baner biomora 2020 kompr

Jajko to największa skarbnica substancji odżywczych. Regularne jedzenie jajek przyczynia się do zachowania dobrego zdrowia oraz poprawy wielu funkcji w naszym organizmie. Oczywiście nie dotyczy to osób, które wykazują nietolerancję na jajka, choć w wielu przypadkach alergenem okazuje się nie całe jajko lecz tylko białko. A to właśnie żółtko jest tak zasobne w witaminy, aminokwasy i minerały.

 Elegancko przygotowane śniadanie w dostojnym stylu. Piękne sztućce na różowej serwetce, w oddali na stole dzbanuszek na kwiatuszki z porcelany. Daniem na śniadanie są tosty z jajkiem posypane zielonką.

 

1. Jajka w walce z cholesterolem

Przez jakiś czas panował mit, że jajka są niezdrowe, podnoszą poziom cholesterolu i w rezultacie ich spożywania możemy nabawić się miażdżycy. Na szczęście pojawiła się coraz więcej głosów popartych dowodami, które ukazują, jak jest naprawdę. Jajka nie powodują miażdżycy! Jeszcze 30-50 lat temu jajka były jednym z podstawowych pokarmów i nikomu nie wyszły "na chorobę". Wręcz przeciwnie - dawały siłę i krzepę szczególnie dzieciom i osobom pracującym fizycznie.


A teraz obalmy mit cholesterolowy! Owszem, jajko zawiera cholesterol (około 300mg na 100g jajka), ale jak wiemy - cholesterol przyjmowany z pożywienia stanowi zaledwie kilka procent cholesterolu znajdującego się w organizmie. Ponadto cholina zawarta w żółtku chroni przed akumulacją cholesterolu w wątrobie. Tłuszcz znajdujący się w żółtku stanowi ponad 60% jego masy i zawiera głównie kwasy tłuszczowe Omega 3 i kwasy tłuszczowe Omega 6, mają udowodnione korzystne działanie na poziom cholesterolu. Tłuszcz nasycony stanowi odsetek tłuszczu zawartego w żółtku. Dlatego tak ważne jest jedzenie jajka na miękko, sadzonego lub w połowie ściętego - by kwasy tłuszczowe nie zmieniły swej struktury i tym samym nie stały się szkodliwe. Spożywanie 3-5 jajek dziennie wspomaga układ krążenia oraz obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów.

 

2. Jajko jako źródło białka

Jajko jest jednym z najlepszych źródeł łatwo przyswajalnego białka jakie znamy. Zawiera cały komplet aminokwasów- endogenne i egzogenne, których organizm nie potrafi sam wyprodukować i bez których nie potrafi prawidłowo funkcjonować. Jednak najwięcej białka znajdziemy nie w samy białku, lecz żółtku jaja. Białko bowiem składa się w większości w wody i około 10g na 100g białka . Żółtko natomiast zawiera 16g białka w 100g żółtka. Ze względu na dużą ilość białka, jajko świetnie nadaje się dla osób uprawiających sport i z powodzeniem może zastąpić suplementacyjne odżywki, które często zanieczyszczone mogą być substancjami szkodzącymi zdrowiu.

 

3. Jajka dla osób pragnących schudnąć

Jajka są świetnym pożywieniem dla osób pragnących schudnąć, ponieważ dają uczucie sytości. Jaja zjedzone na śniadanie (szczególnie jeśli zjedzone jest w ciągu godziny od pobudki) sprawiają, że mniej podjadamy w ciągu dnia i mamy mniejszą ochotę na słodycze. Jajka w diecie osób odchudzających się powinny być poddane tylko krótkiej obróbce termicznej, by zachowały wszystkie wartości odżywcze i te, które wspomagają pracę wątroby, usuwanie toksyn i spalanie tkanki tłuszczowej - jak cholina, lecytyna czy cysteina. Nierzadko wiele osób nie może schudnąć z powodu stłuszczenia wątroby, gdzie wskutek leków, nadużywania alkoholu, niewłaściwej diety zamiast zdrowych komórek wątroby powstaje tłuszcz. Utrudnione są wówczas funkcje pracy wątroby, a mechanizmy detoksykacyjne nie działają prawidłowo. Spożywanie min 3 jajek dziennie z zachowaniem zasad zdrowego odżywiania może w ciągu kilku miesięcy sprawić, że waga spadnie nawet bez dużego wysiłku fizycznego.

 

4. Jajka dla sportowców

Jajka zawierają komplet łatwo przyswajalnych aminokwasów, które tak ważne są w diecie osób uprawiających sport. Regularne spożywanie jajek regeneruje mięśnie sportowców po intensywnym wysiłku fizycznym. Leucyna zawarta w jajku zwiększa syntezę białek, zmniejsza katabolizm, co w rezultacie sprawia, że ciało będzie miało lepsze proporcje. Jajka są ponadto świetnym źródłem witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych.

 

5. Jajka dobre na wzrok

Jajka są bogatym źródłem luteiny i zeaksantyny, a jak wiadomo te dwie substancje korzystnie wpływają na widzenie. Luteina i zeaksantyna są silnymi antyoksydantami chroniącymi nasz wzrok przed czynnikami zewnętrznymi. Działają jak naturalny filtr przeciwsłoneczny, nie pozwalając zbyt silnemu promieniowaniu uszkodzić nasz wzrok. Ponadto zapobiegają zwyrodnieniu plamki żółtej, odpowiedzialnej m.in. za "kurzą ślepotę". Pomagają chronić wzrok osobom spędzającymi dużo czasu przy pracy na komputerze, osobom palącym papierosy czy nadużywającymi alkoholu. Dieta bogata w luteinę i zeaksantynę może pomóc w znacznym stopniu uniknąć wystąpienia zaćmy, a nawet utraty wzroku.

