Utrata węchu i smaku są bardzo charakterystyczne dla zakażenia koronawirusem i mogą stanowić wskazówkę diagnostyczną.


Czy jestem chory na covid?

W okresie jesienno zimowym chwytają nas różne infekcje, zarówno wirusowe jak i bakteryjne. Większości z nich towarzyszy ból gardła, kaszel, katar i łamanie w kościach. Są to także objawy, jakie występują przy zakażeniu koronawirusem. Stąd jak tylko coś się zaczyna dziać to pada obawa „czy to koronawirus”. Jednym z objawów towarzyszących, który może w dużym stopniu zasugerować nam infekcje „coivd-em” jest utrata smaku i węchu.

 

Utrata smaku i węchu

Zaburzenia smaku i węchu mogą występować zarówno w zwykłym przeziębieniu, grypie jak i przy zakażeniu koronawirusem. Różnica jest jednak taka, że przy koronawirusie następuje całkowita utrata zmysłów i jest ona natychmiastowa. O ile w przeziębieniu i grypie można nadal odczuwać smak i czuć zapach w bardziej ograniczonym stopniu o tyle przy koronawirusie nie czuje się nic. Nie można odróżnić czy jemy czekoladę czy ogórki kiszone. Jedynie struktura pokarmu zdradza, że żujemy coś innego. Podobnie jest z węchem. W przeziębieniu i grypie można jeszcze czuć pewne zapachy a w covid nie. Do tego w przypadku przeziębienia i grypy utrata zmysłu smaku i węchu rozwija się powoli a przy zakażeniu koronawirusem następuje bardzo szybko.

 

Czy to przejdzie i jak to leczyć?

Utrata smaku i węchu może utrzymywać się długo, nawet po wyleczeniu zakażenia. Przeciętnie trwa około miesiąca ale spotkaliśmy ludzi, którzy mieli to dłużej. Można jednak wdrożyć terapie naturalne, które przyspieszą powrót do zdrowia. Jest wiele środków naturalnych mających działanie przeciw wirusowe oraz wzmacniające układ odpornościowy. Są także i takie, które regenerują uszkodzone śluzówki i nerwy. Zdarza się, że chorzy czują po jakimś czasie metaliczny posmak i wtedy podaje się także specjalny lek ukierunkowany na tę cechę (nie podaje się go każdemu).

 

Gdzie się leczyć?

Faktem jest, że kiedy pojawiają się objawy przeziębienia to nie wiadomo, gdzie się z tym udać. W takich przypadkach służymy pomocą. Zgodnie z normami nie możemy jednak przyjąć takiej osoby fizycznie w gabinecie, ale prowadzimy konsultacje on-line, wnoszące więcej niż rozmowa telefoniczna. Ocena wizualna chorego ma czasami kluczowe znaczenie dla doboru terapii. Tą drogą możemy także wspomóc leczenie utraty węchu i smaku.