Magnez, obok wapnia, potasu i żelaza, jest jednym z najważniejszych minerałów w naszym organizmie. Reguluje on ponad 325 procesów enzymatycznych i tym samym wpływa na wiele funkcji organizmu. Jest niezbędny w prawidłowym funkcjonowaniu nerwów, mięśni, serca i naczyń krwionośnych. Najwięcej magnezu znajduje się w naszym sercu i mózgu.


Najważniejsze objawy niedoboru magnezu:

  • zwiększona drażliwość
  • depresja
  • nerwice
  • migreny
  • lęki
  • astma
  • alergie
  • osteoporoza
  • chroniczne zmęczenie
  • zakrzepica
  • skurcze mięśni
  • bezsenność



Dlaczego tracimy magnez?

Na obniżenie poziomu magnezu ma wpływ wiele czynników dnia codziennego.

  • nieodpowiednia dieta bogata w produkty pszenne i cukier
  • kawa
  • alkohol
  • palenie papierosów
  • codzienny stres i pośpiech

 

Magnez może być także obniżony przy zaburzeniach wchłaniania i chorobach jelit.



Mało magnezu w diecie

W obecnej diecie wielu osób jest coraz mniej magnezu. Wynika to ze spożywania dużej ilości przetworzonej żywności, nieposiadającej takiej ilości tego pierwiastka, co produkty naturalne. Do tego obserwuje się zubożenie gleb, z których rośliny czerpią ten cenny pierwiastek. Jeśli zatem ktoś postara się o bardziej naturalne produkty to wcale nie oznacza, że będzie tam odpowiednia ilość magnezu.



Magnez a stres i depresja

Z jednej strony stres zużywa dużo magnezu i obniża jego poziom organizmie, z drugiej strony braki magnezu nasilają problemy emocjonalne i zwiększają drażliwość. Wiele badań naukowych wskazuje na to, że osoby mające problemy emocjonalne z reguły cierpią na bardzo duże niedobory magnezu, a uzupełnienie tego pierwiastka podnosi odporność emocjonalną na stres, podnosi poziom serotoniny odpowiedzialnej za dobry nastrój, wpływa na pobudzenie produkcji melatoniny, ważnej dla dobrego snu.

Również osoby, które borykają się z depresją i cierpią na zaburzenia emocjonalne takie jak nerwice i lęki, mają wysoki deficyt magnezu. Uzupełnienie go skutkuje poprawą jakości życia i samopoczucia. Wielu naukowców leczy ciężkie stany depresyjne dużymi dawkami magnezu.

 


Wpływ magnezu na dzieci

Dzieci w dzisiejszych czasach są szczególnie narażone na stres. Jeszcze do niedawna większość dzieci wychowywała się w domu rodzinnym, gdzie czuła sie swobodnie. Obecnie oddawanie dzieci do żłobków czy przedszkoli wywołuje u dzieci ogromny stres związany z rozłąką z najbliższą osobą. Późniejsze życie szkolne wcale nie jest łatwiejsze - zmiana otoczenia i tego, co bezpieczne, wpływa bardzo silnie na psychikę dziecka. Aby zachować dobrą równowagę emocjonalną dziecka należy naturalnie w pożywieniu bądź suplementacyjnie podawać mu odpowiednie dawki magnezu, które zapewnią mu równowagę psychiczną i sprawią, że będzie bardziej odporne na sytuacje stresowe. Ważnym elementem jest także zbilansowana dieta - ograniczenie spożywanego cukru i przetworzonego pożywienia.



Wpływ magnezu na układ sercowo-naczyniowy

Magnez wywiera bardzo duży wpływ na pracę naszego serca i naczyń krwionośnych. Brak magnezu objawia się podwyższonym ciśnieniem krwi i zakrzepicą. Magnez działa rozkurczowo na naczynia krwionośne, dlatego jego odpowiedni poziom pozwala uniknąć wielu dolegliwości sercowo-naczyniowych. Magnez jest także niezbędny w profilaktyce i leczeniu miażdżycy i osteoporozy, ponieważ podczas równoczesnego przyjmowania wapnia i witaminy D3 sprawia, że wapno przedostaje się prosto do kości a nie osadza się w tętnicach.


