Coraz częściej bierzemy różne suplementy z powodu różnych potrzeb i dolegliwości. Czy ich przyjmowanie jest potrzebne i bezpieczne?

Tak naprawdę to nie powinniśmy przyjmować żadnych suplementów, ponieważ wszystkie składniki odżywcze powinny znajdować sie w jedzeniu! Jednak jakość współczesnego jedzenia pozostawia wiele do życzenia, jest wysoce przetworzona i uboga w wartości odżywcze, skutkiem czego brakuje nam witamin i minerałów. Jesteśmy wręcz niedożywieni!!!! Nasze organizmy potrzebują mieć dostarczone wszystkie potrzebne substancje odżywcze, bo w przeciwnym przypadku pojawiają się choroby wynikające z niedoborów! W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest faktycznie przyjmowanie suplementów diety, które wyrównają braki witamin i minerałów.

 

Pojedyncze witaminy i minerały czy kompleksy

Kwestia, czy suplementować pojedynczą witaminę lub minerał, czy też przyjmować preparat złożony z całej gamy różnych substancji, jest niezwykle istotna, ponieważ nieumiejętne zażywanie pojedynczych substancji może wywołać negatywne skutki. Pamiętajmy, że natura jest "mądra" i wszystkie witaminy i minerały w postaci naturalnej - czyli np. w warzywach i owocach - występują w grupach! Jest w nich wiele składników, niektórych więcej innych mniej, - w zależności od źródła, ale zawsze wysterują razem. Dzieje się tak dlatego, ponieważ witaminy i minerały współpracują ze sobą, poziom jednych wyrównuje poziom drugich, inne uzupełniają swoje działanie, inne z kolei blokują wchłanianie pozostałych. Np nadmiar wapna  blokuje wchłanianie żelaza. Z kolei witamina B6 pomaga wchłaniać magnez. To proste przykłady, ale pokazują, że przyjmując tylko wapń i magnez możemy mieć problem z żelazem!!! Dlatego trzeba by było uzupełnić dietę w substancje pomagające wchłonięciu żelaza. Z kolei te substancje też coś blokują i je też trzeba by równoważyć!!! Robi się koło zamknięte. A jeśli nie będziemy równoważyć skłądnikó to możnemy doprowadzić do problemów zdrowotnych


Witamina D3 a osteoporoza

Ostatnio głośno się mówi o witaminie D3, która ma niby tak wspaniałe właściwości i pomaga w wielu problemach, np. depresji, odporności i osteoporozie. W tym ostatnim przypadku ma pomagać szybciej wchłaniać wapń. I faktycznie - pomaga wchłaniać wapń, ale, to wchłanianie jest na tyle szybkie że wapno nie przedostaje się do kości a jest przyswajane przez tkanki miękkie takie jak mięśnie, wątroba czy nerki!!! Konieczna jest wówczas suplementacja nieznanej nam witamin K2!

(zobacz dobrej jakości witaminę D3 z K2)


Dlatego najlepiej przyjmować suplementy wielowitaminowe. Przyjmowanie pojedynczych substancji może być jednak wskazane, jeśli mamy stwierdzone niedobory tej konkretnej substancji lub wyraźne zapotrzebowanie na nią, np. na witaminę C przy przeziębieniu lub zatoksycznieniu organizmu. W takich przypadkach lepiej jednak nie eksperymentować samemu i zdać się na profesjonalne doradztwo poprzedzone badaniami. W naszym gabinecie wykonujemy testy biorezonansem i mikroskopową obserwację kropli krwi, która skutecznie pomagają ustalić indywidualne potrzeby na konkretne substancje odżywcze.

 

Sztuczne czy naturalne

Inną kwestią jest to, czy witaminy są naturalne czy syntetyczne. Syntetczne to nic innego jak witaminy sztuczne, stworzone w labolatorium. Takie witaminy są jakby w czystej postaci, co sprawia, że organizm nie musi wykonywać żadnej pracy, by wyciągnąć je w pokarmu, skutkiem czego rozleniwia się i potem niechętnie przyjmuje witaminy z warzyw i owoców!!! Poza tym niektóre sztuczne składniki, takie jak beta-karoten, moga wywoływać odwrotny skutek niż naturalny odpowiednik. Przeprowadzono bowiem doświadczdnia na osobach palących papierosy i wykazano, że ci, którzy przyjmowali sztuczny beta karoten mieli znacznie większe predypozycje do zachorowania na nowotwory!!!! 

 

Podsumowując, współcześnie warto skorzystać z naturalnych suplementów diety, ponieważ wartość jedzenia jest bardzo niska i brakuje mu wielu składników odżywczych. 

 

Najczęściej czytany artykuł

Reklama artykułu o wiarygodności badań Volla. Lekarka a w tle lekarz rozmawia rodzinie.

Wyniki testów biorezonansu mogą być fałszywe! Zobacz, na co zwrócić uwage i jaki test wybrać.  

Borelioza. Badanie i leczenie

baner borelii

Terapia biorezonansem MORA jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia boreliozy. 

Szczegółowa diagnostyka organizmu

Baner

Polecana w przypadkach przewlekłych, które trudno poddają się leczeniu

Treści artykułów służą jedynie celom informacyjnym. Nie zastępują konsultacji z lekarzem, nie mogą służyć samodiagnozie lub samoleczeniu. Jeżeli masz problemy zdrowotne lub jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego stanu zdrowia i sposobu leczenia to skonsultuj się z lekarzem. Nie bierzemy na siebie odpowiedzialności za skutki w przypadku, gdyby ktoś będzie chciał wykorzystać informacje do samoleczenia czy samodiagnozy.

Teksty prezentowane na stronie stanowią własność firmy Łukasz Dobrzyński i są utworem w rozumieniu ustawy z dnia 04 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.nr.90,poz.631). Żadna ich część nie może być rozpowszechniana, kopiowana, przetwarzana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody Właściciela.