Czy zastanawialiście się, czy nie lepiej wysypać zawartość kapsułki i rozpuścić ją w wodzie niż połknąć kapsułkę? Czy ma to jakieś lepsze działanie? A może lepiej stosować zioła suszone do parzenia?

 

Skład kapsułek 

Zacznijmy od samych kapsułek. Łykanie „plastiku” nie specjalnie leży w naturze człowieka i faktycznie większość „zwykłych” otoczek nie powinno się połykać. Są one niby dopuszczone do spożycia ale kontrowersji wokół nich było jest i będzie zawsze. Lepsze firmy, dbające o współczesnego człowieka myślącego prozdrowotnie, używają ekologicznych kapsułek, przyjaznych dla organizmu. Są one pozbawione wielu potencjalnie szkodliwych czynników. Ale czy nadal jest to zdrowe i lepsze niż pozbycie się całkowicie kapsułki?

 

Niektórych nie wolno wysypywać z kapsułki

Przechodzimy teraz do kolejnego punktu a mianowicie do tego, że niektórych preparatów nie powinno się spożywać bez kapsułki bowiem nie będą działać. Przykładem mogą być probiotyki, które rozpuszczone w wodzie i wypite zostaną zniszczone przez kwas żołądkowy. Kapsułka chroni przyjazne bakterie i przetransportowuje je bezpośrednio do jelit uwalniając je dopiero tam. Faktem jest, że kiedy jemy kiszona kapustę to też uzupełniamy bakterie probiotyczne ale z reguły jemy jej na tyle dużo, że nasze soki żołądkowe nie zdołają zneutralizować wszystkich bakterii i cześć z nich przejdzie do dalej do jelit. Jednak mając probiotyk o objętości kapsułki to są marne szanse, że wiele z nich przeżyje kontakt z kwasem solnym. Dlatego takie preparaty lepiej przyjąć w kapsułce. Podobnie enzymy trawienne gdzie znajduje się lipaza, amylaza i pepsyna – powinno się je przyjąć w formie kapsułki.

 

Ale wiele peparatów można wysypać z kapsułki

Jest jednak wiele preparatów ziołowych i naturalnych, które jak najbardziej można wysypać z kapsułki. Z naszych doświadczeń wynika, że takie preparaty jak Triphala, Viclacroa, Pau D Arco, Bajkalina, Kwercetyna, Andrographis czy Ashwagandha można jak najbardziej wysypać i rozpuścić w wodzie. Czy ma to jakieś lepsze działanie poza tym że pozbywamy się otoczki? Przyjmujecie się, że teoretycznie substancje rozpuszczone w wodzie wchłaniają się lepiej. Jeśli połkniemy kapsułkę to proszek w niej zawarty wysypie się gdzie w układzie pokarmowym i będzie powoli się wchłaniał z tego miejsca. Być może zostanie zmieszany z jedzeniem, które będzie tamtędy przechodzić. Z kolei jeśli przyjmiemy taki preparat w płynie to szybko dostanie się on do krwioobiegu. Zauważmy jak szybko uderza nam do głowy wypity alkohol. Podobnie inne płyny w miarę szybko (może nie Az tak jak alkohol ale szybciej niż pokrako stały) zostają wchłonięte. Według niektórych informacji płyn wypity na pusty żołądek wchłania się w ciagu 8-10 minut. Zatem jeśli rozpuścimy dany preparat w wodzie i wypijemy to mamy pewność ze cały zostanie wchłonięty i to w miarę szybkim tempie. Z kolei jeśli połkniemy kapsułkę to jest możliwość, że jakaś część nie będzie do końca dobrze przyswojona, choć to tylko niepotwierdzona badaniami teoria. Faktem jednak jest to, że przy przeziębieniu lepiej działają na ludzi preparaty z wody niż łykane w kapsułkach.


