Ukąszenie kleszcza może doprowadzić do przeniesienia różnych bakterii w tym mycoplasmy.

Mycoplasma jako koinfekcja występuje w 50-70 procentach przypadków. Badania dowiodły, że ponad 80 procent kleszczy jest nosicielami mycoplasmy. Najczęściej są to odmiany Mycoplasma pneumoniae i Mycoplasma fermentans. Podczas infekcji atakują one najczęściej błony śluzowe układu oddechowego i moczowo-płciowego a także stawy.


Mycoplasma trudny przeciwnik

Mycoplasma może występować w różnych formach. Mogą to być ziarenka, pałeczki lub formy nitkowate przypominające grzybnię. Ma duże zdolności przystosowania się do warunków środowiska. Potrafi zmieniać strukturę swojego genomu. Żyje zarówno na powierzchni komórki jak i w jej wnętrzu. Umożliwia jej to łatwą reprodukcję oraz ochronę przed systemem odpornościowym.

Mycoplasma niszczy komórki organizmu i zaburza metabolizm komórkowy. Wydziela toksyczne dla organizmu substancje. Może prowadzić do procesów autoimmunologicznych. Jest trudna do wyleczenia. Podczas zakażenia mycoplasmą trzeba stosować terapie kompleksowe obejmujące stymulacje elektromagnetyczną jak i środki antybakteryjne.

Mycoplasmą można zarazić się nie tylko przez ugryzienie kleszcze ale także drogą pokarmową, oddechową, przez otwarte rany oraz poprzez kontakty seksualne.

 

Mycoplasma. Objawy

Zakażenie mycoplasmą może powodować bardzo różne objawy. Są to głównie objawy ze strony układu oddechowego oraz moczowo-płciowego takie jak ból węzłów chłonnych, kłopoty z oddychaniem, bóle gardła, zapalenie krtani, uporczywy kaszel, kaszel, który przechodzi stopniowo w wilgotny i powoduje odkrztuszanie śluzowo-ropnej plwociny nasilający się wraz z postępem choroby, mdłości, bóle brzucha, podwyższona temperatura, przewlekłe zapalenie spojówek, zmiany skórne (takie jak wysypki czy rumienie), zapalenie wątroby, zapalenie trzustki.

Przy koinfekcji boreliozy, a więc w sytuacji kiedy dojdzie do równoczesnego zakażenia mycoplasmą i borrelią, mogą wystąpić dolegliwości całego organizmu, tzw. systemowe, rzutujące na każdy organ. Mogą to być między innymi: reumatoidalne zapalenie stawów czy choroby na tle autoimmunologicznym. Mycoplasma w towarzystwie borreli może zaatakować między innymi układ nerwowy, mięśnie (w tym serce) i stawy. Istnieje wiele badań potwierdzających udział mycoplasmy w powstaniu stwardnienia rozsianego oraz stwardnienia zanikowego bocznego, fibromialgii czy zespołu chronicznego zmęczenia. Mycoplasma ma także wpływ na tworzenie się mięśniaków.
Infekcja może się objawiać także zmęczeniem nieprzechodzącym po odpoczynku, nietolerancją wysiłku fizycznego, depresją, bólami głowy, dysfunkcjami neurologicznymi, zaburzeniami psychicznymi, problemami poznawczymi, problemami ze snem, poceniem się, bólami i osłabieniem mięśni, bóle stawów, zapaleniem mięśnia sercowego i osierdzia.

 

 

Najczęściej czytany artykuł

Reklama artykułu o wiarygodności badań Volla. Lekarka a w tle lekarz rozmawia rodzinie.

Wyniki testów biorezonansu mogą być fałszywe! Zobacz, na co zwrócić uwage i jaki test wybrać.  

Borelioza. Badanie i leczenie

baner borelii

Terapia biorezonansem MORA jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia boreliozy. 

Szczegółowa diagnostyka organizmu

Baner

Polecana w przypadkach przewlekłych, które trudno poddają się leczeniu

Treści artykułów służą jedynie celom informacyjnym. Nie zastępują konsultacji z lekarzem, nie mogą służyć samodiagnozie lub samoleczeniu. Jeżeli masz problemy zdrowotne lub jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego stanu zdrowia i sposobu leczenia to skonsultuj się z lekarzem. Nie bierzemy na siebie odpowiedzialności za skutki w przypadku, gdyby ktoś będzie chciał wykorzystać informacje do samoleczenia czy samodiagnozy.

Teksty prezentowane na stronie stanowią własność firmy Łukasz Dobrzyński i są utworem w rozumieniu ustawy z dnia 04 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.nr.90,poz.631). Żadna ich część nie może być rozpowszechniana, kopiowana, przetwarzana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody Właściciela.