Wszędzie słyszymy, że sól szkodzi zdrowiu, powoduje nadciśnienie i lepiej jest jej unikać. Okazuje sie jednak, że sól soli nierówna i że dobra sól jest konieczna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Najlepszą solą jest sól himalajska.


Sól himalajska potrzebna do trawienia

Sód zawarty w soli jest potrzebny organizmowi do produkcji kwasów żołądkowych. Od nich zależy proces trawienia. Im mniej sodu w organizmie tym słabszej jakości soki żołądkowe i tym słabsze trawienie. Przestaną sie dobrze wchłaniać niektóre witaminy i minerały jak np. witaminy z grupy B czy żelazo. Dlatego codziennie musimy dostarczać odpowiednią ilość sodu. Błędem jest myśleć, że jeśli nie solimy, to będziemy zdrowsi!!! Nie będziemy! Sól jest konieczna. Ważne jest jednak, jakiej soli użyjemy. I oczywiście solić w normalnych ilościach.

 

Sól himalajska w solniczce w towarzystkie innych przypraw

Sól himalajska lepsza niż inne

Zwykła sól jest produktem rafinowanym, przy produkcji którego używa sie różnych środków chemicznych. Taka sól jest specjalnie wybielana a chlorek sodu w niej zawarty okazuje sie być szkodliwy. Zdarza sie, że sól jest zanieczyszczona metalami ciężkimi, jak ma to miejsce w przypadku soli morskiej. Takich soli lepiej unikać.

Sól himalajska pochodzi z czystych, białawych, różowawych i czerwonawych żył gór solnych znajdujących sie w Pakistanie. Jest wydobywana z 400-600 metrów głębokości. Powstała miliony lat temu, kiedy energia słoneczna wysuszyła główne morza, dlatego kryształy soli himalajskiej są w całości czyste i naturalne, podobnie jak historyczny pierwotny ocean. Według badań dr Barbary Hendel i biofizyka Petera Ferreira, sól himalajska wykazuje właściwości prozdrowotne. Stwierdzono nawet, że sól himalajska jest "najzdrowszą i najczystszą solą dostępną na ziemi".

Sól himalajska zawiera w sobie nie tylko sód ale także inne cenne minerały, których liczba sięga ponad 80! Są one łatwo przyswajalne, ponieważ maja postać koloidu. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

 

Woda z solą himalajską

Sól himalajska może być używana do tego samego, co zwykła sól kuchenna, a jako że jest wręcz zdrowotna, to powinna ją zastąpić. Możemy nią solić ziemniaki, mięso, pomidory i wszystko inne. Dodatkowo sól himalajską warto dodawać do wody pitej. Jak wiadomo średnio potrzebujemy wypić 1,5 litra wody, aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na nią. Okazuje sie jednak, że wiele osób pijących taką ilość wody jest słabo nawodniona!! Dlaczego? Przyczyną jest brak dobrego wchłonięcia wody w nasze tkanki! Woda z butelki a już tym bardziej przegotowana woda z kranu, są słabo wchłaniane i słabo nawadniają tkanki. Dopiero dodanie do nich soli himalajskiej powoduje, że takie wody nawadniają nasz organizm. Kwestia dotyczy ciśnienia osmotycznego które powoduje, że dana ciecz wnika w tkanki.

 

Obserwacja krwi

W naszym gabinecie prowadzimy mikroskopową obserwacje krwi, gdzie widać, czy krew jest dobrze nawodniona. U większości ludzi widać, że krwinki są wręcz pozlepiane. Dopiero kuracja za pomocą wody z solą himalajską powoduje rozklejenie erytrocytów.