Wiele osób wykonuje testy skórne na podejrzane pokarmy typu jajka, mleko czy pszenica, z których wynika, że nie mają alergii. Jak się okazuje, testy skórne są niewystarczające do diagnostyki alergenów pokarmowych bowiem pokazują jedynie reakcje natychmiastowe.


Wspominaliśmy już kiedyś, że istnieją dwa typu alergii. Mamy alergie natychmiastową oraz alergię opóźnioną. Ta pierwsza charakteryzuje się tym, że reakcja alergiczna pojawia się od razu po kontakcie z alergenem. Przykładem takiej alergii jest na przykład alergia na kota, kurz, pyłki, pleśnie oraz niektóre pokarmy typu orzechy czy kakao, po których dana osoba natychmiast puchnie lub dostaje świądu. Z kolei alergia opóźniona, tak zwana ukryta, polega na tym, że objawy pojawiają się po jakimś czasie od zjedzenia alergenu, nawet do 5 dni po! Nie są one także takie oczywiste i wyraźne, rozwija się stopniowo przez dłudzy czas, miesiące a nawet lata. Bardzo ciężko określi zatem, że dany produkt nam szkodzi. Alergia ukryta dotyczy w większości reakcji na pokarmy a jej kilkudniowy czas ujawnienia wynika z tego, ze organizm musi dany pokarm przetrawić i wprowadzić do krwi. A patrząc z drugiej strony to alergie pokarmowe w większości przypadków mają typ ukryty! Niektóre źródła szacują, że 80-90 procent alergii pokarmowych to właśnie reakcje opóźnione ukryte. Dlatego wykonanie testów skórnych nie wnosi to istotnej i informacji.

 

Testy z krwi alergiczne

A co z testami z krwi? I tu mamy kolejną rzecz, otóż przy alergiach natychmiastowych biorą udział tak zwane immunoglobuliny typu E (czyli IgE, co często jest oznaczane na teście). Z kolei w reakcji ukrytej mamy z reguły do czynienia z immunoglobulinami typu G (igG). Wykonując standardowe testy z krwi mało kto wie, że mamy oznaczane jedynie IgE, co jest równoznaczne testom skórnym. Zatem tym sposobem również nie określimy alergii pokarmowych! Testy na przeciwciała (czyli immunoglobuliny) typu IgG są znacznie droższe i można je wykonać jedynie prywatnie.

 

Objawy alergii pokarmowej ukrytej

O ile w przypadku reakcji natychmiastowych mamy do czynienia z klasycznymi objawami alergicznymi takimi jak katar, kaszel, opuchlizna czy świąd w alergii ukrytej objawy mogą dotyczyć całego organizmu i w ogóle nie wskazywać na alergie! Mogą oczywiście występować problemy z układem oddechowym takie jak owe katary i kaszel ale lista jest znacznie większa.


Mamy tu na przykład:

Przewlekłe zmęczenie, nadmierne pocenie się, marznięcie, nadwaga, niedowagę, zaburzenia wchłaniania, zaburzenia snu, zawroty głowy, bóle głowy, zmiany skórne, wysypki, egzemy, pokrzywki, atopowe zapalenia skóry, łuszczyce, zaburzenia układu trawiennego, mdłości, zgaga, refluks, ciągły głód, wzdęcia, biegunki, zaparcia, stany zapalne błon śluzowych jelit (często osoby mają zdiagnozowane wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub chorobę Leśniewskiego Crohna, która według źródeł medycznych nie ma ściśle określonego podłoża), zaburzenia koncentracji, zaburzenia pamięci, nadmierna agresywność i drażliwość, nadpobudliwość, depresja, zaburzenia pracy serca, arytmia, tachykardia, podwyższone lub obniżone ciśnienie krwi, zapalenie spojówek, zapalenie ucha (powracające i oporne na leczenie antybiotyków), drażliwy pęcherz moczowy, moczenie nocne u dzieci, pieczenie przy oddawaniu moczu, częste infekcje dróg moczowych, problemy reumatyczne, puchnięcie stawów, bóle stawów, bóle mięśni, przewlekłe napięcie w kręgosłupie szyjnym, zaburzenia funkcjonowania tarczycy, nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy oraz niewspomniana wcześniej przy problemach układu oddechowego astma, która jak się okazuje, jest często rozwijana przez alergeny pokarmowe a wywoływana niczym czynnikiem zapalnym przez kontakt z alergenem wziewnym.


Jak zbadać i leczyć alergie pokarmowe ukryte?

W diagnostyce poleca się dwie metody: testy z krwi na przeciwciała IgG (np. badanie Immu pro) lub biorezonans. Obie są bardzo dobre, choć testy z krwi są zdecydowanie droższe. Biorezonans z kolei jest nie tylko tańszy ale także ma jeszcze jedną zaletę. Otóż pokazuje każdy rodzaj złej reakcji na pokarmy, nie tylko reakcje typu IgG. Zatem jeśli będzie alergia natychmiastowa lub nietolerancja to też ja wykaże podczas, gdy testy IgG już nie.


A jak się leczy alergie pokarmową ukrytą? Odstawia się najbardziej alergizujące czynniki i poddaje diecie rotacyjnej te, których stopnień uczulenia jest mniejszy. Do tego w naszym gabiencie stosujemy ukierunkowaną terapie preparatami naturalnymi zmniejszającą wrażliwość alergiczną oraz terapię objawową powstałych już schorzeń, np. jak ktoś cierpi na bóle stawów czy bóle głowy. Jeśli alergia trwała długi czas to zawsze trzeba regenerować jelita oraz wątrobę, bowiem te narządy często są przeciążone. Niekiedy uwagi wymagają nadnercza, które również biorą udział w alergii pokarmowej. W naszym gabinecie terapie ustalamy indywidualnie do danej osoby, jej stanu i problemów jakie występują. Dodatkowo wykonujemy odczulanie alergii, by złagodzić objawy. Ważne jest jednak, że można wyjść z tych problemów i przywrócić chorym normalne życia. A czemu o tym wspominam? Bowiem często pacjenci słyszą od lekarza, że według wyników nic im nie jest i że ich choroba ma podłoże w ich umyśle, że nic się nie da zrobić i że mają brać leki objawowe do końca życia. Pomija się jednak badania na alergie ukryte. Zatem jeśli ktoś ma przewlekłe dolegliwości, opisane wyżej lub nawet i takie, których nie ma na powyższej liście, to powinien sprawdzić, czy przypadkiem nie jest na coś uczulony i nie szkodzi mu coś, co je na co dzień!

 

Umów się na wizytę

Informacja i rejestracja: 531084087

Adres: BioMora. Gabinet Biorezonansu i Medycyny Naturalnej, Zielona Góra, ul. Boh. Westerplatte 9 gab. 310

Najczęściej czytany artykuł

Reklama artykułu o wiarygodności badań Volla. Lekarka a w tle lekarz rozmawia rodzinie.

Wyniki testów biorezonansu mogą być fałszywe! Zobacz, na co zwrócić uwage i jaki test wybrać.  

Borelioza. Badanie i leczenie

baner borelii

Terapia biorezonansem MORA jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia boreliozy. 

Szczegółowa diagnostyka organizmu

Baner

Polecana w przypadkach przewlekłych, które trudno poddają się leczeniu

Gabinet BioMora, Paula Jodczyk, Łukasz Dobrzyński, ul. Bohaterów Westerplatte 9 gabinet 310, Zielona Góra, tel. 531 084 087