Pękanie naczynek krwionośnych jest dość częstym problemem, z którym boryka się coraz więcej kobiet w każdym wieku. Przyczyn nieszczelnych naczyń krwionośnych upatrywać można w wielu czynnikach, takich jak obciążenia genetyczne, braki w diecie podstawowych substancji odżywczych (np. witaminy C, krzemu i rutyny), zaburzenia wchłaniania, stres, palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu.
Pajączki, krwawienia dziąseł, żylaki, obrzęki to słabe naczynia krwionośne!
Kruche naczynia krwionośne mogą prowadzić do bardzo wielu schorzeń. Najbardziej znane z nich to krwawienia dziąseł i pajączki na skórze. Mogą pojawiać się także żylaki. Mniej znanymi objawami jest na przykład miażdżyca. W tej chorobie uszkodzone naczynia krwionośne są zalepiane m. in. wapniem, dzięki czemu organizm stara się ratować przez szkorbutem, tzw. chorobą żeglarzy, którym z braku substancji takich jak witamina C pękały naczynia krwionośne, co doprowadzało do wewnętrznych krwotoków. Kolejnym objawem pękania naczynek są różnego rodzaju opuchnięcia różnych części ciała. Wymienić tu można tak zwane „worki pod oczami” czy opuchnięcia kończyn dolnych i górnych.
Alergia także może być spowodowana kruchością naczyń krwionośnych. Podczas alergii organizm jest jakby w ciągłym stanie zapalnym, uwalniane są w organizmie duże dawki histaminy. Naczynia krwionośne mogą być nabrzmiałe. Poprzez nieszczelne naczynka do tkanek mogą przedostawać się substancje alergizujące takie jak pyłki, roztocza czy też niestrawione białka pokarmowe.
Substancje pomocne w uszczelnianiu naczyń krwionośnych
Witamina C
Witamina C jest silnym przeciwutleniaczem, dzięki czemu neutralizuje wolne rodniki w naszym organizmie. Chroni nas przed toksynami (chemią w pożywieniu, dymem papierosowym oraz toksynami środowiskowymi), wspomaga odtruwanie wątroby, pomaga wytwarzać substancję o nazwie glutation, najsilniejszy przeciwutleniacz, który jest szczególnie istotny w obronie naszego organizmu przed patogenami.
Witamina C jest również środkiem antyalergicznym, ponieważ zwalcza stany zapalne w organizmie i obniża poziom histaminy. Podwyższa także odporność organizmu, pobudzając do pracy limfocyty. Z tego powodu powinna być stosowany w katarze siennym, astmie, atopowym zapaleniu skóry, dolegliwościach pokarmowych.
Niestety dzisiejsza przetworzona żywność nie zawiera dużo witaminy C. Dlatego należy ją pozyskiwać z nieprzetworzonych termicznie pokarmów czy przyjmować ją w postaci suplementu w kapsułkach lub proszku. Najlepszymi źródłami witaminy C w pożywieniu są: papryka, kapusta, wiśnie (w tym wiśnia acerola), porzeczki, owoce cytrusowe (tu należy zachować ostrożność przy alergiach) czy zielone warzywa. Polecanym przez nas suplementem jest preparat zawierający Camu Camu.
Niestety dzisiejsza przetworzona żywność nie zawiera tej cennej witaminy. Również gotowanie pokarmów czy smażenie niszczy ją. Dlatego należy ją pozyskiwać z nieprzetworzonych termicznie pokarmów czy przyjmować ją w postaci suplementu w kapsułkach czy proszku. Najlepszymi źródłami witaminy C w pożywieniu są: papryka, kapusta, wiśnie - w tym wiśnia acerola, porzeczki, owoce cytrusowe - tu należy zachować ostrożność przy alergiach czy zielone warzywa.
OPC - oligometryczne proantocyjanidyny
Co to takiego OPC? OPC zostało odkryte w 1947 roku przez francuskiego chemika i profesora medycyny Jacka Masqueliera. Pierwsze OPC zostało pozyskane z czerwonych łupin orzecha włoskiego i stosowane przez niego ze świetnymi rezultatami w chorobach naczyniowych.
