Głośno mówi sie o szkodliwości glutenu i o tym, że wywołuje on chorobę jelit zwaną celiakią. Nie słyszy sie jednak o tym, że gluten może mieć znacznie szersze oddziaływanie na organizm i może wywołać różne problemy zdrowotny, z jakimi zmaga sie na co dzień wiele osób.


Gluten i celiakia

Gluten jest rodzajem białka naturalnie występującego w zbożach. Odpowiada za to, aby wypieki były elastyczne, skórka chrupiąca a środek miękki. Niestety przetwarzanie żywności, w tym prawdopodobnie modyfikacje genetyczne zbóż doprowadziły do tego, że ten naturalny składnik stał sie szkodliwy dla zdrowia. Dawniej bowiem wypieki z mąk uchodziły za zdrowe i służyły ludziom, dziś coraz więcej osób ma problemy po zjedzeniu zbóż glutenowych.

Największym lub raczej najbardziej znanym zagrożeniem związanym z glutenem jest pojawienie sie celiakii, czyli choroby polegającej na zaniku kosmków jelitowych pod wpływem oddziaływania glutenu. Skutkiem tego są częste biegunki i brak prawidłowego wchłaniania substancji odżywczych. Jednakże celiakia występuje u niewielu ludzi w porównaniu z tymi, na których gluten ma negatywne oddziaływanie. W naszym gabinecie, wśród pacjentów, procent ludzi chorych na celiakie wynosi zaledwie 12%. Cała reszta ma inne objawy.

 

Dwa bochenki chleba na drewnianej ławeczkce ozdobiobne źdźbłem zboża na tle pięknego drewnianego młyna.

Inne objawy po zjedzeniu glutenu

Gluten bardzo wyraźnie wpływa na koncentrację i umysł. Zauważyliśmy, że osoby które odstawiły pieczywo i przetwory z glutenem, odczuły tzw. jasność umysłu i poprawiła im sie pamięć. Zgodnie powtarzali, że ich koncentracja nigdy nie była tak dobra jak teraz. Mogą sie lepiej skupić na pracy a także lepiej spędzić wolny czas. Nie są również zmęczeniu po dniu pracy!

Gluten może także atakować stawy! Bóle różnego rodzaju, bóle stawowe, bóle reumatyczne, mogą być wynikiem jedzenia glutenu. Oczywiście trzeba tu wziąć pod uwagę także inne czynniki jak na przykład zakażenie borrelią, ale duża cześć osób po ostawieniu glutenu przestała cierpieć na bóle stawów! Warto w tym miejscu dodać, że jeśli nietolerancja na gluten jest bardzo silna to okres ustąpienia objawów po odstawieniu glutenu może trwać od 3 do 12 mieniący!!! Można go znacznie skrócić wykonując terapie biorezonansowe usuwające obciążenia glutenem.

Gluten może nasilać wszelkie stany zapalne. Spotkaliśmy sie z przewlekłym zapaleniem żołądka, stanami zapalnymi przełyku, chorobami skóry, stanie zapalnym gardła, gdzie głównym problemem był właśnie gluten! I jak sie okazuje, nie wystarczyło jedynie odstawić biały chleb i przerzucić sie na ciemny. Nie pomogło nawet pieczenie własnego chleba na bardziej zdrowych mąkach jak orkisz. Konieczne było całkowite wyrzucenie glutenu z diety pozbywając sie z niej wszystkich produktów, jakie go zwierają, czyli właśnie żyta, orkiszu czy samopszy, uznawanych za bardzo zdrowe zboża. Dopiero po tak drastycznych działaniach stany zapalne ustępowały.

W wielu przypadkach odstawienie glutenu spowodowało obniżenie cholesterolu i poprawę gęstości kości przy osteoporozie. W kilku przypadkach obserwowaliśmy poprawę stanu chorego na cukrzycę! Gluten sprawia bowiem, że poziom glukozy we krwi rośnie gwałtowniej niż po zjedzeniu cukru, zatem jego odstawienie jest przy tym schorzeniu bardzo ważne.



Jak sprawdzić czy gluten szkodzi?

Kluczową kwestią jest potwierdzenie, czy gluten ma na dany organizm negatywny wpływ. Polecanym przez nas badaniem jest Test Biorezonansem MORA. Jest to badanie biorezonansowe, polegające na pomiarach częstotliwości bioelektrycznych, które jednoznacznie wykażą wpływ glutenu na organizm. Warto dodać, że biorezonans służy także do leczenia i można na nim prowadzić terapie usuwającą obciążenia glutenem, co znacznie przyspiesza powrót do zdrowia.