Za dużo to taki sam błąd jak za mało. Preparaty na pasożyty nie są obojętne dla naszego zdrowia i nie można ich stosować bez ograniczeń. Mowa tu także o preparatach ziołowych, zwłaszcza tych silnych, w skład których wchodzą zioła takie jak piołun czy wrotycz.
Odrobaczanie profilaktycznie
Profilaktycznie, jeśli nic sie nie dzieje, warto odrobaczać sie raz w roku! Tak samo odrobaczamy psy czy koty. W rzadkich przypadkach, jeśli mamy stały kontakt z pasożytami, np. jeśli pracujemy w przedszkolu lub mamy kontakt z chorymi to wówczas można odrobaczać sie dwa razy w roku. Wystarczy wtedy pobrać przez 10-14 dni (w zależności od preparatu) i powtórzyć to po trzech tygodniach. Najlepiej wybierać wiosnę i jesień
Schemat stosowania preparatu jest więc taki: 10-14 dni bierzemy, potem robimy 21 dni przerwy, aby larwy, które ukrywały się w otoczkach przed działaniem leku wyszły z "ukrycia", potem znów bierzemy lek przez 10-14 dni. Po takiej kuracji można dodatkowo stosować naturalne preparaty oczyszczające jelita, by usunąć resztki zabitych pasożytów.
Odrobaczanie, gdy mamy problemy ze zdrowiem
Jeśli jednak mamy problem za zdrowiem to warto wówczas wykonać testy identyfikujące pasożyty. W zależności od rodzaju pasożyta i stopnia zakażenia podpowiemy, co i jak długo stosować. Najczęściej proponujemy odrobaczać się przez 9 tygodni schematem „21 dni stosowania, 21 dni przerwy i 21 dni stosowania”, ale jeśli np. jest to silne zakażenie lambliami to kuracje przebiega inaczej, np. przyjmuje się przeparty przez pierwszy tydzień każdego z kolejnych...7 miesięcy! Z kolei zakażenie tasiemcem może wymagać podania przez tydzień dużej dawki piołunu i tymianku a następnie przejście na inne zioła, które można przyjmować przez dwa miesiące. Wszystko zależy od tego, czym jesteśmy zakażeni.
W naszym gabinecie wykonujemy nie tylko testy na pasożyty, ale pełną analizę organizmu. Jest to ważne dlatego, że niektórych preparatów na pasożyty nie można brać przy pewnych dolegliwościach! Przykładowo jeśli choruje żołądek to musimy zachować ostrożność i nie wprowadzać do organizmu wspomnianego wyżej piołunu czy wrotyczu. Są to bowiem środki mogące podrażnić śluzówki żołądka. Podobnie czosnek może być wtedy niebezpieczny, a jest on także składnikiem wielu mieszanek na robaki.
Nasz gabinet
Gabinet BioMora, ul. Bohaterów Westerplatte 9 / 310, Zielona góra. W razie wątpliwości zapraszamy do korespondencji