiem zobaczymy nieco tych gałązek a nie same kwiatki i liście. Na pastwiskach południa Europy zbiera się gałązki czystka właśnie ze względu na zawartą w nich tę żywicę.Ale co jeszcze jest tak cennego w czystku, że większość z nas sięga po niego w zdrowiu i chorobie? Bogactwo polifenoli! Czystek zawiera ich dużo więcej niż zielona herbata, która znana jest ze swoich silnych właściwości przeciwnowotworowych, oczyszczających i wzmacniających. Zawartość polifenoli w czystku dochodzi nawet do 90%.

 

Czym właściwie są polifenole?

Polifenole są grupą organicznych związków naturalnie występujących w wielu roślinach i produktach spożywczych jak piwo, winogrona, zielona herbata, yerba mate, oliwki i oliwa z oliwek, kakao czy owoce jagodowe. Polefenole wykazują silne właściwości antyoksydacyjne. Oznacza to, że w szczególny sposób ochraniają nasz organizm przed niszczeniem. Wyłapują wolne rodniki, które potrafią siać ogromne spustoszenia w naszym organizmie powodując uszkodzenia narządów, a co za tym idzie - przyczyniając się do powstania wielu chorób. Doprowadzają też do szybszego starzenia się m.in. skóry.

 

Więcej o wolnych rodnikach

Wolny rodnik jest małym atomem, któremu brakuje jednego elektronu. Krąży więc po naszym organizmie szukając czegoś, czemu można ten jeden elektron odebrać. Jeśli mu się to uda to ten, który został ograbiony, sam staje się wolnym rodnikiem i wówczas sam zaczyna szukać "dawcy". I tak w kółko. Jeśli mamy w organizmie dużo wolnych rodników, do czego przyczynia się np. palenie papierosów, niewłaściwa dieta, nadużywanie alkoholu i leków, stres, zostają stopniowo niszczone struktury naszego organizmu. Widać to przeważnie po osobach palących papierosy, które mają zniszczone struktury kolagenowe i przez to ich skóra i naczynia krwionośne ulegają zniszczeniu.


Antyoksydanty, inaczej przeciwutleniacze nie dopuszczają do tego, żeby w organizmie powstał nadmiar wolnych rodników. Stosując więc w codziennej diecie pokarmy i napoje bogate w polifenole sprawiamy naszemu organizmowi orgomną radość i przedłużamy żywotność każdej tkanki, zachowując tym samym na dłużej młodość, zdrowie i witalność.

 

Funkcje polifenoli

Polifenole, oprócz neutralizacji wolnych rodników, pełnią inne równie ważne funkcje w naszym organizmie. Badania naukowe potwierdzają takie właściwości polifenoli jak:

 • ochrona przeciwnowotworowa - antyoksydanty wykazują silne właściwości antykancerogenne i antymutagenne - blokują m.in. związki kancerogenne zawarte w wędzonych i peklowanych produktach mięsnych, nie pozwalają na postawanie jakichkolwiek mutacji w organizmie, a przede wszystkim nie pozwalają już istniejącemu nowotworowi zbudować nowych naczyń krwionośnych, za pomocą których rozsiewa sie on po organizmie, powodując przerzuty.
 • pomoc przy alergiach - polifenole mają działanie żółciopędne, wzmagające trawienie i pobudzające wytwarzanie soków żołądkowych, dzieki czemu organizm lepiej trawi białka. Trawienie białek jest kluczową kwestią przy alergiach pokarmowych! Poza tym polifenole likwidują stany zapalne podczas alergii.
 • ochrona przed infekcjami - przeciwutleniacze bardzo skutecznie sprawdzają się przy chorobach wywołanych przez bakterie Gram dodatnie, takich jak świerzb, martwica tkanek czy nowotwory. Działają też przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo. Regularne stosowanie polifenoli pozwala mniejszej liczbie niechcianych patogenów przedostać się do naszego organizmu, a jeśli już są to pozwala je skuteczniej usunąć.
 • ochrona naczyń krwionośnych i zapobieganie chorobom układu sercowo-naczyniowego. Polifenole hamują utlenianie cholesterolu LDL, rozluźniają mięśnie gładkie naczyń krwionośnych i hamują agregację czerwonych krwinek, dzięki czemu przepływ krwi jest sprawniejszy, a ciśnienie krwi niższe. Antyoksydanty przyczyniają sie także do uszczelnienia naczyń krwionośnych, dzięki czemu w naszym organizmie nie powstają opuchlizny, obrzęki, nie pękają naczynka krwionośne i nie powstają żylaki. Chronią także organizmy "osób regularnie dotleniających się papierosami" przed niszczeniem struktur naczyń krwionośnych i podwyższeniem się poziomu homocysteiny, której nadmiar doprowadza do osadzania się wapnia w naczyniach krwionośnych i powstawania miażdżycy.
 • pobudzają wydzielanie estrogenów w organizmie kobiety - jest to szczególnie ważne, gdy mamy zaburzoną gospodarkę hormonalną oraz szalenie istotne dla Pań w okresie menopauzy. Picie czystka wyjdzie nam zatem wszystkim na zdrowie, a także wspomoże urodę.

 

Kilka słów na koniec

Reasumując, do głównych zalet picia czystka należą:

 • ochrona przeciwnowotworowa
 • działanie przeciwbakteryjne
 • działanie przeciwwirusowe
 • działanie przeciwgrzybiczne
 • działanie przeciwobrzękowe i przeciwkrwotoczne
 • poprawia trawienie
 • działanie moczopędne
 • działanie przeciw wrzodowe
 • zmniejsza stany zapalne w organizmie
 • usprawnia krążenie krwi

 

Baner reklamowy testy

Wizyta diagnostyczno-konsultacyjna. Zawiera pakiet trzech badań. Prowadzimy leczenie chorób przewlekłych.

Leczenie alternatywne baner reklamowy

Leczenie alternatywne: choroby układu pokarmowego i oddechowego, alergie pokarmowe i wziewne, pasożyty, borelioza. 

Najczęściej czytany artykuł

Reklama artykułu o wiarygodności badań Volla. Lekarka a w tle lekarz rozmawia rodzinie.

Wyniki testów biorezonansu mogą być fałszywe! Zobacz, na co zwrócić uwage i jaki test wybrać.  

Borelioza. Badanie i leczenie

Kleszcz na liściu

Terapia biorezonansem MORA jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia boreliozy. 

Zakażenia pasożytami

Urządzenie biorezonansowe MV (MORA V) firma BioKat

Precyzyjna diagnostyka pasożytów i skuteczne terapie odrobaczające dla dzieci i dorosłych

Treści artykułów służą jedynie celom informacyjnym. Nie zastępują konsultacji z lekarzem, nie mogą służyć samodiagnozie lub samoleczeniu. Jeżeli masz problemy zdrowotne lub jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego stanu zdrowia i sposobu leczenia to skonsultuj się z lekarzem. Nie bierzemy na siebie odpowiedzialności za skutki w przypadku, gdyby ktoś będzie chciał wykorzystać informacje do samoleczenia czy samodiagnozy.

Teksty prezentowane na stronie stanowią własność firmy Łukasz Dobrzyński i są utworem w rozumieniu ustawy z dnia 04 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.nr.90,poz.631). Żadna ich część nie może być rozpowszechniana, kopiowana, przetwarzana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody Właściciela.