Chlor jest pierwiastkiem, który może wywołać wiele uciążliwych dolegliwości. Mamy z nim kontakt codziennie, ponieważ znajduje sie on miedzy innymi w wodzie wodociągowej, jaką pijemy i w jakiej sie kąpiemy. Jak sprawdzić, czy i w jakim stopniu jesteśmy nim obciążeni i jak się z niego oczyścić.

 

Chlor w przyrodzie

Na wstępie warto zaznaczyć, że w przyrodzie chlor i jego związki występują powszechnie i wchodzą w skład organizmów żywych. Jony chloru znajdują się w płynach ustrojowych, w kwasie solnym, który powstaje z połączenia chloru, wodoru i wody, a który służy w żołądku do trawienia białek. Człowiek ważący 70 kg posiada w sobie około 95 g chloru.

 

Kran, leci woda do szklanki. Widać jedynie kawałek srebrnego kranu i część szklanki, w której już jest woda.

 

Chlor w naszym otoczeniu

O ile taka postać chlora i w tak niewielkiej ilości nam potrzebna do życia o tyle większa ilość i to w postaci wolnej staje sie dla nas bardzo niebezpieczna. Podczas wojny chlor był używany jako składnik zabójczego gazu! Dziś jego ilość jest znacznie mniejsza, jednak może doprowadzić do zaburzeń zdrowotnych, o którym napiszemy nieco niżej. A teraz zobaczmy, gdzie znajduje sie chlor:

 • w wodzie płynącej z kranu (dodawany jest w celu "uzdatniania" wody)
 • w barwnikach dodawanych do naszego pożywieniu
 • w środkach owadobójczych
 • w farbach
 • w produktach naftowych
 • w tworzywach sztucznych
 • w lekarstwach i antyseptykach
 • w wyrobach włókienniczych
 • w rozpuszczalnikach


Największym problemem jest oczywiście obecność chloru w wodzie wodociągowej, ponieważ jest ona przeznaczona do spożycia. Z tej wody robimy kawę i herbatkę, używamy ją do gotowania zupy, kąpiemy sie w niej! Uważa się, że 15 minutowa kąpiel w wodzie chlorowanej powoduje takie wchłonięcie chloru przez skórę dorosłego człowieka, jakby wypił on 6 litrów chlorowanej wody! A teraz przyjrzyjmy sie dolegliwościom, jakie wywołuje chlor.

 


Chlor przyczyną chorób

Chlor jest pierwiastkiem żrącym i agresywnym w stosunku do błon śluzowych i skóry. W związku z tym może powodować takie dolegliwości jak:

 • każdego rodzaju podrażnienia skóry zarówno u dzieci jak i dorosłych
 • atopowe zapalenie skóry
 • katar i napady astmy
 • rozdwajanie końcówek włosów, wypadanie włosów
 • chlor sprzyja powstawaniu alergii wziewnych oraz pokarmowych, ponieważ niszczy błony śluzowe umożliwiając tym samym przedostanie się potencjalnych alergenów w głąb tkanek, aż do krwi
 • zmiany nowotworowe takie jak rak jelita, rak pęcherza moczowego, rak nerek, rak wątroby - w przypadku picia wody z chlorem
 • chlor może przyczynić sie do marskości wątroby
 • niektóre źródła podają, że chlor może powodować powstawanie białaczki
 • chlor i jego związki blokują wchłanianie jodu w naszych organizmach

 

 

Alergie skórne u małych dzieci

Warto dodać kilka słów o alergiach skórnych u małych dzieci. Otóż skóra nowo narodzonego dziecka nie jest jeszcze w pełni rozwinięta. Jest przez to bardziej przepuszczalna i chłonna niż skóra dorosłego. Kiedy zatem takie maleństwo umyjemy w wanience w wodą z chlorem to efekt tego będzie taki, że może ono dostać alergii kontaktowych i pojawią się zmiany skórne!

 

Jak uchronić się przed wpływem chloru?

Jako, że najważniejsza dla nas jest woda wodociągowa używana jest do picia i kąpieli, to poleca się stosowanie filtrów usuwających chlor. W przypadku kąpieli istnieją filtry łazienkowe, które zakłada się na wąż prysznicowy. W przypadku wody pitnej można używać dzbanek z filtrem węglowym typu Britta. Nie można jednak takiej wody pić bezpośrednio i należy ją przegotować. Doskonale nadaje się to do gotowania herbaty, kawy i zup. Jeśli chcielibyśmy filtr, gdzie można wodę pić od razu to wyborem będzie filtr odwróconej osmozy. Polecamy wybrać wersję z mineralizatorem, ponieważ czysta przefiltrowana woda jest praktycznie pozbawiona minerałów i nie jest polecana do picia. Woda dejonizowana będzie zabierała minerały z organizmu. Stąd musi zostać wzbogacona pierwiastkami.

 

Oczyszczanie organizmu

Jeśli ktoś cierpi na zmiany skórne czy wrażliwość błon śluzowych układu oddechowego i pokarmowego to powinien sprawdzić, czy jego organizm nie jest obciążony szkodliwym chlorem. Takie obciążenie można zbadać w naszym teście biorezonansowym. Jest to badanie wykonywane specjalnym urządzeniem elektronicznym i polega na odczytywaniu częstotliwości elektromagnetycznej danego pierwiastka z organizmu człowieka. Technologia biorezonansu jest niemiecką metodą powstałą w latach siedemdziesiątych XX wieku. Jest sprawdzona i wiarygodna. Uważać jednak należy na inne urządzenia biorezonansowe, bowiem na rynku jest obecnie wiele tanich urządzeń o niskiej jakości.

Mając wynik wskazujący na obciążenie organizmu chlorem można przejść do ukierunkowanej terapii. Oczyszczanie przeprowadza się przy pomocy preparatów oraz zabiegów na biorezonansie. Biorezonans służy bowiem nie tylko do diagnostyki ale także do terapii. W tym przypadku częstotliwości elektromagnetyczne chloru są wykorzystywane jako bodziec terapeutyczny i mobilizują organizm do oczyszczenia się z niego. Ilość sesji uzależniona jest przypadku ale z reguły wynosi od 10 do 20 zabiegów wykonywanych raz w tyg. W naszym gabinecie łączymy zabiegi biorezonansowe z preparatami naturalnymi, co działa na zasadzie synergii i przyspiesza oczyszczanie.