Rak żołądka jest jednym z najczęściej występujących nowotworów w Polsce jak i na świecie. Częściej dotyka mężczyzn. Jakie są objawy, co zrobić i gdzie sie udać, jeśli mamy podejrzenie raka żołądka?

 

Czym jest rak żołądka?

Rak żołądka jest to niekontrolowany rozrost grupy komórek, które ulegają zezłośliwieniu i tworzą guza. Może powstać z różnych komórek: z komórek gruczołowych bony śluzowej wyścielającej żołądek, z komórek tkanki limfatycznej tworząc chłoniaki oraz z komórek tkanki łącznej skutkiem czego powstają mięśniaki. Rak żołądka może zlokalizować sie w każdej części żołądka.

 


Objawy raka żołądka

Na początku czasami trudno dostrzec, że może dziać sie coś złego, ponieważ objawy raka żoładka we wczesnym stadium są mało charakterystyczne i mało uciążliwe, pojawiają sie kresowo i są to tak zwane objawy dyspeptyczne, do których zalicza sie:

 • szybkie uczucie sytości po jedzeniu
 • niewielkie bółe brzucha
 • wzdęcia
 • mdłości, niekiedy wymioty
 • brak apetytu
 • zgaga, refluks


Są to zatem objawy, które przypominają zwykłe mniej lub bardziej dokuczliwe problemy trawienne. Dlatego nie wolno ich bagatelizować!!!

 

W późniejszych stadiach choroby nowotworowej pojawiają się większe problemy:

 • zmniejszenie masy ciała
 • niedożywienie prowadzące do wyniszczenia
 • nagłe osłabienie wynikające z szybkiej utraty żelaza
 • silne mdłości i wymioty
 • biegunki i zaparcia
 • wyczuwalny w nadbrzuszu guz
 • stały ból w górnej części brzucha
 • czarne smoliste stole świadczące o krwawieniu
 • wymioty przypominające fusy od herbaty, jeśli nastąpi krwawienie z raka
 • powiększone węzły chłonne nad lewym obojczykiem, wskazujące na prawdopodobieństwo przerzutów.

 

Przyczyny raka żołądka

 • silny i przewlekły stres
 • palenie papierosów i nadużywanie alkoholu
 • zły sposób odżywiania sie: rzeczy smażone na olejach rafinowanych, nadmiar cukru, nabiału, białego pieczywa, żywność przetworzona i modyfikowana genetycznie, fast foody, brak lub zbyt mała ilość warzyw i owoców

 

 

Jak zdiagnozować raka żołądka?

Jak w przypadku każdego raka, jedyną formą ostatecznego stwierdzenia komórek rakowych jest badanie histopatologiczne pod mikroskopem wycinków pobranych w chorej tkanki. W przypadku raka żołądka konieczna jest zatem gastroskopia. Do tego pomocny jest tomograf magnetyczny, który pokaże zaawansowanie choroby, umiejscowienie guza a także powiększenie węzłów chłonnych.

 

U W A G A !!!
Oto przykład, gdzie błędne wyniki histopatologiczne doprowadziły do śmierci pacjenta!

Mężczyzna lat 55 zgłosił sie do lekarzy z wyraźnymi objawami raka żołądka, szybko zostały wykonane badania: gastroskopia z pobraniem wycinków i tomograf. Na tomografie widać było wyraźne duże zmiany wskazujące na raka oraz powiększone węzły chłonne. W gastroskopii widoczne były silne uszkodzenia śluzówki. Przewidywano usuniecie żołądka. JEDNAK wynik histopatologiczny okazał sie ujemy! Oznacza to, że nie ma tam komórek rakowych. Zaczęto więc pacjenta leczyć na....wrzody żołądka!! Kazano odczekać miesiąc-dwa i powtórzyć badanie endoskopowe. Podczas drugiej gastroskopii pobrano 20 wycinków. Tym razem wyniki okazały sie odmienne - bardzo złośliwy nowotwór. Wykonano ponownie tomograf i okazało sie, że zmiany są juz w wątrobie, kręgosłupie i jelitach. Nie było juz możliwości pomocy. Pacjent po kilu tygodniach od drugiej gastroskopii umarł w bólach otrzymując jedynie leki przeciwbólowe....

