Czystek od lat jest bardzo dobrze znanym środkiem roślinnym stosowanym w leczeniu boreliozy. Przypisuje sie mu właściwości silnie bakteriobójcze, wzmacniające i podnoszące witalność. A jednak wiele osób stosuje go przez długi czas i nie ma żadnych efektów. Czemu? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Zacznijmy od tego, czy według nas czystek działa? Otóż tak, jest to środek bardzo skuteczny. Należy jednak wiedzieć kilka rzeczy. Przede wszystkim bardzo istotny jest sposób przygotowania. Jeśli na tym etapie zrobi sie to źle to faktycznie efektu leczniczego nie będzie. Substancje lecznicze trzeba z czystka "wydobyć". Robi sie na dwojaki sposób.

Wydobycie substancji leczniczych z czystka

Pierwszy to gotowanie go pod przykryciem. Należy w tym celu zalać susz i gotować pod przykryciem na niewielkim ogniu przynajmniej 15-20 minut. Dopiero po tym czasie do wywaru przechodzą te związki, jakie są pomocne przy leczeniu zakażeń bakteryjnych. Metoda gotowania ziół znana była już w starożytnej medycynie chińskiej. Tam widziano, że zwykłe zalanie wrzątkiem ziół nic nie daje i że trzeba je gotować. Niektóre przepisy zakładają gotowanie ziół nawet przez kilka godzin. Taki wyciąg ma w sobie ogromną moc. Im dłużej był gotowany tym stawał sie mocniejszy! W przypadku czystka wystarczy 15-20 min. Jednak ważne jest to, że samo zalanie wrzątkiem NIC nie daje! A wiele osób, które pytamy o sposób przygotowania czystka, odpowiada, że robią z niego herbatkę jedynie zalewając wrzątkiem. Także dla korzyści smakowych taka praktyka nie jest zła jednak w celu leczniczym niestety się nie sprawdzi. Zioła czystka trzeba gotować! Potem można przecedzić i pić.

Drugi sposób na wydobycie wartości leczniczych z czystka to zrobienie nalewki! Ta opcja zawsze podoba sie pacjentom płci męskiej i jak sie okazuje, jest to jeden z ich ulubionych leków, jaki przyjmują. W celu przygotowania takiej nalewki susz czystka zalewa się alkoholem (np. spirytusem), odstawia na miesiąc wstrząsając co jakiś czas. Po tym okresie mikstura jest gotowa do spożycia.

 

Czystek
Jakość surowca

Drugą, bardzo ważną kwestią w temacie skuteczności czystka, obok wydobycia z niego wartości leczniczych, jest pochodzenie surowca. Dziś mamy taki świat, że ludzie sprzedadzą wszystko, by tylko zarobić i wcisną choremu marnej jakości zioła, które nie odznaczają sie żadnymi wartościami leczniczymi. Niestety. Jest to przykre ale taka jest prawda. I nawet gotowanie takiego zioła nic nie da. Stąd trzeba wybierać sprawdzone firmy i poniekąd spojrzeć na cenę. Te najtańsze można sobie odpuścić, bo niestety cena często świadczy o jakości (choć też nie zawsze - ale jest to jakiś wskaźnik). Podobną sytuacje mieliśmy dawniej z ziołem o nazwie Vilcacora (koci pazur). Oryginalny wywar z Vilcacory po jej zagotowaniu ma intensywny czerwony kolor a w smaku czuć głęboką gorycz. Z kolei kupione za 10 zł tanie susze podpisane jako Vilcacora miały zaledwie delikatnie pomarańczowy kolor a w smaku były jedynie delikatnie gorzkawe. Nie sprawdzały sie nawet przy przeziębieniu więc raczej w leczeniu poważniejszych rzeczy też by nie pomogły (vilcacora to również środek stosowany na borelioze!).
Wracając do czystka to w naszym gabinecie z reguły polecamy czystka w tabletkach, gdzie firma odpowiednio go przygotowuje. Często są to ekstrakty z gotowanego długo wywaru, suszone, sproszkowane i umieszczane w kapsułce. I działają! Na rynku jest kilku dobrych producentów takich preparatów. Robią oni również preparaty złożone z kilku składników w tym np. z rdestu, czystka i szczeci - czyli ziół typowo na boreliozę.Koinfekcje boreliozy

Ostatnim elementem skuteczności czystka w walce z boreliozą to koinfekcje! Temat bardzo często pomijany a jednak bardzo istotny. Otóż nie każda koinfekcja ustąpi pod działaniem czystka. Na przykład jeśli jest to wirus czy pasożyt to czystek może nie pomóc. Stąd zastosowanie innych dodatkowych preparatów na koinfekcje będzie w takim przypadku istotne. Jak wiadomo, bez wyleczenia koinfekcji nie da sie wyleczyć boreliozy.

 

Podsumowując

Czystek to doskonała broń od Natury przeciwko zakażeniom bakteryjnym w tym przeciwko bakterii borrelii. Sprawdza się od lat. Trzeba tylko wiedzieć, jak go przygotować, gdzie kupić i jak pokierować leczeniem.