Alergia na kurz domowy jest powszechna. Szacuje się, że dotyczy nawet miliona Polaków a z każdym rokiem ta liczba rośnie! Dolegliwości nasilają sie głównie jesienią i zimą, kiedy zaczyna się okres grzewczy. Ciężko jest z tym walczyć, ale istnieją metody, które mogą bardzo pomóc.

 

Kurz domowyAlergia na kurz to tak naprawdę alergia na roztocza kurzu, czyli mikroskopijnych pajęczaków, wśród których wyróżnia się saprofagi, pasożyty i drapieżniki. Rozmnażają się w szybkim tempie, bowiem samica w ciągu miesiąca składa do 300 jaj. Alergizują nas białka roztoczy zawarte w ich... odchodach. Roztocza żyją w naszych domach, żywiąc się martwym naskórkiem. Znajdują sie na przykład na dywanach, zasłonach, pościeli, materacach, wersalkach czy pluszowych zabawkach. Dobrze jest często prać te rzeczy, które można wyprać oraz wietrzyć mieszkanie.

 

 

Objawy alergii na kurz

Najczęściej występującymi objawami alergii na roztocza kurzu domowego jest:

 • przewlekły katar
 • zapalenie zatok
 • przewlekły nieżyt nosa
 • zapalenie spojówek
 • suchy, napadowy kaszel
 • migrenowe bóle głowy
 • drapanie i łaskotanie w gardle
 • zmiany skórne
 • duszności astmatyczne
 • zaobserwowano także
 • może się także pojawić podrażnienie błony śluzowej układu pokarmowego, które może prowadzić do zapalenia przełyku.

Często te dolegliwości nasilają sie wieczorem lub po nocy, gdzie jesteśmy narażeni na kontakt z roztoczami kurzu.

 

 

Diagnostyka i odczulanie alergii na kurz

Testy alergiczne na kurz domowyPolecaną przez nas metodą potwierdzającą alergie na roztocza kurzu domowego jest test alergiczny na biorezonansie MORA. Z niezwykłą dokładnością można określić, czy ktoś ma alergie na kurz i w jakim stopniu, od czego zależy dalsze postępowanie terapeutyczne. Odczulanie alergii również przeprowadza się za pomocą biorezonansu MORA, który wykorzystując odpowiedni kształt fali elektromagnetycznej, wygasza alergie a poziomie bioinformacyjnym. Ilość zabiegów zależy od stopnia uczulanie i wykonuje się od 3 do 6 terapii przeprowadzanych raz w tygodniu. Po takim okresie odczuwalna jest zdecydowana ulga. Ważne jest, by na czas terapii nie mieć kontaktu z roztoczami kurzu, a wiec najlepiej odczulania przeprowadzać poza okresem grzewczym.


Chcąc sobie samemu pomóc i nieco złagodzić objawy to warto systematycznie wietrzyć mieszkanie, często odkurzać, często zmieniać pościel a tą zużytą prać w temp powyżej 60 stopni C. Najlepiej mieć na podłodze panele a nie dywany. Latem warto korzystać z dobroczynnego słońca i promieni ultrafioletowych zabijających roztocza, natomiast zimą z mrozów, ponieważ minusowe temperatury niszczą roztocza.


Jako, że łóżko jest największym siedliskiem roztoczy kurzu domowego, warto szczególnie dbać o jego czystość. Materac powinno się prać i odkurzać przynajmniej raz w miesiącu a jeśli nie ma specjalnego pokrowca antyalergicznego, to nawet częściej. Najlepiej używać do tego odkurzacza wyposażonego w filtr antyalergiczny (np. HEPA). Dodatkowo można używać sody oczyszczonej, którą posypuje się materac i po około godziny należy wciągnąć odkurzaczem odkurzamy.

 

 

Promocja ważna do 31 października 2018 r.  (liczy się termin zgłoszenia - nawet na dalsze terminy!)

Borelioza

Kleszcz z boreliozą

Ugryzł Cie kleszcz? Podejrzewasz boreliozę? Skuteczna diagnostyka i terapia boreliozy.  Czytaj więcej

Pasożyty

Nowoczesna i precyzyjna diagnostyka pasożytów. Skuteczne terapie usuwania zakażeń pasożytami.  Czytaj więcej

Polecane książki

Jerzy Zieba na wykłądzie

Polecamy książki, które warto przeczytać: Jerzy Zięba "Ukryte terapie" Czytaj więcej

Powrót do góry

Treści artykułów służą jedynie celom informacyjnym. Nie zastępują konsultacji z lekarzem, nie mogą służyć samodiagnozie lub samoleczeniu. Jeżeli masz problemy zdrowotne lub jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego stanu zdrowia i sposobu leczenia to skonsultuj się z lekarzem. Nie bierzemy na siebie odpowiedzialności za skutki w przypadku, gdyby ktoś będzie chciał wykorzystać informacje do samoleczenia czy samodiagnozy.