O sieci 5G mówi się coraz głośniej. Jedni przestrzegają o jej szkodliwości a inni zachwalają ją w superlatywach jako postęp technologiczny. My niestety jesteśmy stanowiska, że każda sieć elektromagnetyczna, zarówno już istniejąca jak i przyszłościowa 5G, może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Opieramy sie bowiem na doświadczeniach, które pokazują, że fale komórkowe i fale wi-fi zaburzają prawidłowe funkcjonowanie organizmu i mogą przyczynić sie do rozwoju wielu chorób, uznawanych jako choroby cywilizacyjna. Niestety nie da się uniknąć tej technologii. Powiemy, jak sie można (w pewnym stopniu) zabezpieczyć przez falami elektromagnetycznymi.

 

Sieć komórkowa

 

Wpływ na zdrowie sieci 5G i fal PME

Zacznijmy od kilku informacji dotyczących szkodliwości fal sieci komórkowych oraz fal emitowanych z naszych routerów wi-fi. Udowodniono doświadczalnie, że mogą one wpływać na powstanie poniższych problemów zdrowotnych:

  • nowotwory (liczba chorych na nowotwory wzrosła kilkukrotnie w miejscach, gdzie postawiono anteny sieci komórkowej)
  • nowotwory mózgu (trzymanie telefonu komórkowego przy uchu zwiększa ryzyko raka mózgu)
  • przewlekłe zmęczenie
  • zaburzenia rozwoju dzieci
  • chroniczne bóle głowy
  • szumy uszne
  • krwotoki z nosa (przy przebywaniu w pobliżu masztów telefonii komórkowej o bardzo dużej sile oddziaływania) 
  • zwiększona wrażliwość na wszelkie czynniki zewnętrzne w tym alergeny


Co ciekawe, wykazano, że przy routerach rośliny rosną znacznie wolniej niż w miejscach bez routera.5G i fale wi-fi. Rozwój technologii a nasze zdrowie

Jest oczywistym, że rozwój technologii pociąga za sobą pewne ryzyko dla zdrowia. Tak się dzieje z wieloma rzeczami, np spalinami samochodowymi. Jednak w przypadku spalin wdrażane są rożne formy zabezpieczenia środowiska przez nadmierną emisją typu katalizatory czy zmniejszenie spalania przez silniki. Z kolei sieci wi-fi i sieci komórkowych przybywa z roku na rok i nikt na to nie patrzy, nie wspominając już o jakiejkolwiek formie zabezpieczenia. Póki co, jesteśmy zdani tylko na siebie. Co zatem można zrobić?

 

Metody zabezpieczenia się przed falami elektromagnetycznymi

Zacznijmy od sposobów, które nie wymagają od nas wielkich nakładów finansowych. Na początek zajmijmy się domowym routerem. Według pomiarów za pomocą specjalistycznego miernika sygnał z routera wi-fi jest jednym z najmocniejszych szkodliwych sygnałów, jakie dany miernik wykazuje. Zatem podłączmy komputery i laptopy na kable wyłączając nadawanie wi-fi. Na noc bezwzględnie wyłączajmy router. Można zadać pytanie, "co z wi-fi od sąsiada"? Otóż sygnał wi-fi, mimo iż jest mocny to jego oddziaływanie nie jest dalekie a stropy tworzące sufity i podłogę w bardzo dużym stopni go wygłuszają. Jedynym zagrożeniem mogą być routery u sąsiada z boku. I tu można taką ścianę pomalować specjalistyczną farbą ekranującą (jest to farba o nazwie CFA40-1 Farba ekranująca, niemieckiej produkcji - sprawdzona, skuteczna).


