Glistnik jaskółcze ziele jest doskonały nie tylko na kurzajki i brodawki ale także na wiele innych problemów w tym zaburzenia trawienne, problemy ze wzrokiem, nerwice czy bolesne miesiączki!

 

Co to jest glistnik?

Glistnik jaskółcze ziele to pospolicie rosnący chwast, który wykazuje silne właściwości zdrowotne. W medycynie naturalnej wykorzystuje się go od wieków. Stosowany był już w starożytnej Grecji. Glistnik nazywamy jest jaskółczym zielem, ponieważ kwitnie w okresie, kiedy przylatują jaskółki. Z kolei z łacińskiego oznacza "dar niebios" - Chelidonium maius.


Znany środek na brodawki i kurzajki

Glistnik jest powszechnie znany jako środek do likwidowania brodawek i kurzajek. Są z niego robione maści i wyciągi ale można również posmarować świeżym sokiem z zerwanego ziela zmienioną chorobowo skórę kilka razy dziennie (najlepiej przez kilka dni), a brodawka czy kurzajka zasuszy się i odpadnie. Jeśli zerwiemy glistnik to musimy uważać, aby dłonią nie dotknąć oczu, ponieważ żółty sok, który jest używany do „wypalania” kurzajek i brodawek, może spowodować silne pieczenie.

Glistnik dobry też na wątrobę i układ pokarmowy

Mało kto wie, że glistnik jest bardzo pomocny w problemach wątrobowych i zaburzeniach układu trawiennego. Wykazuje silne działanie oczyszczające wątrobę, posiada właściwości przeciwskurczowe i żółciopędne. Jest stosowany przy kamicy wątrobowej. Wykazuje także działanie rozkurczowe, dlatego przy kolce wątrobowej wypicie naparu z glistnika w połączeniu z wyciągiem alkoholowym daje bardzo dobre efekty. Chelidonina zawarta w glistniku usuwa ból i skurcze jelit. Natomiast sangwinaryna jest pomocna wtedy, gdy jelito pracuje za szybko a ruchy robaczkowe są zbyt silne. Wówczas jelita zwalniają. Glistnik pomaga zatem też, gdy mamy biegunki.

 

Glistnik na oczyszczenie z toksyn

Glistnik jest bardzo pomocny przy oczyszczaniu organizmu z toksyn. Jak wiadomo, żyjemy w środowisku, gdzie nieustannie jesteśmy narażeni na obciążenia toksynami (zanieczyszczona woda, chemizacja jedzenia, spaliny samochodowe itd.). Takie zanieczyszczenia mogą powodować m.in. astmę, alergie, problemy skórne i wiele innych rzeczy, które nazywamy "chorobami cywilizacyjnymi". Glistnik pomaga nam usuwać toksyny z organizmu.



Na bakterie i wirusy

Co ciekawe, według specjalistów zielarzy i fitoterapeutów, glistnik wykazuje także działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Mówi się, że doskonale pomaga przy wirusowych stanach zapalnych w tym zakażeniu wirusem opryszczki oraz półpaścem. Były nawet kiedyś próby opracowania leku na wirusa HIV na bazie glistnika. Z zakażeniami bakteryjnymi glistnik również radzi sobie bardzo dobrze. Na zakażenia skórne poleca sie maści glistnikowe.



Glistnik na oczy

Glistnik może być przydatny w problemach z oczami! Stąd w Niemczech nazywa się go Augenkraut, czyli "ziele oka". Według Medycyny Chińskiej energia wątroby odpowiada za narząd wzroku, stąd wzmacniając i oczyszczając wątrobę, wzmacniamy także oczy! Jeśli mamy zatem problemy ze wzrokiem, powinniśmy skupić się na oczyszczeniu i odtruciu wątroby. Poprawi nam to funkcje wzrokowe, poprawi widzenie, zwiększy ostrość widzenia, zmniejszy pieczenie i swędzenie oczu, zmniejszy reakcje alergiczną.



Glistnik na układ nerwowy i inne rzeczy

Glistnik wpływa kojąco na system nerwowy. Jest polecany w nerwicach, przy padaczce, w atakach paniki, drgawkach. Stosuje się go także przy bolesnych miesiączkach, ponieważ wykazuje silne działanie przeciwbólowe i przeciwskurczowe.



Stosowanie glistnika

Glistnik należy do bardzo silnych ziół i nie powinno się go stosować samemu. Jest najczęściej używany jako składnik mieszanek ziołowych lub jako składnik wyciągów, których dawki ustalane są indywidualnie. Na pewno nie możemy zaparzyć sobie szklanki glistnika i tego wypić!!! Warto, aby określeniem dawki zajął się specjalista zielarz.

 

 

Zamów banner

 

Źródła:
Ziołowa apteka Ojców Boniftratów
Fitoterapia i leki roślinne