baner biomora 2020 kompr

Czy alergia pokarmowa i nietolerancja pokarmowa to jedno i to samo, czy są to dwie osobne rzeczy? Wiele osób zadanie takie pytanie, ponieważ często słyszy się te dwa terminy i nie do końca wiadomo, czym one sie różnią. Chory w końcu nie wie, czy cierpi alergie czy nietolerancje pokarmową ani tym bardziej czy są różnice w leczeniu? 

 

Reakcja natychmiastowa i opóźniona

Na początek należało by napisać, że reakcji organizmu na czynniki pokarmowego, jest kilka! Nie jest to jedna reakcja! Form obrony jest kilka. Najbardziej znaną reakcją jest reakcja natychmiastowa, gdzie udział biorą tzw. przeciwciała IgE zależne. Są to przeciwciała, które przy kontakcie z pokarmem (a także pyłkami) od razu powodują dolegliwości: puchniecie, świąd, zaczerwienienie itd. Ta reakcje nazywa sie powszechnie alergią. I ten rodzaj reakcji jest z reguły badany w placówkach medycznych. Testy skórne to badania na alergię IgE zależną. Badania z krwi w laboratorium też polegają na sprawdzeniu przeciwciał IgE!


Mała dziewczynka w warkoczykach smarka w chusteczki. Przy sobie ma całą stertę wysmarkanych chusteczekJak się okazuje, reakcje typu IgE stanowią jedynie niewielki procent przyczyn chorób alergicznych! W większości przypadków są to reakcje opóźnione, gdzie biorą udział zupełnie inne przeciwciała, takie jak IgG lub IgM! Ale tego nie można wykryć z testów skórnych ani w zwykłym laboratorium!

Takie reakcje zwykło sie nazywać albo alergią pokarmową opóźnioną, alergią ukrytą albo właśnie nietolerancja pokarmową. Reakcja opóźniona polega na tym, że zjedzony pokarm wywołuje dolegliwość dopiero po jakimś czasie - od kilku godzin do kilku dni po zjedzeniu! I nie jesteśmy nawet w stanie ocenić, po czym mamy ból brzucha czy świąd ciała. Dlatego mówi sie, że nietolerancja pokarmowa jest utajoną przyczyną wielu schorzeń.

 

Nietolerancja pokarmowa objawy

 

Dolegliwości wynikające z nietolerancji pokarmowej czy alergii opóźnionej są znacznie szersze niż w przypadku alergii natychmiastowej! Mogą do niej należeć: choroby układu oddechowego i trawiennego, zmiany skórne, depresja, przemęczenie, migreny, bóle głowy, nadwaga i otyłość, miażdżyca, bóle kości i stawów, nadciśnienie, cukrzyca, choroby autoimmunologiczne takie jak choroby tarczycy (choroba Hashimoto), reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane, łuszczyca. Jak widzimy, nietolerancja pokarmowa może dotyczyć całego organimzu, wielu nrządów. Może być przyczyną wielu powszechnych chorób! Jeśli tego nie odkryjemy będziemy skazani na ciągłe chorowanie i bezustanne leczenie jedynie objawów.

 

Reakcja na dodatki spożywcza

Warto jeszcze dodać, że istnieją także reakcje organizmu, w których nie biorą udziału żadne przeciwciała! Taką reakcję obserwuje sie np. w kontakcie z dodatkami spożywczymi!!!! Mówi sie wówczas o tzw. pseudoalergii. Jak zatem określić, czy mamy tą pseudoalergię na konserwanty, spulchniacze, dodatki z literką E i całą chemię spożywczą, która nie jest przecież obojętna dla naszego zdrowia, a wręcz może być bardzo szkodliwa? 

 

Diagnostyka nietolerancji pokarmowej

Obecnie istnieje kilka skutecznych metod wykrywania alergii opóźnionej czy nietolerancji pokarmowej. Należą do niech specjalistyczne badania z krwi wykonywane w Poznaniu i w Warszawie.


Pierwszy z nich to badanie ImmuPro : zobacz więcej
Drugi to Test MRT : zobacz więcej.


Mają one jedną wadę - są bardzo kosztowne. Ceny mieszczą się w przedziale od 1.000zł do 1800zl, co dla większości chorych jest czynnikiem zaporowym.


