Zaburzenia pracy tarczycy stają się plagą. Dawniej choroby tarczycy dotykały osób powyżej 50 roku życia, dzisiaj granica tego wieku znacznie się obniżyła i sięga nawet osób po 20 roku życia. Zwiększyła się także liczba chorych. Z reguły są to kobiety, choć zdarzają się także panowie. Co może być tego przyczyną i jak sobie z tym radzić?


Niedoczynność tarczycy. Objawy

Niedoczynność tarczycy należy do chorób trudno rozpoznawalnych z uwagi na to, że jej objawy są różne i przypominają inne choroby. Zalicza się tu miedzy innymi dolegliwości ze strony serca i układu krążenia, dolegliwości nerwowe i mięśniowe, zaburzenia układu hormonalnego, osłabiony metabolizm, stan ogólnego wyczerpania, sztywność stawów z rana, obrzęki dłoni, obrzęk stóp, przybieranie na wadze, podwyższone ciśnienie kwi, wypadanie włosów, spadek libido, dolegliwości menstruacyjne. Objawy dotyczą całego organizmu, w związku z czym pacjenci są kierowani omyłkowo do różnych specjalistów a niekiedy do psychoterapeuty.Co może wpłynąć na tarczycę?

Tarczyca jest bardzo czułym gruczołem, wrażliwym na różne czynniki, wśród których należy wymienić

  • wypełnienia zębowe zwierające pallad i metale ciężkie
  • kosmetyki zawierające aluminium
  • ukryte alergie pokarmowe na przykład na mleko
  • dodatki spożywcze
  • opryski roślin
  • wpływ pól elektromagnetycznych na przykład telefonii komórkowej czy sieci wi-fi (pola te wywołują zaburzenia pracy podwzgórza, gruczołu nadrzędnego)
    braki selenu, jodu i cynk (np. brak selenu zaburza proces transformacji nieaktywnego hormonu T4 w aktywną formę T3)

 

Diagnostyka i terapia chorób tarczycy

Osoba podejrzewająca niedoczynność tarczycy powinna wykonać podstawowe badania laboratoryjne (TSH, FT3, FT4, Anty TG, Anty TPO) oraz USG. Do tego warto zrobić badanie biorezonansem, które określi obciążenia toksyczne, alergie pokarmowe oraz braki substancji odżywczych. Na podstawie wyników można dobrać odpowiednią kurację. Jako, że niedoczynność jest chorobą trudno poddającą się leczeniu to warto korzystać z alternatywnych metod takich jak biorezonans MORA i ukierunkowana suplementacja. Warto także pamiętać o diecie!

Nasz gabinet pomaga w leczeniu chorób tarczycy takich jak niedoczynność oraz Hashimoto. Prowadzimy terapie od 2010 roku i mamy na swoim koncie wiele sukcesów terapeutycznych.