Odpowiednie odżywanie jest bardzo ważne, dla kogoś, kto ma wycięty woreczek żółciowy. Najczęściej zabrania mu sie spożywać jakiegokolwiek tłuszczu, a tu sie okazuje, że jest nieco inaczej.

Jeśli był wycięty woreczek żółciowy to staramy się nie jeść zbyt dużej ilości tłuszczu w jednym posiłku (na raz). Woreczek jest bowiem miejscem, gdzie magazynuje się i zagęszcza żółć, która służy m.in. do trawienia tłuszczu. W przypadku braku woreczka wątroba nadal stale produkuje żółć, ale nie jest jej na tyle dużo na raz, by strawić duże ilości tłuszczu. Stąd trzeba je przyjmować często a niewiele (np. 1-2 łyżeczki do posiłku powinny w zupełności wystarczyć..) Żółć stale wycieka do jelit. Nie powinno sie wiec rezygnować z tłuszczu. Należy go spożywać, ponieważ bez jego obecności nie przyswoi się wiele ważnych substancji odżywczych jak wit. A, D, E, K czy koenzym Q10.

 

Zdjęcie składające się z kilku zdjęć. Widać na nich warzywa: papryke, ogórki, marchew

Czego unikać?

Koniecznie należy odstawić słodycze, mleko krowie UHT i przetwory mleczne, chleb z białej mąki, rzeczy smażone na olejach rafinowanych (można smażyć na smalcu, smalcu gęsim, oleju kokosowym lub oleju ryżowym)! Warto korzystać z zamienników mleka krowiego takich jak: mleko oraz sery kozie, mleko owsiane, mleko oraz sery owcze, mleko pinionwe, mleko migdałowe, mleko ryżowe, mleko kokosowe, mleko z amarantusa. Zamienniki mąki pszenicznej są następujące: migdałowa, kokosowa, ryżowa, gryczana, kukurydziana BIO, jaglana. Cukier z kolei można zamienić na: ksylitol, miód dobrej jakości, daktyle (np. syrop).

Warto unikać nadmiaru mięs i wybierać mięsa dobrej jakości. Polecane są szczególnie takie mięsa jak: kaczka, gęś, indyk, wiejska wieprzowina. Wprowadzić oleje tłoczone na zimno typu olej lniany czy oliwa z oliwek - ale nie smażyć na nich!!! Stosować je na zimno do potraw i od razu zjeść, one nie mogą stać, bo sie utlenią.
Jeżeli występuje alergia lub nietolerancja na określony pokarm należy go bezwzględnie odstawić.

Najlepiej unikać rzeczy smażonych a juz tym bardziej nie wolno jeść niczego smażonego na zwykłych olejach. Jak musimy usmażyć to polecane są: olej kokosowy, smalec gęsi. Na zimno spożywamy oleje zimno tłoczone (czyli np. olej lniany), oliwa z oliwek, awokado - ale w małych dawkach a częściej niż dużo a naraz. Do smarowania pieczywa poleca sie masło klarowane. Nie stosować margaryn!!!

 

Co włączyć do diety?

Należy włączyć do jadłospisu produkty o gorzkim i kwaśnym smaku, ponieważ dzięki nim organizm lepiej trawi. Polecane są produkty takie jak cytryna, cykoria, warzywa liściaste.

Starać się nie łączyć w jednym posiłku białka i węglowodanów. To znacznie usprawni procesy trawienia. Czyli nie powinno sie łączyć mięsa z ziemniakami lub chlebem!!! Można jeść mięso i warzywa, lub ziemniaki i warzywa. Tak samo na kanapce mogą być warzywa czy pasztety warzywne ale nie mięso. Warto jeść dużą ilość świeżych warzyw, gdyż zawierają enzymy potrzebne do lepszego trawienia. Polecane są soki świeżo wyciśnięte!! Soki najlepiej z warzyw, owoce jedynie do smaku.

Warto jeść również kolagen czyli te tłuszczyki mięsne. Najbardziej delikatne do przetrawienia są galaretki z mięs. Niektórzy mogą zjeść 1 łyżkę a niektórzy pół szklanki. Wszystko zależy od danego organizmu. Ale nie powinno się ich jeść tak dużo, jak mógłby je zjeść zdrowy człowiek.
Wprowadzić żółtka jaj gotowanych na miękko, białek można nie jeść. I tu również ilość żółtek zależy od indywidualnej tolerancji. Jeśli sie da to można jeść 1-2 żółtka codziennie!!

Do tego poleca się robić soki świeżo wyciśnięte i pić 2 szklanki dziennie. Bardziej wartościowe są soki z warzyw, owoce można dodać jedynie do smaku. Takim standardowym sokiem jest sok z marchewki, ale można robić różne soki z różnych warzyw, wedle smaku. Soki można rozcieńczyć z wodą pół na pół, zwłaszcza, jeśli ktoś ma delikatniejszy żołądek. Właściwości soków: oczyszczające, odżywcze i odkwaszające. Do soku warto dodać kapkę oleju lnianego lub innego oleju tłoczonego na zimno.

 

Warto pić wodę

Pamiętajmy także o nawodnieniu. Jednak jak sie okazuje, picie samej wody nie wystarczy!! Trzeba dodać do niej soli himalajskiej (to sól zdrowotna, inna niż zwykła sól kuchenna). Proporcjonalnie na 1 litr wody dajemy 1/3 łyżeczki soli a na 1,5 litra wody dajemy niecałe pól łyżeczki soli. Wody nie pijemy bezpośrednio przed jedzeniem ani w trakcie posiłku. Pijemy ją pomiędzy posiłkami albo przynajmniej 30 min przed. Jeśli jednak sól nie będzie komuś odpowiadać lub będzie drażnić żołądek/gardło to można wkrapiać troszkę cytrynki.

 

Podsumowanie

Tłuszcz w diecie osoby bez woreczka jest ważny. Nie można z niego całkowicie zrezygnować. Powinien on w niej być ale musi być zjadany w małych ilościach do jednego posiłku, tak aby organizm mógł go strawić. Zatem lepiej „często a mało” niż „dużo na raz”.