Co dalej? Wyłączajmy na noc w telefonie pobieranie wi-fi i danych komórkowych. Jest to ważne, ponieważ nawet jeśli wyłączymy router a nie wyłączymy pobierania sygnału na telefonie to telefon będzie generował swoje pole wyszukujące sieć. A to też daje bardzo wysokie pomiary na mierniku! Należy zatem wyłączyć na telefonie kontakt z Internetem. Z kolei jeśli chodzi o całkowite wyłączenie telefonu to mamy tu mieszane uczucia, ponieważ faktem jest, że byłoby ideałem aby go wyłączyć (albo przynajmniej włączyć tryb samolotowy odcinając się od sygnału sieci komórkowej a pozostawiając włączone urządzenie by uruchomiło nam rano budzik), jednak często nasze życie wymaga stałej komunikacji, nawet w nocy i potrzebujemy mieć kontakt. Zatem jak sie nie da wyłączyć telefonu to trzymajmy go z daleka od głowy podczas snu. Pomiar miernikiem wykazał, że telefon w stanie spoczynku nie daje wysokiego pomiaru. Dopiero jak ktoś zadzwoni to pomiar wybija.


Powyższe metody mogą utrudnić nam nieco komfort życia, jednak, jeśli zmniejszą ryzyko rozwoju nowotworów u nas i naszych dzieci to bezdyskusyjnie warto je stosować.

 

Bardziej specjalistyczne formy zabezpieczenia

Jak już zostało wspomniane, istnieją specjalistyczne farby zabezpieczające przez polem elektromagnetycznym. Mają one duże znaczenie zarówno w zabezpieczeniu nas przed siecią wi-if od sąsiada jak również przez polami pochodzącymi z zewnątrz (np. z anten). Godnymi polecenia są także folie ekranujące na szyby o takim samym działaniu (nazwa: RDF72-Premium). Wadą tych rozwiązań jest ich wysoka cena, jednak licząc koszty leczenia raka lub nawet samo ryzyko jego wystąpienia należy sie kilka razy zastanowić, czy nie warto w to zainwestować.. Najbardziej powinni pomyśleć o tym osoby mieszkające w miejscach, gdzie sygnały elektromagnetyczne z zewnątrz są bardzo silne. Nie wszędzie bowiem sygnał jest alarmujący. Na przykład w Zielonej Górze są osiedla, gdzie sygnał z zewnątrz budynku nie jest duży i tam nie trzeba stosować takich zabezpieczeń. Wystarczy zająć się routerem i ewentualnie zabezpieczyć się od sąsiadów. Jednak jeśli ktoś mieszka w miejscu, gdzie są wielkie anteny emitujące silne pole elektromagnetyczne to istnieje ogromne ryzyko, że natężenie sygnału jest bardzo duże i warto zastosować wszelkie osłony przed tym sygnałem. W naszym gabniecie zastosowaliśmy właśnie takie zabezpieczenia. Okazało sie bowiem, że po pomiarach miernikiem mamy w pracy bardzo duży poziom szkodliwych pól elektromagnetycznych. Ich źródłem są trzy anteny nadawcze znajdujące się na dachu sąsiedniego bloku. Wymalowanie ścian farbą ekranującą oraz założenie foli na okna wytłumiło pole do bezpiecznych poziomów.


Warto wspomnieć, że chroniąc się przed zewnętrznym źródłem pola elektromagnetycznego najważniejsze jest wymalowanie farbą ekranująca ścian od okna oraz założenie na okno folii ochronnej. Nie ma konieczności malowania ścian bocznych, podłogi czy sufitu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, ale nie jest najważniejsze. Jak sie okazuje, sygnał najbardziej przechodzi przez szyby i w pewnym stopniu przez ściany zewnętrze. Z kolei stropy stanowiące podłogi i sufity są z reguły silnym ekranem dla owych fal. Przykładowo w piwnicach, gdzie nie ma okien, lub w podziemnych parkingach sygnał elektromagnetyczny jest niezwykle niski.

 Farba ekranująca   Folia ekranująca

 

Aluminium także zabezpiecza

Warto wykorzystać tą informacje i wiedzieć, że rolety zewnętrzne aluminiowe mogą być swoistym ekranem przed promieniowaniem elektromagnetycznym z zewnątrz. Często wstawiamy je w mieszkaniach i domach więc warto z nich korzystać, zwłaszcza w nocy. Zasuwajmy je tylko całe.

Inne formy zabezpieczeń typu kryształy górskie, kamienie szungit czy odpromienniki nie nadają się do zabezpieczenia przez falami wi-fi i falami sieci komórkowej. Być może służą do innych rzeczy, ale w tym przypadku miernik ewidentnie wykazał, że nie są one skuteczne.