Jaki jest związek alergii z tarczycą, układem nerwowym, nadmiernym apetytem oraz bólami szyi? Wydawać by się mogło, że żaden, ale okazuje się, że mają one ze sobą wiele wspólnego. Reakcje alergiczne mogą bowiem wpływać destrukcyjnie na tarczycę, zaburzać pracę żołądka, zwiększać drażliwość i powodować napięcie szyi!

 

Alergia wpływa na cały organizm

Alergia jest chorobą ogólnoustrojową, co oznacza, że nie dotyczy tylko wybranego obszaru ciała, nawet jeśli pacjent odczuwa dolegliwości w określonym miejscu np. w układzie oddechowym, na skórze czy w układzie pokarmowym. Reakcja alergiczna toczy się w całym organizmie, hormony wyzwalające alergie i inne związki krążą po całej krwi. Zatem zanim objawy skumulują się w danym obszarze (typu katar, ból brzucha, egzema), to po drodze może dojść do nadwyrężenia innych mechanizmów.

W trakcie wieloletnich działań leczniczych u osób z przewlekłymi alergiami zaobserwowano cztery bardzo często powtarzające się dolegliwości towarzyszące alergii. Są nimi:

  • sztywność i ból szyi i karku
  • problemy z tarczycą
  • nadpobudliwość układu nerwowego
  • nadmierne wytwarzanie soku żołądkowego

 

Mięśnie szyi a alergia

Wszystkie alergie, zarówno pokarmowe jak i wziewne, wywołują usztywnienie mięśni szyi i karku. Często przy stawianiu diagnozy można wziąć ten objaw pod uwagę. Może to wynikać z faktu, że przewlekła alergia jest dla organizmu czynnikiem stresującym, tzw. stresorem, co ma przełożenie na obszar mięśni szyi i karku, które - jak wiadomo - pierwsze napinają się przy stresie.

 

Niedoczynność i nadczynność tarczycy a alergia

Funkcjonowanie tarczycy jest zakłócane przez alergie pokarmowe. Obserwuje się zarówno skłonność do nadczynności jak i niedoczynności. Jest to bardzo ważna obserwacja, która udowadnia, że leczenie tarczycy - bez znaczenia czy farmakologiczne, naturalne czy poprzez stymulację impulsami prądu - bez wykonania badań na alergię pokarmową, może okazać się nieskuteczna, bowiem czynnikiem przyczynowym może być ukryta alergia.

 

Układ nerwowy a alergia

Nadal trwają dyskusje na temat tego, jaki dokładnie udział ma psychika w procesach alergicznych i jak alergia wpływa na stan psychiki. Do tej pory zauważono, że osoby z przewlekłą alergią są bardziej pobudliwe od osób, które nie chorują na alergię, oraz to, że codzienny stres wyzwala reakcje alergiczną, mimo iż poziom wpływu alergenu pozostaje na tym samym poziomie! Można na chwilę obecną stwierdzić, że alergia i układ nerwowy są ze sobą ściśle powiązane i powinno wziąć się to pod uwagę w leczeniu. Terapie biorezonansem MORA mają standardowo połączoną terapię odczulającą z terapią tonizującą układ nerwowy, co daje nie tylko lepsze wyniki ale także eliminuje początkowe pogorszenia samopoczucia, jakie obserwowano w starszych terapiach.

 

Ciągły głód a alergia

Podczas alergii podnosi się poziom histaminy, która odpowiada między innymi za wytwarzanie soku żołądkowego! U zdrowego człowieka poziom histaminy jest niewielki i sok żołądkowy jest produkowany w normalnych ilościach. Jednak alergia wymusza na organizmie podniesienie histaminy celem wywołania reakcji obronnej, co przy okazji przyczynia się do nadmiernego pobudzenia żołądka. Skutkiem tego jest wilczy apetyt nawet w niedługim czasie po zjedzeniu! Jeśli taka sytuacja staje się przewlekła, może dojść do zaburzeń trawienia w postaci zbyt powierzchownego rozdrobnienia pokarmu w żołądku i niedostatecznego wchłonięcia sie substancji odżywczych w dalszych częściach układu pokarmowego! Poza tym pacjentów męczy częsta zgaga, ciągły głód i ssanie w żoładku, co może wskazywać na jakąś chorobę układu pokarmowego, podczas gdy jest to efekt ciągnącej się od lat alergii.