Irydologia jest znaną od tysięcy lat metodą diagnostyki zdrowia na podstawie wyglądu tęczówki oka. 80 procent rzeczy, jakie widać na tęczówce, jest uwarunkowane genetycznie i wskazuje na nasze słabe punkty. Reszta to rzeczy nabyte wskazujące na obciążenie poszczególnych organów powstałe w trakcie naszego życia. Podstawową rzeczą w ocenie irydologiczne są tak zwane konstytucje, które określają nasze wrodzone reakcje na bodźce chorobotwórcze. Dzięki temu można nie tylko przewidzieć, gdzie pojawi sie choroba ale także skutecznie dobrać terapie i przywrócić zdrowie.

 

Konstytucje tęczówek

Konstytucja jest zbiorem wszystkich cech właściwych dla danego organizmu, w tym cech dziedziczonych. Prościej mówiąc, konstytucja to "glina", z jakiej jesteśmy zrobieni. Jest to jakby mapa słabych miejsc w naszym ciele, które pod wpływem czynników szkodliwych (typu złe odżywianie, stres, zakażenia itd.) ulegną chorobie. Dzięki tej wiedzy można je odpowiednio wzmocnić. Dodatkowo konstytucja wskazuje, w jaki sposób organizm zareaguje na bodźce środowiskowe. Konstytucje dzielimy z uwagi na kolor oczu, niebieski, brązowy i mieszany. Na tej podstawie wyróżniamy trzy rodzaje konstytucje tęczówek: limfatyczną (niebieską), hematogenną (brązową), mieszaną (połączenie niebieskich z brązowymi).

 

Konstytucja limfatyczna

Barwą podstawową jest kolor niebieski, we wszystkich odcieniach, począwszy od jasnego błękitu do szaroniebieskiego. Struktura tęczówki jest wyraźna z promieniście i lekko wężykowatym układem włókien. Częściej niż w innych konstytucjach spotykamy się tu ze skłonnościami do schorzeń związanych z układem chłonnym, błonami śluzowymi i skórą. Wrażliwość błon śluzowych może pojawiać się w każdym z układów: oddechowym, pokarmowym, moczowo-płciowy. Stwierdza się zwiększoną skłonność do nieżytowych podrażnień wszystkich błon śluzowych na tle wzmożonej pobudliwości układu limfatycznego. Błony śluzowe są bardziej wrażliwe na zewnętrzne szkodliwe czynniki typu nieprawidłowe odżywianie czy toksyny środowiskowe. Stąd takie osoby mogą częściej przejawiać alergie. Osoby z niebieskimi oczami powinny przede wszystkim dbać o stan flory bakteryjnej jelit, powinny unikać czynników silne drażniących błony śluzowe, np. unikać przebywania w pomieszczeniach z silnymi zapachami chemicznymi (np. farby, dym papierosowy) - a jeśli jest taka konieczność uwarunkowana na przykład pracą to warto stosować odpowiednie oczyszczanie i wzmacnianie błon śluzowych. Osoby z typem limfatycznym powinny również dbać o prawidłowe nawadnianie organizmu i ruch, ponieważ woda i ruch są ważnymi czynnikami sprawnego funkcjonowania układu limfatycznego.

 

 Zdjęcie teczówki kolor niebieski.

 


Konstytucja hematogenna

Tęczówka o konstytucji hematogennej jest koloru brązowego, w odcieniach o jasnego do ciemnobrązowego, a nawet czerwonego. Zabarwienie zależy od ilości i rozmieszczenia barwnika w komórkach barwnikowych. Osoby z tęczówkami o konstytucji hematogennej mają wyraźne tendencje do zaburzeń przemiany materii, zaburzeń krążenia, schorzeń gruczołów i przewodu pokarmowego, zwłaszcza jelita grubego. Istnieją także konstytucjonalne uwarunkowania do kamicy żółciowej, skłonność do zaburzeń nerwicowych i migren. Osoby z brązowymi tęczówkami powinny przede wszystkim dbać o regularne oczyszczanie wątroby i oczyszczanie jelita grubego. Przed spożywaniem dań mięsnych powinny stosować zioła pobudzające trawienie. Warto także kontrolować poziom hormonów tarczycy, zwłaszcza u pań.

 

Zdjęcie tęczówki oka kolor brązowy.

 

 

Konstytucja mieszana

Zabarwienie tęczówki mieszanej tworzy sie w wyniku kombinacji dwóch barw podstawowych: niebieskiej i brązowej. Dominacja jednej z barw wskazuje na tendencje do zachorowań. Im więcej barwnika niebieskiego tym więcej skłonności zaburzeń układu limfatycznego, chorób skóry i wrażliwości błon śluzowych układu pokarmowego, oddechowego i moczowego. Z kolei jeśli dominuje barwnik brązowy to taka osoba przejawia skłonności do zaburzeń pracy wątroby i schorzeń dróg żółciowych. Obserwuje się także tendencje do zaburzeń przemiany materii, schorzeń przewodu pokarmowego, głównie jelit. Jeśli tęczówka ma kolor przypominający żółty to wskazuje to na większą tendencja do skazy moczanowej i reumatyzmu. Warto wówczas regularnie oczyszczać nerki i nawadniać organizm dodając do wody sól himalajską lub krople mineralne.

 

Zdjęcie tęczówki oka kolor mieszany