OPC to substancja o bardzo silnych właściwościach przeciwutleniających pozyskiwana dziś głównie z pestek winogron oraz kory sosny przybrzeżnej, w których znajduje się ich największe stężenie.
Właściwości ochronne OPC są wg naukowców 40-krotnie wyższe niż witaminy E oraz 18-krotnie silniejsze od witaminy C. OPC neutralizuje wolne rodniki, zapobiega uszkodzeniom w organizmie. Jest też świetnym czyścicielem żył, ponieważ zapobiega gromadzeniu się złogów w tętnicach oraz wykazuje zdolność rozpuszczania zakrzepów zapobiegając tym samym zatorom i zawałom. Dzięki temu, że czyści żyły i poprawia ich funkcjonowanie znajduje także zastosowanie w obniżaniu ciśnienia oraz poprawia funkcjonowanie wzroku, szczególnie jeśli chodzi o widzenie nocne, zmęczenie oczu spowodowane długotrwałą pracą na komputerze, a co za tym idzie nie dopuszcza do zwyrodnienia plamki.
OPC wzmacnia uszkodzone naczynia krwionośne, zapobiega ich kruchości, uelastycznia je i sprawia, że krew swobodnie przez nie przepływa i nigdzie nie przesiąka. Jest z powodzeniem stosowane w zapobieganiu i leczeniu żylaków, pajączków na twarzy i ciele (zmniejszają się lub zanikają całkowicie), krwawieniu dziąseł oraz alergii.
OPC dodaje także energii. Przez czyste żyły lepiej przepływają czerwone krwinki, nie rulonizują się i lepiej dotleniają organizm.
Ciekawostka. W naszym gabinecie prowadzimy badanie mikroskopowe krwi, gdzie oglądamy stan wizualny krwinek. Bardzo często ludzie mają na początku pozlepianą krew. Z kolei po kuracji OPC wyraźnie widać jej rozlepienie.
Zioła uszczelniające naczynia krwionośne
Ruta - zawiera znaczne ilości rutyny, flawonoidu wzmacniającego naczynia krwionośne i zapobiegającego ich przepuszczalności. Tym samym utrudnia drobnoustrojom infekowanie organizmu, ogranicza powstawanie obrzęków. Ze względu na swoje właściwości stosowana jest w mieszankach ziołowych przeciwmiażdżycowych, krążeniowych, przeciwalergicznych. Rutyne w sporych ilościach znajdziemy także w rzepiku pospolitym, a w pożywieniu w gryce, jabłkach, czarnych owocach, kaparach, brokułach i szparagach.
Skrzyp polny, pokrzywa - zawierają krzemionkę, która również działa uelastyczniająco na naczynia krwionośne oraz nie dopuszcza do powstawania zatorów ich obszarze.
Kasztanowiec - surowcem jest kwiat oraz kora. Kora najczęściej używana jest do kąpieli, choć wielu znanych i cenionych zielarzy używało ją w mieszankach do picia. Kasztanowiec uszczelnia naczynia włosowate, przywracając im elastyczność, usprawnia krążenie obwodowe i nieznacznie hamuje krzepliwość krwi przeciwdziałając tym samym tworzeniu zakrzepów. Kasztanowiec zawiera bardzo ważną substancję jaką jest escyna, która zapobiega tworzeniu obrzęków. Stosuje się go przy ociężałości nóg, zakrzepach czy zapaleniu żył.
Arnika - stosowana zarówno w postaci zioła w mieszankach czy maści, jak również w postaci homeopatycznej. Bardzo szybko likwiduje siniaki i obrzęki powstałe podczas urazów. Posiada silne działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne, usprawnia krążenie. Stosowana jest w leczeniu żylaków, zapobieganiu zakrzepom, owrzodzeniach. Poprawia krążenie obwodowe.