Czystek jest dobrze znanym środkiem na rynku zielarskim. Chyba nie ma osoby, która nie próbowała sporządzonego z niego naparu. Zdania, co do działania czystka, są podzielone, aczkolwiek ma on zdecydowaną przewagę zwolenników aniżeli przeciwników. Skąd właściwie wzięła się moda na czystek?


Kilka słów z historii

Czystek inaczej Cistus Incansus pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, ponieważ tam występują idealne warunki atmosferyczne i glebowe dla rozwoju tej rośliny. Czasem spotyka się go w rejonach Kaukazu i w Afryce. Jednak największe jego skupiska występują w Turcji, Grecji, Albanii. Jest rośliną wytrzymałą i mało wymagającą - rośnie na glebach jałowych i suchych, aczkolwiek bardzo zasobnych w magnez. Znany jest w lecznictwie od ponad 2000 lat i warto tu dodać, że w Starożytności sięgała po niego głównie elita. Dziś jest na wyciągnięcie ręki dla każdego z nas.


Skąd więc tyle cennych właściwości w czystku, skoro rośnie na jałowych glebach?

Przede wszystkim sięgnąwszy po opakowanie z czystkiem powinniśmy skupić się na jego zapachu. Co czujemy, gdy go wąchamy? A no tak! Olejki eteryczne! Jaki to olejek? To przecież mirra !! Z mirry wytwarzane jest sławne kościelne kadzidło. A jak wiadomo mirra ma świetne właściwości oczyszczające, rozpuszczające złogi, rozgrzewające, odtruwające. I według ludowych wieści oczyszcza nie tylko ciało, ale również ducha. Najwięcej olejków eterycznych gromadzi się w gałązkach czystka, toteż nie bójmy się, jeśli w naszej paczuszce z czystkiem zobaczymy nieco tych gałązek a nie same kwiatki i liście. Na pastwiskach południa Europy zbiera się gałązki czystka właśnie ze względu na zawartą w nich tę żywicę (mirrę). Ale co jeszcze jest tak cennego w czystku, że większość z nas sięga po niego w zdrowiu i chorobie? Bogactwo polifenoli! Czystek zawiera ich dużo więcej niż zielona herbata, która znana jest ze swoich silnych właściwości prozdrowotnych, oczyszczających i wzmacniających. Zawartość polifenoli w czystku dochodzi nawet do 90%.



Czym właściwie są polifenole?

Polifenole są grupą organicznych związków naturalnie występujących w wielu roślinach i produktach spożywczych jak winogrona, zielona herbata, yerba mate, oliwki i oliwa z oliwek, kakao czy owoce jagodowe. Polifenole wykazują silne właściwości antyoksydacyjne. Oznacza to, że w szczególny sposób ochraniają nasz organizm przed niszczeniem. Wyłapują wolne rodniki, które potrafią siać ogromne spustoszenia w naszym organizmie powodując uszkodzenia narządów, a co za tym idzie - przyczyniając się do powstania wielu chorób. Doprowadzają też do szybszego starzenia się m.in. skóry.



Więcej o wolnych rodnikach

Wolny rodnik jest małym atomem, któremu brakuje jednego elektronu. Krąży więc po naszym organizmie szukając czegoś, czemu można ten jeden elektron odebrać. Jeśli mu się to uda to ten, który został ograbiony, sam staje się wolnym rodnikiem i wówczas sam zaczyna szukać "dawcy". I tak w kółko. Jeśli mamy w organizmie dużo wolnych rodników, do czego przyczynia się np. palenie papierosów, niewłaściwa dieta, nadużywanie alkoholu, stres, zostają stopniowo niszczone struktury naszego organizmu. Widać to przeważnie po osobach palących papierosy, które mają zniszczone struktury kolagenowe i przez to ich skóra i naczynia krwionośne ulegają degeneracji.

Antyoksydanty, inaczej przeciwutleniacze, nie dopuszczają do tego, żeby w organizmie powstał nadmiar wolnych rodników. Stosując więc w codziennej diecie pokarmy i napoje bogate w polifenole sprawiamy naszemu organizmowi ogromną radość i przedłużamy żywotność każdej tkanki, zachowując tym samym na dłużej młodość, zdrowie i witalność.

 

Czystek kwiat zdjęcie roznącego czystka na łące. Kwiaty różowe.

 

Funkcje polifenoli

Polifenole, oprócz neutralizacji wolnych rodników, pełnią inne równie ważne funkcje w naszym organizmie. Badania naukowe potwierdzają takie właściwości polifenoli jak:

  • ochrona tkanek - antyoksydanty wykazują silne właściwości antykancerogenne i antymutagenne - blokują m.in. związki kancerogenne zawarte w wędzonych i peklowanych produktach mięsnych, nie pozwalają na postawanie jakichkolwiek mutacji w organizmie.
  • pomoc przy alergiach - polifenole mają działanie żółciopędne, wzmagające trawienie i pobudzające wytwarzanie soków żołądkowych, dzięki czemu organizm lepiej trawi białka. Trawienie białek jest kluczową kwestią przy alergiach pokarmowych! Poza tym polifenole likwidują stany zapalne podczas alergii.
  • ochrona przed infekcjami - przeciwutleniacze bardzo skutecznie sprawdzają się przy chorobach wywołanych przez bakterie Gram dodatnie, takich jak świerzb. Działają też przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo. Regularne stosowanie polifenoli pozwala mniejszej liczbie niechcianych patogenów przedostać się do naszego organizmu, a jeśli już są to pozwala je skuteczniej usunąć.
  • ochrona naczyń krwionośnych i zapobieganie chorobom układu sercowo-naczyniowego - polifenole hamują utlenianie cholesterolu LDL, rozluźniają mięśnie gładkie naczyń krwionośnych i hamują agregację czerwonych krwinek, dzięki czemu przepływ krwi jest sprawniejszy, a ciśnienie krwi niższe. Antyoksydanty przyczyniają sie także do uszczelnienia naczyń krwionośnych, dzięki czemu w naszym organizmie nie powstają opuchlizny, obrzęki, nie pękają naczynka krwionośne i nie powstają żylaki. Chronią także organizmy "osób regularnie dotleniających się papierosami" przed niszczeniem struktur naczyń krwionośnych i podwyższeniem się poziomu homocysteiny, której nadmiar doprowadza do osadzania się wapnia w naczyniach krwionośnych i powstawania miażdżycy.
  • pobudzają wydzielanie estrogenów w organizmie kobiety - jest to szczególnie ważne, gdy mamy zaburzoną gospodarkę hormonalną oraz szalenie istotne dla Pań w okresie menopauzy. Picie czystka wyjdzie nam zatem wszystkim na zdrowie, a także wspomoże urodę.

 

Kilka słów na koniec

Reasumując, do głównych zalet picia czystka należą:

  • ochrona tkanek
  • działanie przeciwbakteryjne
  • działanie przeciwwirusowe
  • działanie przeciwgrzybiczne
  • działanie przeciwobrzękowe i przeciwkrwotoczne
  • poprawia trawienie
  • działanie moczopędne
  • działanie przeciw wrzodowe
  • zmniejsza stany zapalne w organizmie
  • usprawnia krążenie krwi