baner biomora 2020 kompr

Boreliozą można zarazić się na różne sposoby. Najczęściej zostajemy zakażeni poprzez ukąszenie kleszcza ale jest jeszcze wiele innych możliwości zakażenia.

 


Źródło zakażenia

Podstawowymi nosicielami boreliozy są... gryzonie! To od nich kleszcze przejmują baterie borrelii i przekazują nam ludziom lub naszym zwierzątkom. Ale źródłem są gryzonie, nie kleszcze. Można tu zatem wymienić myszy, szczury a nawet wiewiórki. Mieliśmy w gabinecie Panią, którą ugryzła właśnie wiewiórka id od tego dostała boreliozy! Ugryzienia gryzoni są jednak rzadkie niemniej jednak warto o tym wiedzieć i zachować ostrożność.

 

Owady przekazują boreliozę

Powszechnie wiadomo, że boreliozę przenoszą wspomniane juz kleszcze. Od lat trwały dyskusje, czy także inne owady mogą to robić. Jak sie okazuje - tak, mogą. Inne owady tez przenoszą boreliozę. Obok kleszczy można wymienić tu nimfy (malutkie kleszcze), meszki, muchy końskie a nawet komary. Z tymi ostatnimi również mieliśmy doświadczenie i chorych, którzy po ukąszeniu komara dostali rumień "odkleszczowy". Ważna będzie tu informacja, aby nie zabijać komara na sobie jak pije nam krew, bowiem wtedy jest on jakby "podłączony" do nas i podczas zgniecenia go możemy wcisnąć jego chorą krew do nas. Podczas "wysysania" krwi jest mniejsze prawdopodobieństwo przekazania borreli. Ale właśnie jak go zabijemy na nas to jeśli wypił on wcześniej zakażona krew to prawdopodobieństwo jest bardzo duże.

 

Zakażenie sie poprzez kontakt z chorym na boreliozę

Borelioza jest chorobą zakaźną zatem jak najbardziej można się nią zarazić. Borrelia może znajdować sie w płynach organicznych takich jak krew, ślina czy sperma. Można zatem zarazić sie przez pocałunki (choć bardzo rzadko) lub przez kontakty seksualne (tu częściej). Można także zarazić sie od zwierzaczka np. od psa czy kota. Jeśli choruje on na boreliozę to w ślinie może przenosić bakterie borrelii. Podobnie trzeba uważać podczas wyciągania kleszcze zwierzątkom. Jeśli nie zachowamy higieny i chlapniemy gdzieś krwią to możemy sie zarazić boreliozą. Stad zabieg wyciągania kleszcze trzeba przeprowadzić bardzo ostrożnie: trzeba założyć rękawiczki gumowe (jednorazowe- aby je od razu wyrzucić), kleszcza wrzucić do szczelnego pojemniczka (można go potem zbadać w sanepidzie na obecność bakterii borrelii), zdezynfekować jodyną miejsce ukąszenia.

 

 

kleszcz

 

Baner reklamowy testy

Wizyta diagnostyczno-konsultacyjna. Zawiera pakiet trzech badań. Prowadzimy leczenie chorób przewlekłych.

Leczenie alternatywne baner reklamowy

Leczenie alternatywne: choroby układu pokarmowego i oddechowego, alergie pokarmowe i wziewne, pasożyty, borelioza  

Borelioza

Kleszcz na liściu

Ugryzł Cie kleszcz? Podejrzewasz boreliozę? Skuteczna diagnostyka i terapia boreliozy.  Czytaj więcej

Pasożyty

Urządzenie biorezonansowe MV (MORA V) firma BioKat

Nowoczesna i precyzyjna diagnostyka pasożytów. Skuteczne terapie usuwania zakażeń pasożytami.  Czytaj więcej

Alergie

Alergie na pyłki

Testy na alergie pokarmowe i wziewne. Odczulanie alergii metodą biorezonansu. Czytaj więcej 

Treści artykułów służą jedynie celom informacyjnym. Nie zastępują konsultacji z lekarzem, nie mogą służyć samodiagnozie lub samoleczeniu. Jeżeli masz problemy zdrowotne lub jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego stanu zdrowia i sposobu leczenia to skonsultuj się z lekarzem. Nie bierzemy na siebie odpowiedzialności za skutki w przypadku, gdyby ktoś będzie chciał wykorzystać informacje do samoleczenia czy samodiagnozy.

Teksty prezentowane na stronie stanowią własność firmy Łukasz Dobrzyński i są utworem w rozumieniu ustawy z dnia 04 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.nr.90,poz.631). Żadna ich część nie może być rozpowszechniana, kopiowana, przetwarzana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody Właściciela.