Definicja

Zaparcia - zbyt rzadkie oddawanie stolca lub oddawanie go z dużym utrudnieniem. Często po defekacji zostaje odczucie niepełnego wypróżnienia. Zaparciom mogą towarzyszyć wzdęcia brzucha, skurcze brzucha, utrata apetytu i bóle głowy.

 

Przyczyny

Jeżeli zaparcia są dolegliwością chroniczną to czym prędzej należy znaleźć przyczynę tego stanu i poprawić funkcjonowanie jelit. Przewlekłe zaparcia mogą doprowadzić do wielu groźnych powikłań. Wystarczy tu wspomnieć, że toksyny zalegającego kału dostają się do krwioobiegu i mogą zatruwać cały organizm skutkiem czego często obserwuje się bóle głowy, brak koncentracji, zmęczenie i rozdrażnienie.



Zaparcia przyczyny

Oczywistymi przyczynami chronicznych zaparć są:

  • błędy w sposobie odżywiania, które jest bogate w tłuszcze zwierzęce i cukier a ubogie w błonnik
  • brak ruchu - siedzący tryb życia powoduje, że jelita nie pracują jak należy. Ruch to życie, które napędza funkcjonowanie całego organizmu (nie tylko jelit, ale także pracę serca, układ limfatyczny itd).
  • brak wody

Do zaparć może niekiedy dojść na skutek niedrożności przewodu pokarmowego wynikającego z chorób zapalnych jelita, zaawansowanej kamicy pęcherza żółciowego, nieprawidłowo ułożonych jelit a nawet zaburzeń pracy tarczycy.

O ile zaparcia dawniej dotykały osób starszych, o tyle współcześnie spotyka się je równie często u osób w średnim wieku i u dzieci!! Może to wynikać z zakażenia pasożytami! Okazuje się, że pasożyty produkują wydzieliny, które są toksyczne dla śluzówki jelit i paraliżują ruch perystaltyczny!!! Kuracja oczyszczająca z pasożytów przynosi trwałą poprawę.

W naszym gabinecie mieliśmy wiele przypadków zaparć wynikających z zakażenia pasożytami zarówno wśród dorosłych jak i u dzieci. Nie daje to jednak przyzwolenia na stosowanie złego odżywiania bogatego w tłuszcze! Należy zadbać tak samo, o to co się je, jak i o to, czy nie ma się pasożytów.



Alergia pokarmowa jako przyczyna zaparć

Inną często spotykaną przyczyną zaparć, zwłaszcza u dzieci, jest alergia na mleko! Alergia objawia się na wiele sposobów, od wysypek skórnych, przewlekłych katarów, astmy, biegunek po zaparcia. Zdarzają się także bardziej niecodziennie dolegliwości takie jak: nietrzymanie moczu czy zaburzenie pracy serca. Należą one do rzadkości, ale przykład ten pokazuje, jak ogromny wpływ ma to, co jemy i jak mocno mogą szkodzić produkty alergizujące. Mleko niestety należy do najczęściej alergizujących produktów.



Zaparcia leczenie

W naszym gabinecie wykonujemy komplet badań pozwalający ocenić stan organizmu i przyczyny zaprać. Na podstawie wyników ustalamy ukierunkowane leczenie za pomocą metod wyłącznie naturalnych.