Alternatywą, i to bardzo skuteczną, jest test na biorezonansie MORA (tak zwane badanie Volla). Testy MORA wykonuje sie za pomocą specjalistycznych urządzeniach elektronicznych. Tą metodę stosuje sie od lat 70-tych i może z czystym sumień powiedzieć, że ma ona bardzo dużą skuteczność, co zostało potwierdzone przez europejskie certyfikaty. Badanie polega na pomiarze wartości elektrycznych, a właściwie elektromagnetycznych, konkretnych alergenów i zestawieniu ich z częstotliwościami organizmu. W tym teście nie można jednak określić, z jakim rodzajem alergii mamy do czynienia - czy jest to alergia natychmiastowa czy opóźniana. Badanie pokazuje bowiem każdy negatywny wpływ badanego czynnika na konkretny organizm, bez znaczenia czy jest to alergia natychmiastowa czy opóźniona. Pokazuje, co danej osobie szkodzi. Ustala także wpływ dodatków spożywczych, co sprawia, że jest to metoda niezwykle pomocna. Co jeszcze ważne, test MORA określa silę tego negatywnego oddziaływania, co tak naprawdę okazuje się kluczowe zarówno dla chorego jak i terapii. Leczenie zaczyna sie bowiem od najsilniejszych alergenów, tzw. głównych.


Wykonanie testu biorezonansem nie wyklucza klasycznych testów na IgE zależną, zwłaszcza tych z krwi. W przypadku alergii natychmiastowej może dojść bowiem do tzw. wstrząsu anafilaktycznego, który może być niebezpieczny dla życia. Wstrząs anafilaktyczny jest bardzo szybką i silną reakcją alergiczną, gdzie biorą udział właśnie przeciwciała IgE zależne. Najczęściej występuje przy kontakcie z takimi czynnikami jak orzeszki ziemne czy skorupiaki! Warto zatem korzystać zarówno z jednych jak i drugich metod diagnostycznych, by być pewnym, na co jest sie uczulonym i dzięki temu dbać o swoje zdrowie i życie.

 


Nietolerancja pokarmowa a alergia. Podsumowanie

Nietolerancja pokarmowa

  • Reakcje organizmu są opóźnione. Dolegliwości mogą pojawić się po kilku dniach
  • Nietolerancja pokarmowa wpływa na zaburzenie pracy wielu narządów wewnętrznych
  • Zakres objawów może być szeroki od migreny do wzdęć, biegunki, braku energii i ogólnego złego samopoczucia
  • Nierozpoznana nietolerancja pokarmowa wywołuje w organizmie stany zapalne i w efekcie może doprowadzić do groźnych chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca czy choroby tarczycy.
  • Nierozpoznana nietolerancja pokarmowa często jest powodem nieskutecznego leczenia

 

Alergia pokarmowa

  • Reakcje organizmu są natychmiastowe, pojawiają się maksymalnie do 2 godzin po kontakcie z alergenem.
  • Objawy najczęściej ograniczają sie do problemów z oddychaniem, wysypek, obrzęków, katarów
  • Alergia może doprowadzić do tzw. wstrząsu anafilaktycznego, niebezpiecznego dla życia!

 

Baner reklamowy testy

Wizyta diagnostyczno-konsultacyjna. Zawiera pakiet trzech badań. Prowadzimy leczenie chorób przewlekłych.

Leczenie alternatywne baner reklamowy

Leczenie alternatywne: choroby układu pokarmowego i oddechowego, alergie pokarmowe i wziewne, pasożyty, borelioza  

Borelioza

Kleszcz na liściu

Ugryzł Cie kleszcz? Podejrzewasz boreliozę? Skuteczna diagnostyka i terapia boreliozy.  Czytaj więcej

Pasożyty

Urządzenie biorezonansowe MV (MORA V) firma BioKat

Nowoczesna i precyzyjna diagnostyka pasożytów. Skuteczne terapie usuwania zakażeń pasożytami.  Czytaj więcej

Alergie

Alergie na pyłki

Testy na alergie pokarmowe i wziewne. Odczulanie alergii metodą biorezonansu. Czytaj więcej 

Treści artykułów służą jedynie celom informacyjnym. Nie zastępują konsultacji z lekarzem, nie mogą służyć samodiagnozie lub samoleczeniu. Jeżeli masz problemy zdrowotne lub jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego stanu zdrowia i sposobu leczenia to skonsultuj się z lekarzem. Nie bierzemy na siebie odpowiedzialności za skutki w przypadku, gdyby ktoś będzie chciał wykorzystać informacje do samoleczenia czy samodiagnozy.

Teksty prezentowane na stronie stanowią własność firmy Łukasz Dobrzyński i są utworem w rozumieniu ustawy z dnia 04 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.nr.90,poz.631). Żadna ich część nie może być rozpowszechniana, kopiowana, przetwarzana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody Właściciela.