Co więcej? U osób z wrażliwym układem pokarmowym lepiej przyjąć preparat… rozpuszczony. Ale nie każdy. Przede wszystkim jeśli ktoś chore śluzówki to każdy surowiec o ostrym smaku będzie go drażnił bez znaczenia czy jest w kapsułce czy płynie. Takie osoby nie powinny wiec stosować kurkuminy, oregano, czosnku i tego typu rzeczy. Jeśli jednak chcą przyjmować względnie delikatne środki to lepiej je rozpuścić. Weźmy przykładowo bajkaline. Proszę wysypać ja i wziąć na język do spróbowania to zobaczymy, że język zacznie nas szczypać, ponieważ tak skoncentrowana bajkalina jest dość mocna. I taki proszę ląduje potem w naszych jelitach drażnić je w tym miejscu. Jeśli jednak rozpuścimy w szklance wody proszek z Bajkaliny to zobaczymy, że otrzymany płyn jest już w miarę łagodny. Jest już inne stężenie czynników aktywnych i taki roztwór można spokojnie wypić. Wiele razy mieliśmy przypadki, gdzie osoby zgłaszały nam bóle brzucha po przyjęciu tabletki z bajkalina a po propozycji rozpuszczenia jej w wodzie i wypiciu potwierdzały, że jest dobrze. Tak samo można robić z każdym innym preparatem. O ile bajkalina jest w miarę przyjemna w smaku po rozpuszczeniu o tyle inne środki już mniej. Wiele z nich jest gorzkich, kwaśnych lub nawet ostrych i słonych (choć większość jest gorzkich). Mimo to można je pić i przynosi to bardzo dobre rezultaty.


Jakie jeszcze preparaty naturalne można pic? Przede wszystkim polecamy picie kolagenu. Na rynku mamy bowiem kolagen zarówno w kapsułkach jak i w proszku. Naprawdę znacznie zdrowiej i lepiej jest kupić kolagen w proszku. Unikajmy jak najbardziej kapsułek.


Jeśli nie jesteśmy pewni

Jeśli nie wiemy, czy cos można wysypać czy nie to najlepiej sprawdzić w Internecie czy ten preparat występuje w proszku. Jeśli tak to spokojnie możemy go rozpuścić. Przykładowo OPC z pestek winogron jest dostępny powszechnie w tabletkach ale jak najbardziej można go kupić w proszku. Nie ma zatem przeciwwskazań by wysypać go z tabletki i wypić. W razie wątpliwości można oczywiście napisać do nas z zapytaniem to na pewno podpowiemy. Nasz mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

A czy nie lepiej stosować zioła sypane do parzenia?
W medycynie naturalnej od tysięcy lat stosowano wywary i napary, czyli suszone zioła zalewane wrzątkiem i parzone pod przykryciem lub gotowane na małym ogniu przez jakiś czas. Dziś niestety na skutek braku czasu i ciągłego pospiechu lepiej jest nam przyjąć tabletkę niż zajmować przygotowaniem ziółek. Co jest lepsze? Z naszych obserwacji wyniki, że najlepsze efekty daje mimo wszystko stosowanie… suszonych ziół. Jest jednak warunek – musza być to zioła bardzo dobrej jakości!!! Problemem polega dziś na tym, że ciężko takie znaleźć. Większość ziół suszonych sprzedawanych w sklepach jest jakby drugiego sortu i niewiele w nich związków terapeutycznych. I tu preparaty kapsułkowe maja tą wyższość, że ich jakość jest lepsza. Wielkie firmy zaopatrują się bowiem w wysokiej jakości surowce, dzięki czemu mają pewność, że ich produkty działają. Bo tak – preparaty kapsułkowe działają. I to bardzo dobrze. Ale też musimy wybrać dobrą firmę! Polecane są na przykład Kenay AG, Aliness, Yango, Fordmeds. Preparaty tych firm zawarte w kapsułkach można spokojnie wysypać i rozpuścić w wodzie.

 

Umów się na wizytę

Informacja i rejestracja: 531084087

Adres: BioMora. Gabinet Medycyny Naturalnej, Zielona Góra, ul. Boh. Westerplatte 9 gab. 310  

Najczęściej czytany artykuł

Reklama artykułu o wiarygodności badań Volla. Lekarka a w tle lekarz rozmawia rodzinie.

Wyniki testów biorezonansu mogą być fałszywe! Zobacz, na co zwrócić uwage i jaki test wybrać.  

Borelioza. Badanie i leczenie

baner borelii

Terapia biorezonansem MORA jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia boreliozy. 

Szczegółowa diagnostyka organizmu

Baner

Polecana w przypadkach przewlekłych, które trudno poddają się leczeniu

Gabinet BioMora, Paula Jodczyk, Łukasz Dobrzyński, ul. Bohaterów Westerplatte 9 gabinet 310, Zielona Góra, tel. 531 084 087