Zakażeniu boreliozą często towarzysza zakażenia innymi bakteriami, również przenoszonymi przez kleszcze. Jedną z nich chlamydia.

 

Gatunki chlamydii

Przy koinfekcjach boreliozy wyróżniamy dwa typy chlamydii. Jest to chlamydia układu oddechowego o nazwie chlamydia pneumoniae oraz chlamydia układu moczowego, o nazwie chlamydia trachomatis. Obie są małymi bakteriami wewnątrzkomórkowymi, które przyczepiają się do komórek zakażonego organizmu i wnikają do nich podobnie jak wirusy mnożąc się w ich wewnątrzu. Rozprzestrzeniają się po całym organizmie poprzez krew przewlekle niszcząc przy tym układ naczyniowy. Do zakażenia chlamydiami dochodzi nie tylko drogą kropelkową (w przypadku chlamydii płucnej, pneumoniae) i płciową (w przypadku chlamydii moczowej, trachomatis), ale również poprzez ukąszenia kleszczy i owadów takich jak komary czy meszki.

 

Chlamydia pneumoniae

Chlamydia pneumoniae występuje powszechnie na całym świecie. Do zakażenia dochodzi drogą powietrzno-kropelkową, najczęściej od człowieka. Zakażenia mają najczęściej przebieg bezobjawowy lub łagodny. Często nie są są nawet zdiagnozowane i leczone. Przypuszcza się, że w ciągu życia każdy przechodzi infekcje chlamydią pneumoniae kilka razy. W badaniach laboratoryjnych z krwi wykazano, że 50-70% osób dorosłych ma przeciwciała swoiste dla chlamydii pneumoniae, a ich częstość wzrasta z wiekiem. Zdarza się jednak, że zakażenie może mieć ostry przebieg, zwłaszcza, gdy towarzyszą mu inne infekcje i organizm jest osłabiony

 

Objawy chlamydii pneumoniae

Chlamydia pneumoniae powoduje dolegliwości układu oddechowego, zarówno górnych jak i dolnych dróg oddechowych. Może powodować

  • zapalenie gardła
  • zapalenie krtani
  • zapalenie ucha środkowego
  • zapalenie zatok
  • zapalenie płuc.

Chlamydia pneumoniae odgrywa duża rolę w rozwoju astmy oskrzelowej oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Chlamydia pneumoniae przyczynia się również do chorób układu krążenia. Może doprowadzać do rozwoju miażdżycy, choroby wieńcowej serca, zakrzepicy oraz nadciśnienia. Wynika to z faktu, że niszczy ona ścianki naczyń krwionośnych.

Przy przewlekłym zakażeniu bakterią Chlamydii płucnej może również dochodzić do chorób układu ruchu. Przede wszystkim atakuje ona stawy. Może pojawić sie zapalenie stawów, bóle stawów oraz zwyrodnienia kości.

Podejrzewa się także, że chlamydia pneumoniae ma wpływ na choroby układu nerwowego takie jak stwardnienie rozsiane i chorobę Alzheimera. Bakteria może bowiem powodować rozpad osłonek mielinowych substancji białej mózgu.



Chlamydia trachomatis

Chlamydia trachomatis, czyli chlamydia układu moczowego, przenoszona jest głównie drogą płciową. Można zarazić sie podczas stosunku z zakażoną osoba lub może dojść do zakażenia dziecka podczas porodu. Należy jednak pamiętać, że bakteria może być także przenoszona przez kleszcze, więc jeśli któreś z pań pokazała się w wynikach chlamydia trachomatis to nie warto od razu rzucać sie na partnera z wałkiem kuchennym czy nożem. Może to bowiem być skutek ugryzienia.

 

Chlamydia trachomatis. Objawy

Zakażenie może przebiegać bez objawów, jednak jeśli wystąpią to dotyczą one głownie układu moczowo-płciowego. Zdarza sie także, że chlamydia trachomatis wywoła infekcje układu oddechowego, infekcje oczu lub infekcje narządów wewnętrznych.

  • Objawy układu moczowo-płciowego: pieczenie i/lub ból cewki moczowej, dyskomfort podczas oddawania moczu, rożnego rodzaju wydzieliny wydostające się z cewki moczowej.
    Dodatkowo u mężczyzn: bóle w okolicy podbrzusza, nadwrażliwość lub ból jąder, przerost prostaty spowodowany stanem zapalnym, niepłodność
  • U kobiet: bezpłodność, powikłania ciąży, dyskomfort przy oddawaniu moczu, zaczerwienienia i opuchlizny szyjki macicy, stany nowotworowe szyjki macicy (przy przewlekłych zakażeniach), zapalenie moczowodów z równoczesnym ropomoczem oraz stanem zapalnym narządów miednicy mniejszej, przerost błon śluzowych macicy, zapalenie jajowodów, ropień jajników
  • Infekcja narządów wewnętrznych takich jak wątroba, śledziona, trzustka, nerki i wyrostek robaczkowy
  • Objawy u noworodka wynikające z zakażenia podczas porodu: dolegliwości ze strony układu oddechowego oraz oczu, zapalenia płuc (które początkowo może przebiegać bezobjawowo i rozrasta się wywołując przyspieszony oddech, przyspieszone bicie serca i lekki napadowy kaszel). Badania potwierdzają, że chlamydia trachomatis ma swój udział w etiologii nagłej śmierci niemowląt (SIDS).

 

Koinfekcja boreliozy

Przy zakażeniu bakterią borreli objawy zakażenia chlamydiami stają sie obecne, wyraźne, wzrastają na sile. Jest to spowodowane tym, że układ odpornościowy zostaje zaatakowany przez kilka bakterii na raz i nie jest w stanie z nimi sobie poradzić. Im więcej bakterii tym organizm staje sie słabszy i cierpi na więcej dolegliwości, które ciężko potem wyleczyć. Stad przy leczeniu boreliozy jak i chlamydii należy wziąć pod uwagę występowanie i jednej i drugiej, wykonać odpowiednie testy na ich obecność i zastosować w razie potrzeby ukierunkowane leczenie.