Wszędzie słyszymy, że jesteśmy obciążeniu toksynami i musimy się oczyszczać. Ale jakie to są toksyny? Słysząc słowo „toksyny” myślimy z reguły o trujących związkach, które pochodzą z jakiegoś tajnego laboratorium. Jednak toksyna to każda substancja, która szkodzi naszemu organizmowi. A tych, mamy wokół siebie na co dzień bardzo dużo.


Co to są toksyny?

Toksyną dla organizmu jest to, co mu nie służy i co musi wyrzucić z siebie aby sprawniej funkcjonować. Toksynami będą więc wszelkiego rodzaju związki chemiczne pochodzące z konserwowej żywności (dodatki, konserwanty, emulgatory, stabilizatory), zanieczyszczania z powietrza pochodzące z dymów przemysłowych i spalin samochodowych, dymy papierosowe, metale ciężkie znajdujące się w wodzie (np. ze starych rur), związki chemiczne z materiałów budowlanych, farb, klei, tynków, tapet, związki chemiczne pochodzące z tworzyw sztucznych i wykończeń pomieszczeń oraz sprzętu RTV, wszelkie „pachnące” substancje w tym proszki do prania, perfumy, dezodoranty.

Są to związki z którymi mamy kontakt każdego dnia. I każdego dnia nasz organizm oczyszcza się z tych związków. Tak – mamy systemy detoksykacyjne, które nas oczyszczają. Może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę ale posiadamy swoiste „oczyszczalnie”po to, by móc funkcjonować. Głównymi systemami oczyszczania są układ oddechowy, skóra, wątroba, jelita i nerki. Plus układ limfatyczny. Organizm jest niezwykły i dąży do samo regeneracji.
Niestety, nasze systemy oczyszczania mogą z czasem ulec wyczerpaniu i przemęczeniu! Wówczas zaczyna się odkładanie części z toksyn w tkankach organizmu a to prowadzi do wielu dolegliwości, jakie dręczą współczesny świat.Dolegliwości wywołane przez toksyny:

 • Alergie
 • Choroby autoimmunologiczne
 • Przewlekle zmęczenie
 • Bóle głowy
 • Wypadanie włosów
 • Łamliwość paznokci
 • Narośla, polipy, piasek na nerkach, kamienie żółciowe
 • Zmiany skórne
 • Zapalenia zatok

 

Dlaczego naturalne układy oczyszczania ulegają przemęczeniu?

Ilość substancji szkodliwych rośle w niezwykle szybkim tempie. Co roku przybywa ich ponad kila set! Organizm nie jest w stanie oczyścić się z tak ogromnej ilość toksyn!!! To tak jakbyśmy chcieli złapać piłeczkę – jeśli rzuci się jedną czy dwie to można ją złapać, ale jeśli leci ich 10 to nie da rady. I tak samo funkcjonuje organizm wyłapując związki toksyczne z organizmu! To, czego nie uda mu się oczyścić – pozostaje w organizmie. Latami może uzbierać się bardzo wiele. Ziarnko do ziarnka… Potem zaczynamy chorować.

Do tego wszystkiego należy dodać, że istnieją także toksyny metaboliczne, czyli wewnętrzne, tworzone w procesie przemiany materii. Odżywienia komórkowe wiąże się z tym, że tworzą się związki, które są odpadami i które trzeba usunąć z organizmu (podobnie jak resztki pokarmu przerobione na masę kałową – tylko w mniejszych wymiarach). Takimi produktami przemiany materii jest np. kwas moczanowy.
Jeśli systemy oczyszczania, w tym nerki, zostaną przeciążone toksynami zewnętrznymi to automatycznie zostaje zaburzone oczyszczanie wewnętrzne z produktów przemiany materii!!! A wtedy dochodzi do jeszcze większej toksemii i problemów ze zdrowiem – dna moczanowa, cukrzyca, reumatyzm.


Ludzie nie wierzą, że mają toksyny

Ostatnio usłyszałem odpowiedz zbulwersowanego pana, który oznajmił mi, on nie ma w sobie toksyn i był bardzo zdzielony, że dookoła niego są jakieś „toksyny”. Uważał po prostu, że jego problemy ze zdrowiem, wzięły się same z siebie i trzeba stosować leki do końca życia, aby nie czuć bólu. I nie dał się przekonać do tego, że świat jest inny niż jego wyobrażenia.. Ech….. brak słów. Niestety, żyjemy w coraz bardziej zanieczyszczonym świecie i musimy stawić temu czoło.

Dodam jeszcze, że ludzie, którzy chcą być zdrowi, muszą naprawdę się napracować, aby osiągnąć ten cel. Muszą wytrwale szukać rozwiązań swoich problemów, choć z tym nie jest łatwo. Głęboko wierzę, że jeśli ktoś czyta ten artykuł i dotarł do tego miejsca to chce dowiedzieć się, co ma zrobić, by być zdrowym.Co zrobić, aby oczyścić się z toksyn?

Przede wszystkim należy ocenić stan układów oczyszczających, potem, w zależności od potrzeby, należy je wzmocnić. Pomocne jest także ustalenie rodzaju toksyny, które obciążają organizm. Metodami diagnostycznymi, które poleca medycyna naturalna są:

 • Badanie z tęczówki oka (irydologia), które oceni stan narządów, wskaże osłabione układy
 • Test Biorezonansem MORA, który określi, czy obciążenie dodatkami do żywności, metalami ciężkimi, pestycydami i inne toksynami obecnymi w otoczeniu.
 • Mikroskopowa obserwacja krwi, która wykaże ewentualne braki antyoksydantów, walczących z toksynami


Wszystkie te metody wskażą odpowiednią drogę terapii. Na podstawie wyniku ustalamy ukierunkowane oczyszczanie. W naszym gabinecie stosujemy sprawdzone naturalne terapie, które mają wyjątkowo skuteczne działanie.

 

 Mapa obciążeń człowieka XXI wieku

Obraz schematyczny, gdzie w środku jest sylwetka człowieka a po bokach wypisane obciążenia i toksyny jakie obciążają organizm.

 

Mapa obciążeń narządowych 

Schematyczny obraz pokazujący sylwetkę człowieka i wypisane narządy z toksynami i obciążaniami, jakie obciążają te narządy.