Jakie badania powinniśmy zrobić na boreliozę? Jaka jest ich wiarygodność?

 

Wstęp

Kleszcz na dłoniBorelioza jest trudna do zdiagnozowania a testy nie dają stuprocentowej pewności. Co gorsze, w wielu przypadkach, kiedy osoba ugryziona przez kleszcza udaje sie do lekarza to często słyszy, że badania zostaną zrobione dopiero po trzech miesiącach, z uwagi na to, że dopiero wtedy wykształtują sie przeciwciała. A jak wiadomo - im wcześniej zostanie wdrożone leczenie tym znacznie większa szansa na wyleczenie a pierwsze miesiące są tu kluczowe! Zatem co biedny pacjent ma zrobić i jak sie zbadać? Poniżej opiszemy główne testy dostępne na rynku

 

Test ELISA

Test Elisa jest najczęściej wykonywanym badaniem na boreliozę, ale nie dlatego, że jest skuteczny, tylko dlatego, że ma niską cenę (ok 60zł). Jego skuteczność ocenia sie w zależności od źródła od 10% do 40% (a niektórzy twierdzą, że nawet w 70% choć to wg specjalistów jest przesadne). Test Elisa polega na pobraniu krwi i umieszczaniu w niej krętka borelii. Następnie obserwuje się czy we krwi są przeciwciała (wytworzone wcześniej w organizmie) i czy połączą sie z wprowadzą do próbki krwi bakterią. Jeśli tak się stanie to stwierdza sie wynik dodatni, co oznacza, że pacjent ma borelioze (czy też ma przeciwciała przeciwko boreliozie!! A jest to różnica, bo jak sie okazuje bakterii może juz nie być a przeciwciała zostają - ale to juz inny temat).

Wadą tego testu jest to, że do bakterii wprowadzonej do próbki mogą przyczepić sie inne przeciwciała, np. kiły. I wówczas może to mylnie zasugerować, że jest borelioza!

Kolejną wadą testu Elisa jest to, że może być on wykonany dopiero po upływie 3-4 miesięcy, aż organizm wytworzy przeciwciała! W tym czasie bakteria może dokonać wielu szkód. Test Western Blot

Metoda Western Blot jest bardziej skuteczna w wykrywaniu boreliozy. Jej wiarygodność ocenia się w zależności od źródła od 50% do 80% choć, podobnie jak wyżej, są i tacy którzy dają jej 95%. Badanie jest droższe, kosztuje około 200zł. Podobnie jak w przypadku testu Elisa tak i tu pobiera się krew i poszukuje przeciwciał przeciwko boreliozie. Stosuje się w tym celu już nie całe krętki, ale ich fragmenty oznaczone jako OspC, Vise czy też p41. Dodatni wynik testu oznacza czynną postać boreliozy. W teście Western blot wykrywane są przeciwciała IgM i IgG dla boreliozy.


Skuteczność wykrycia przeciwciał jest większe w klasie IgG, choć istnieje tutaj możliwość pomyłki - nieodróżnienia choroby od tak zwanej "blizny serologicznej". Czasami fałszywe wyniki wynikają z reakcji krzyżowej na inne antygeny, np. wirusa Epsteina-Barr, cytomegalowirusa czy wirusa opryszczki.


Test radzi się wykonać po około 6 tygodniach, ponieważ przez ten czas powstają dopiero przeciwciała przeciwko boreliozie i jeśli wykonamy go wcześniej to wynik może okazać sie błędny i sugerować, że nie mamy boreliozy.


Zarówno badanie ELISA jak i test Western blot są badaniami pośrednimi, czyli nie wskazują stricte na bakterie boreliozy a na formę obrony przeciwko niej, czyli na przeciwciała.

 


Test PCR

Test PCR to badanie genetyczne, wykazujące obecność DNA krętka borelii we krwi lub (rzadziej) w moczu chorego. Różni się od testów serologicznych, czyli ELISA i Western blot, ponieważ jest to forma diagnostyki bezpośredniej - szukania określonej bakterii - w tym przypadku bakterii boreliozy. Istotą testu PCR jest poszukiwanie DNA boreliozy.


Badanie PCR powinno wykonać sie jak najszybciej po ukąszeniu kleszcza (czy innego owada), ponieważ borelia szybko przenika z krwi narządów i układów człowieka
Badaniu można poddać także samego kleszcze, który nas ugryzł, aby sprawdzić, czy przenosił boreliozę.