Magnez dla sportowców

Podczas uprawiania sportu więcej sie pocimy, więcej pijemy, a co za tym idzie - częściej oddajemy mocz i wypłukujemy magnez. Dlatego sportowcy są bardziej narażeni na niedobory magnezu, co może objawiać się chociażby skurczami mięśni podczas treningu. Warto wówczas sięgnąć po dobry suplement z magnezem.

 

Dzienne zapotrzebowanie na magnez

FDA ustaliło, że kobiety potrzebują dziennie około 60 mg magnezu, mężczyźni natomiast około 100 mg. Jest to dawka profilaktyczna. Dawki terapeutyczne muszą być odpowiednio większe. Optymalne dawki terapeutyczne wynoszą około 360 mg dla kobiet oraz do 450 mg jonów magnezu dla mężczyzn.



Jaki magnez wybrać?

W aptekach i sklepach zielarskich jest bardzo duży wybór suplementów zawierających magnez. Jednak nie każdy magnez jest dobrze wchłaniany. Najsłabiej działają tlenki magnezu, który przyswajają się zaledwie w kilku procentach. Najlepsze są formy „owocowe” takie jak cytrynian i jabłczan. Polecany jest również taurynian magnezu, który najłatwiej przechodzi barierę krew-mózg, co jest ważne przy terapii zaburzeń emocjonalnych i neurologicznych.

Poniżej znajduje się dokładny podział form preparatów magnezowych. Istnieją dwie formy magnezu, które dzielą się na poszczególne rodzaje:

 

1.Sole Nieorganiczne (słabiej przyswajalne):

  • tlenek magnezu
  • węglan magnezu
  • chlorek magnezu
  • siarczan magnezu


2. Chelaty Soli Organicznych (bardzo dobrze przyswajalne):

  • cytrynian magnezu
  • mleczan magnezu
  • taurynian magnezu
  • jabłczan magnezu

 

Kąpiele magnezowe i oliwy magnezowe

Dużą popularnością cieszą się kąpiele w sześciowodnym chlorku magnezu oraz spryskiwanie ciała stworzonym z niego roztworem. Jest to również bardzo dobry sposób na uzupełnienie magnezu, tym bardziej, że magnez poprzez rozgrzaną skórę bezpośrednio dostaje do krwioobiegu nie musząc przechodzić przez układ pokarmowy. Jest to szczególnie ważne dla osób z osłabionym układem pokarmowym, gdzie występują zaburzenia wchłaniania.

Najlepiej stosować chlorek magnezu w wersji farmaceutycznej czysty do analizy (CDA), który zawiera najmniej niechcianych metali ciężkich - z reguły około 99,6% czystego chlorku magnezu w 100%.



Moczenie stóp w roztworze chlorku magnezu

Do miski z 2 litrami wody wsypujemy około 250 g sześciowodnego chlorku magnezu. Stopy moczymy 20-30 minut każdego dnia lub przynajmniej 3 razy w tygodniu. Roztwór wody z magnezem każdorazowo zlewamy do czystej butelki lub słoika i możemy go używać przez 7-8 kolejnych razy każdorazowo podgrzewając przed moczeniem. Oczywiście można za każdym razem zrobić nowy roztwór magnezowy. Po 2 tygodniach stosowania mogą wystąpić zwiększone dolegliwości ze strony kości lub mięśni lecz nie należy przerywać kuracji. Kontynuować ją przez kolejne 1-2 tygodnie, po czym można zrobić przerwę.


Kąpiele w magnezie

Do wanny z ciepłą wodą wsypujemy 1-2 szklanki chlorku magnezu. Kąpiel powinna trwać 20-30 min i być powtarzana 1-2 razy w tygodniu. Początkowo podczas kąpieli może wystąpić szczypanie i uczucie swędzenia skóry. Jest to znak, że magnez jest wchłaniany przez nasze ciało. Z czasem, gdy organizm nasyci się magnezem, będziemy odczuwać coraz mniejsze szczypanie. Ważne jest aby podczas takiej kąpieli nie myć ciała mydłem ani żadnymi innymi środkami, ponieważ zaburzy to wchłanianie magnezu.



Oliwka magnezowa

Możemy ją kupić bądź zrobić samemu w domu łącząc 100 ml chlorku magnezu z 200 ml podgrzanej wody destylowanej, w której magnez musi się rozpuścić. Tak przygotowany roztwór przelewamy do czystej buteleczki ze spryskiwaczem i codzienne po kąpieli spryskujemy nim całe ciało pozostawiając do wchłonięcia.