Pytanie z gabinetu: „Jak długo stosować kuracje odrobaczającą?”

Zaleceń, co do długości kuracji na pasożyty, jest wiele. Na opakowaniach preparatów ziołowych możemy wyczytać, aby brać 7 dni po czym zrobić przerwę i następnie kuracje powtórzyć. Przy lekach chemicznych takich jak pyranthelum czy Zentel czytamy, aby brać przez 1-3 dni po jednej tabletce i zrobić dwa tygodnie przerwy, po czym powtórzyć dawki. Czy to wystarcza? Sprawa nie jest tak oczywista a reguły zalecenia dotyczące przyjmowania są bardzo indywidualne i zależą od danej osoby oraz stopnia zarobaczenia. Ma na to wpływ także to, jakim pasożytem jest ktoś zakażony. Pamiętam jak mieliśmy u siebie chłopca w wieku 8-9 lat, który przyjął…14 Zenteli, aby pozbyć się glisty. Kuracja trwała rok i dopiero po tym czasie z dziecka zaczęły wychodzić robaki! Po standardowych dawkach była jedynie chwilowa poprawa, po której problem wrócił. Trafił jednak na lekarza z doświadczeniem, który wiedział, że kuracja nie jest zakończona nawet jeśli w kale nie pojawiały się już larwy. Faktem jest, że dziecko otrzymało bardzo dużą ilość chemii i trzeba było potem regenerować mu organizm ale przypadek ten pokazuje, jak trudno czasami pozbyć się pasożytów i że 1-3 tabletki mogą zupełnie nic nie dać.
Skąd więc wiedzieć, czy i ile mamy w sobie pasożytów i jak powinniśmy dawkować preparaty odrobaczające? W naszym gabinecie stosujemy kuracje naturalne oparte na preparatach ziołowych. Za standardowe dawki przyjmujemy stosowanie preparatów przez 21 dni, potem zrobienie przerwy i potem ponowne stosowanie przez 21 dni. Są przypadki, gdzie konieczna jest 2-3 miesięczna kuracja non-stop, potem następuje przerwa i potem kuracje sie powtarza. Ustalamy to podczas spotkania. Ale z doświadczenia wiemy, że dawkowanie podane na opakowaniu z reguły jest dawkowaniem bardzo profilaktycznym i nie wytępi pasożytów! Siedmiodniowa kuracja to zdecydowanie za mało, jeśli ktoś jest zakażony pasożytami.

Nasuwa się tu pytanie, czy takie leki z zielarnii można po prostu pobrać dłużej? Teoretycznie tak, ale trzeba uważać, jakie ma składniki. Nie każde zioła w nich zawarte nadają się do długotrwałej kuracji. Przykładowo piołun jest przez niektóre osoby źle tolerowany i może wywołać zatrucie organizmu. Mieliśmy u siebie wiele osób, które bardzo źle reagowały na tego typu składniki.

Odpowiedź na pytanie, jak długo stosować kuracje na pasożyty, nie jest jednoznaczna. Nie ma tu sztywnej reguły – trzeba obserwować i badać regularnie chorego dostosowując wszystko do tego, jak reaguje. Jak wspominałem, standardowe dawki to zdecydowanie za mało i my polecamy przyjmowanie preparatów w schemacie 21 dni brać, 21 dni przerwy i znów 21 dni brać.