Test PCR nie jest szeroko stosowany ze względu na częste wyniki fałszywie dodatnie, czyli na wyniki wskazujące, że mamy boreliozę podczas, gdy jej nie mamy. Cena wynosi ok 150-180zł 

 

Badanie Biokat (najnowsza wersja aparatu MORA) 

Jest to badanie wegetatywno-rezonansowe, polegające na odczycie częstotliwości bakterii borelii z organizmu pacjenta. Jest to również badanie bezpośrednie, ponieważ sygnały wskazują bezpośrednio na samą bakterie. Badanie BioKat określa skalę obciążenia borelią, dzięki czemu można stwierdzić, czy jest to duże zakażenie czy niewielkie.


Badanie warto wykonać nawet profilaktycznie, bowiem bakteria borelii można latami siedzieć w organizmie nie dając żadnych objawów a w pewnym momencie zaatakować z całą siłą. Takie ukryte formy borelii z reguły wychodzą jako niewielkie obciążenie na skali, ale trzeba wiedzieć, że i tak może być to groźne i trzeba podjąć kroki, aby pozbyć sie tego z organizmu.

W przypadku ukąszenia kleszcze badanie można zrobić od razu, a wręcz warto zrobić je jak najszybciej, bowiem - jak wspominaliśmy - im wcześniej zastosujemy terapie przeciwko boreliozie tym większe szanse na wyleczenie i łagodniejszy przebieg! Jeśli zostawimy bakterie borelii bez leczenia a ona przedostanie sie do ośrodkowego układu nerwowego to można sie spodziewać dużych problemów zdrowotnych i trzeba sie liczyć ze znacznie dłuższym leczeniem. Cena testu to 70zł 

Wiarygodność testu jest bardzo wysoka, sięga około 90-95%. 

Badanie BioKat jest badaniem alternatywnym w stosunku do metod laboratoryjnych. Niemniej jednak w krajach takich jak Niemcy urządzenia BioKat otrzymały certyfikacje urządzeń medycznch i są polecane jako jedne z najlepszych metod. 

Ograniczeniem badania jest przyjmowanie leków antybakteryjnych, takich jak antybiotyki. Zakłócają one bowiem sygnały bakterii borreli. Należy wówczas zastosować w urządzeniu odpowiednie filtry leków chemicznych, aby wygasić zakłocenia. W tym celu ważne jest podanie nazw leków i okresu ich stosownia. Po wprowadzeniu danych do urządzenia można z powodzeniem wykonać badanie. 

 

Baner reklamowy testy

Wizyta diagnostyczno-konsultacyjna. Zawiera pakiet trzech badań. Prowadzimy leczenie chorób przewlekłych.

Leczenie alternatywne baner reklamowy

Leczenie alternatywne: choroby układu pokarmowego i oddechowego, alergie pokarmowe i wziewne, pasożyty, borelioza. 

Najczęściej czytany artykuł

Reklama artykułu o wiarygodności badań Volla. Lekarka a w tle lekarz rozmawia rodzinie.

Wyniki testów biorezonansu mogą być fałszywe! Zobacz, na co zwrócić uwage i jaki test wybrać.  

Borelioza. Badanie i leczenie

Kleszcz na liściu

Terapia biorezonansem MORA jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia boreliozy. 

Zakażenia pasożytami

Urządzenie biorezonansowe MV (MORA V) firma BioKat

Precyzyjna diagnostyka pasożytów i skuteczne terapie odrobaczające dla dzieci i dorosłych

Treści artykułów służą jedynie celom informacyjnym. Nie zastępują konsultacji z lekarzem, nie mogą służyć samodiagnozie lub samoleczeniu. Jeżeli masz problemy zdrowotne lub jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego stanu zdrowia i sposobu leczenia to skonsultuj się z lekarzem. Nie bierzemy na siebie odpowiedzialności za skutki w przypadku, gdyby ktoś będzie chciał wykorzystać informacje do samoleczenia czy samodiagnozy.

Teksty prezentowane na stronie stanowią własność firmy Łukasz Dobrzyński i są utworem w rozumieniu ustawy z dnia 04 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.nr.90,poz.631). Żadna ich część nie może być rozpowszechniana, kopiowana, przetwarzana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody Właściciela.