 Jajka na twardo. Na zdjęciu widzimy trzy jajka w porcelanowych podstawkach. Jedno jest przekrojone.

 

6. Jajka chronią przed nowotworami

Jajka są istną bombą odżywczą. Zawierają substancje chroniące przed powstaniem nowotworów takie jak kwasy tłuszczowe Omega 3 i 6, witaminę A, D, E, K, witamin z grupy B, cynk i selen oraz inne składniki mineralne chroniące nasz organizm przed wieloma chorobami : fosfor, potas, sod, wapń, żelazo, magnez, miedź oraz cynk. Jajka także obniżają apetyt na słodycze i niezdrowe przekąski, których eliminacja w kuracji przeciwnowotworowej jest niezbędna.

 

7. Jajka regenerują wątrobę

Osoby spożywające dużo węglowodanów, nadużywające alkoholu, papierosów i leków szczególnie powinny do swojej diety włączyć dobre jakościowo jajka. Jajka zawierają fosfolipidy - związki niezwykle ważne dla naszego zdrowia. Najważniejszym fosfolipidem jest lecytyna, która znajduje się w każdej komórce naszego organizmu i służy do regeneracji tkanek. Najistotniejszą częścią lecytyny jest cholina, która służy do regeneracji wątroby.

 


8. Jajka dobre na pamięć i koncentrację, choroby neurodegeneracyjne

Jak wyżej zostało wspomniane, żółtko jaja zawiera lecytynę, która jest bardzo ważną substancją wpływającą korzystnie na system nerwowy i mózg. Zawarte w jajku kwasy tłuszczowe Omega 3 i Omega 6, pozwalają na lepsze dotlenienie, rozrzedzenie krwi, a co za tym idzie lepszy dostęp do każdego naczynia krwionośnego i przepływie substancji odżywczych. Obecna w żółtku jaja witamina B12 jest natomiast niezwykle ważną witaminą zapobiegającą schorzeniom neurodegeneracyjnym jak SM, Parkinson czy Alzheimer.

 

9. Jajka na zakażenia i choroby układu pokarmowego

W żółtku jaja obecne są ważne związki mające działanie bakteriobójcze, takie jak immunoglobulina IgY, która niszczy bakterie wywołujące zakażenia przewodu pokarmowego czy wrzody żołądka. Ponadto żółtko jaja połączone z aloesem przyczynia się do regeneracji tkanek układu pokarmowego, goi uszkodzenia i pozwala stworzyć barierę ochronna przed czynnikami drażniącymi.

 

Jak wybrać jajka?

Wybierając jajka należy kierować się oznaczeniami na opakowaniu: 

0 - jajko z chowu ekologicznego
1 - jajko z chowu z wolnego wybiegu
2 - jajko z chowu ściółkowego
3 - jajko z chowu klatkowego

 

Najlepiej jednak kupować jajka wiejskie, od szczęśliwych kur, które spędzają większość swojego czasu na wolnym powietrzu, żywiąc się nie tylko paszą, ale również robakami i trawą. Powinniśmy nawet unikać jaj od kur z wolnego wybiegu, gdyż tak naprawdę taka kura nigdy nie widziała światła dziennego - ma w kurniku tyle paszy, że nawet nie chce z niego wychodzić. Jeśli jesteśmy zmuszeni kupić jajka sklepowe - wybierajmy te ekologiczne, gdzie kury nie były karmione paszą GMO, są wolne od antybiotyków i hormonów (choć niektórzy producenci zapewniają, że nie ma ich także w zwykłych jajach - a są). Można też wybierać jajka od kur zielononóżek - starej odmiany kur, które wymagają hodowli tylko na wolnym powietrzu.

 

Baner reklamowy testy

Wizyta diagnostyczno-konsultacyjna. Zawiera pakiet trzech badań. Prowadzimy leczenie chorób przewlekłych.

Leczenie alternatywne baner reklamowy

Leczenie alternatywne: choroby układu pokarmowego i oddechowego, alergie pokarmowe i wziewne, pasożyty, borelioza  

Borelioza

Kleszcz na liściu

Ugryzł Cie kleszcz? Podejrzewasz boreliozę? Skuteczna diagnostyka i terapia boreliozy.  Czytaj więcej

Pasożyty

Urządzenie biorezonansowe MV (MORA V) firma BioKat

Nowoczesna i precyzyjna diagnostyka pasożytów. Skuteczne terapie usuwania zakażeń pasożytami.  Czytaj więcej

Alergie

Alergie na pyłki

Testy na alergie pokarmowe i wziewne. Odczulanie alergii metodą biorezonansu. Czytaj więcej 

Treści artykułów służą jedynie celom informacyjnym. Nie zastępują konsultacji z lekarzem, nie mogą służyć samodiagnozie lub samoleczeniu. Jeżeli masz problemy zdrowotne lub jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego stanu zdrowia i sposobu leczenia to skonsultuj się z lekarzem. Nie bierzemy na siebie odpowiedzialności za skutki w przypadku, gdyby ktoś będzie chciał wykorzystać informacje do samoleczenia czy samodiagnozy.

Teksty prezentowane na stronie stanowią własność firmy Łukasz Dobrzyński i są utworem w rozumieniu ustawy z dnia 04 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.nr.90,poz.631). Żadna ich część nie może być rozpowszechniana, kopiowana, przetwarzana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody Właściciela.