 

Komentarz

Prawdopodobnie, gdyby wykonano usunięcie żołądka po pierwszej gastroskopii nie patrząc na wynik histopatologiczny pacjent do dziś by żył. Komu za to "dziękować"? "Mądrym i przezornym" lekarzom czy "wnikliwym specjalistom" wykonującym badanie histopatologiczne pod mikroskopem? Jaka jest odpowiedzialność takich ludzi?? Żadna....

 

Leczenie raka żołądka

Medycyna akademicka oferuje następujące metody leczenia nowotworu:

 • całkowite wycięcie żołądka i połączenie przełyku z jelitem cienki, co stosuje sie przy zaawansowanym raku żołądka
 • usunięcie jedynie fragmentu błony śluzowej żołądka, gdzie znajdowała sie zmiana, co wykonuje sie we wczesnym stadium
 • chemioterapia, polegająca na zatruciu organizmu i komórek rakowych, stosowana w zależności od przypadku, przed i/lub po operacji


Medycyna naturalna z kolei proponuje różne formy odtruwania i wzmacniania organizmu. Wśród najbardziej znanych są:

 • Terapia Gersona, polegająca na piciu dużej ilości soków i stosowaniu lewatyw z kawy. Jest bardzo trudna, ale przynosi rewelacyjne efekty. W naszym gabinecie mieliśmy kilka osób, które same ją stosowały z bardzo dobrymi efektami!
 • Wlewy dożylne z witaminy C - co może być skuteczne jedynie we wczesnych stadiach raka żołądka. Jeśli stan jest już bardzo poważny i pacjent stoi "nad przepaścią" pozostaje jedynie operacja.

 

Co po operacji i chemioterapii?

Jeśli już konieczna była operacja i chemioterpaia to teraz podstawową rzeczą jest wzmacnianie i oczyszczanie organizmu!!! Jeśli tego nie zrobimy, prawdopodobnie doprowadzimy do wznowienia raka. W dobrych klinikach mówi sie pacjentom, aby pili soki z buraka, ponieważ odtruwa to z toksyn i poprawia stan krwi. Faktycznie, jest to  bardzo dobry sposób, ale warto tez włączyć odpowiednią suplementacje i indywidualnie opracowany program odżywiania i wzmacniana odporności. Tym zajmujemy sie z sukcesem w naszym gabinecie od 2010 roku. Wiele osób, które zgłosiły sie do nas po pomoc, żyją do dziś, nie mając nawrotów choroby. Z kolei ci, którzy wrócili do dawnych nawyków...

 

Baner reklamowy testy

Wizyta diagnostyczno-konsultacyjna. Zawiera pakiet trzech badań. Prowadzimy leczenie chorób przewlekłych.

Leczenie alternatywne baner reklamowy

Leczenie alternatywne: choroby układu pokarmowego i oddechowego, alergie pokarmowe i wziewne, pasożyty, borelioza. 

Najczęściej czytany artykuł

Reklama artykułu o wiarygodności badań Volla. Lekarka a w tle lekarz rozmawia rodzinie.

Wyniki testów biorezonansu mogą być fałszywe! Zobacz, na co zwrócić uwage i jaki test wybrać.  

Borelioza. Badanie i leczenie

Kleszcz na liściu

Terapia biorezonansem MORA jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia boreliozy. 

Zakażenia pasożytami

Urządzenie biorezonansowe MV (MORA V) firma BioKat

Precyzyjna diagnostyka pasożytów i skuteczne terapie odrobaczające dla dzieci i dorosłych

Treści artykułów służą jedynie celom informacyjnym. Nie zastępują konsultacji z lekarzem, nie mogą służyć samodiagnozie lub samoleczeniu. Jeżeli masz problemy zdrowotne lub jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego stanu zdrowia i sposobu leczenia to skonsultuj się z lekarzem. Nie bierzemy na siebie odpowiedzialności za skutki w przypadku, gdyby ktoś będzie chciał wykorzystać informacje do samoleczenia czy samodiagnozy.

Teksty prezentowane na stronie stanowią własność firmy Łukasz Dobrzyński i są utworem w rozumieniu ustawy z dnia 04 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.nr.90,poz.631). Żadna ich część nie może być rozpowszechniana, kopiowana, przetwarzana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody Właściciela.