Chlamydia pneumoniae jest bakterią, która atakuje układ oddechowy. Wywołuje zapalenie krtani, zapalenie oskrzeli, zapalenie zatok a także zapalenie płuc. Może przyczynić sie do powstania dychawicy oskrzelowej, przewlekłego zapalenia gardła i przewlekłego zapalenia zatok.

 

Chlamydia pneumoniae. Droga zakażenia

Bakteria chlamydia pneumoniae przenosi się drogą kropelkową i można się nią zarazić przebywając w dużych skupiskach ludzi takich jak markety, kina, przedszkola, szkoła. Z jej powodu chorują przede wszystkim ludzie młodzi i osoby w starszym wieku. U tych drugich zwykle rozwija się ciężkie zapalenie płuc, które może być niebezpieczne dla życia.

 

Chlamydia pneumoniae. Objawy

Zakażenie bakterią chlamydia pneumoniae może wywołać następujące dolegliwości

  • ból gardła
  • kaszel
  • chrypka
  • bóle głowy
  • bole mięśni
  • bóle stawów
  • stan podgorączkowy lub gorączka

Czasami zakażenie może przebiegać bez wyraźnych symptomów. Bywa też tak, że niektóre osoby w ogóle nie przejawiają objawów a są nosicielami tej bakterii i mogą zarażać nią innych. Dlatego ważna jest profilaktyczna diagnostyka.

Zakażenie bakteriami zazwyczaj ma łagodny przebieg.

Podejrzewa się, że chlamydia pneumoniae ma wpływ na rozwój choroby wieńcowej, czyli choroby niedokrwiennej serca.



Chlamydia pneumoniae diagnostyka

Najczęściej polecanym testem laboratoryjnym medycyny konwencjonalnej jest Test ELISA. Jest to najbardziej popularne badanie, które polega na oznaczeniu poziomu immunoglobulin we krwi, czyli przeciwciał występujących przeciwko bakterii chlamydia pneumoniae. Oznacza się przeciwciała IgM, IgG i IgA, które mogą świadczyć kolejno o tym, że:

  • infekcja sie rozwija
  • trwa już długo
  • była przechodzona w przeszłości

 

Jest także Test PCR. Jest to bardziej czuły test na wykrycie zakażenia bakterią chlamydia pneumoniae. Nie jest on powszechnie stosowany ze względu na wysoką cenę.

Alternatywnym sposobem, który polecamy i który wykonujemy w naszym gabinecie, jest badanie biorezonansem. Jest to metoda elektroniczna, polegająca na odczytywaniu częstotliwości elektromagnetycznej danej bakterii z organizmu człowieka. Można ustalić, czy jest to obciążenie małe, średnie czy duże i na podstawie wyniku dobrać terapie.

 

Chlamydia pneumoniae leczenie alternatywne

Sposoby alternatywne leczenia chlamydii są wysoce skuteczne i polegają na przyjmowaniu preparatów ziołowych o działaniu antybakteryjnym oraz na stosowaniu terapii na biorezonansie. Biorezonans służy nie tylko do diagnostyki ale także do wykonywania zabiegów. Wysyła się za pomocą urządzenia odpowiednio dobrane sygnały elektromagnetyczne, które rozbijają błony komórkowe bakterii.