Woda stanowi znaczną część naszego ciała. Jeśli jej brakuje to mogą pojawić się różne problemy ze zdrowiem.Woda podstawą życia

Zawartość wody w organizmie jest bardzo duża i wynosi od 75% u dzieci, 60% u osoby dorosłej i 50% u ludzi starszych. Codziennie organizm wykorzystuje około 1,5 litra wody do procesów życiowych. Jeśli mu jej nie dostarczymy, zaczynamy chorować! I jak się okazuje - większość z nas nie dostarcza swojemu organizmowi tyle wody!

 

Kawa to nie woda

Część osób mówi po prostu "nie lubię wody" lub "nie odczuwam pragnienia" a inni spożywają płyny ale w postaci soków, coli, herbaty czy kawy, które nie zastąpią wody. Kawa jest wręcz odwadniająca, ponieważ ma działanie moczopędne i usuwa wodę z organizmu zagęszczając krew! Jeśli zatem wypijamy szklankę kawy to powinniśmy wypić 1,5 szklanki wody, aby poprawić bilans! W niektórych krajach podaje się nawet szklankę wody do małej mocnej kawki. Wydawałoby się to jedynie czynnikiem smakowym a tu się okazuje, że ma to znacznie zdrowotne!


Problemy zdrowotne z braku wody

Jeśli mam za mało wody zaczynają się problemy ze zdrowiem! Jako że organizm jest ustrojem samo regulującym się to dostarczoną wodę rozdziela według hierarchii ważności narządów. I tak na pierwszym miejscu wodę otrzyma krew, mózg, wątroba, serce, płuca i nerki. Jeśli wystarczy wody to otrzymają ją potem stawy, woreczek żółciowy, żołądek i limfa.
Poniżej zostaną omówione niektóre dolegliwości wynikające z niedostarczenia odpowiedniej ilości wody.Żołądek

Zgaga i stany zapalne żołądka jako, że woda stanowi 98% powłoki żołądka

 

Stawy

Bóle stawów i zwyrodnienia. Woda służy do nawodnienia mazi stawowej a sama chrząstka jest w 80% zbudowana z wody!

 

Woreczek żółciowy

Kamienie żółciowe. Woda jest potrzebna do rozmiękczenia żółci w woreczku

 

Układ limfatyczny

Blokady limfy i nadmiar toksyn. Limfa jest układem, który służy nam do oczyszczenia organizmu z toksyn i patogenów. To nic innego jak płyn obmywający nas między narządami, którego filtrami są węzły i migdałki. Jeśli nie ma wody to przepływ limfy jest utrudniony!!!! Często cierpimy na różne bóle, częste przeziębienia, zmęczenie, ogólne rozbicie - nic dziwnego, jeśli w organizmie znajdują sie toksyny , których nie może on wyrzucić. Jak wiadomo współczesne środowisko jest pełne toksyn i związków chemicznych począwszy od jedzenia, przez powietrze, wodę i materiały domowe. Organizm mający sprawny system oczyszczania może to wszystko z siebie wyrzucić - ale do tego potrzebuje wody!

 

Głowa

Bóle głowy i osłabienia koncentracji. Ten symptom zaczyna pojawiać się wtedy, kiedy mamy duże deficyty wody, bowiem dotyczy jednego z najważniejszych narządów czyli mózgu. W naszym gabinecie mieliśmy kobietę, która cierpiała od wielu na ogromne migreny i zaparcia. Wszystko zniknęło jak zaczęła się prawidłowo nawadniać. Początkowo wydawało jej się, że zalecenie "Proszę pić odpowiednią ilość wody" jest żartem z uwagi na pozorną błahość tematu, jednak po miesiącu kuracji zrozumiała powagę sytuacji i potrzebę picia wody. Szkoda, że przez tyle lat musiała cierpieć bo nikt jej nie powiedział, aby piła wodę.

 

Krew

Gęsta krew. Bardzo dużo ludzi dostaje środki na rozrzedzenie krwi, a w większości przypadków wystarczy po prostu... pić wodę. Krew jest gęsta, jeśli nie jest nawodniona. A wiele osób nie pije wody!. Wypijają za to kilka kaw, które – jak wspominaliśmy wyżej – są odwadniające. Do tego duża część chorych na nadciśnienie pali papierosy, które także zagęszczają krew.

 

Kontrolujmy poziom nawodnienia organizmu

Powyższe opisy to tylko niektóre problemy wynikające z barku wody. Jest ich znacznie więcej i dlatego warto dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Warto wiedzieć, że nawet osoby, które piją wodę mają niekiedy odwodniony organizm, co może wynikać albo ze złej jakości wody albo z zaburzeń narządów takich jak nerki. Jeśli chcemy sprawdzić, czy nasz organizm jest prawidłowo nawodniony to najlepszą metodą jest mikroskopowa obserwacja kropli krwi, gdzie widać ułożenie i zagęszczenie erytrocytów. Poniżej znajdują się zdjęcia z badania z naszego gabinetu:

 

Krew zagęszczona

Krew zagęszczona, krwinki są poklejone. Obraz krwi pod mikroskopem.

 

 

Krew prawidłowa 

 Krew prawidłowa, krwinki pływają rozklejone. Obraz krwi pod mikroskopem.