baner biomora 2020 kompr

Czego potrzebuje nasza tarczyca, aby mogła prawidłowo funkcjonować? Za co odpowiadają w naszym organizmie hormony tarczycy? 

 Warzywa takie jak kapusta, brokuł, rzodkiew białą, papryka i cebula. Zdjęcie z góry.

 

Hormony tarczycy

Hormony tarczycy kontrolują  tak naprawde wszystkie komórki w naszym ciele. Odpowiadają za prawidłowy metabolizm, wzrost i rozwój każdego z nas. Dlatego, gdy ich poziom spada poniżej normy przemiana materii ulega spowolnieniu, spada także poziom energii i mamy tutaj do czynienia z niedoczynnością tarczycy. jeśli natomiast poziom tych hormonów jest zbyt wysoki, wówczas wszystkie procesy są przyspieszone i możemy mieć do czynienia z nadczynnością tarczycy. Tarczyca jest jakby głównym regulatorem organizmu.

 

Jak działa tarczyca?

Nazwa tarczyca pochodzi od greckiego słowa thyreos i oznacza tarczę wojownika. Tarczyca jest jednym z największych gruczołów wydzielania wewnętrznego w organizmie człowieka. Zbudowana jest ona z pęcherzyków gruczołowych, które zawierają substancję białkową, w której znajduje się białko o nazwie  tyroglobulina. to właśnie z tyroglobuliny wytwarzane są hormony T3 i T4. Pomiędzy pęcherzykami znajdują się komórki około pęcherzykowe, które wydzielają hormon o nazwie  kalcytonina. Kalcytonina ma bardzo istotny wpływ na naszą gospodarkę wapniową, zapobiega miażdżycy i osteoporozie. Kalcytonina zmniejsza bowiem stężenie wapnia w płynach ustrojowych i kieruje wapno do kości. Dlatego tak istotne jest dbanie o tarczycę nie tylko w profilaktyce chorób tarczycy, ale również w zapobieganiu innym chorobom i dolegliwościom.

Jak wcześniej zostało wspomniane, tarczyca wytwarza dwa hormony: T3 (trijodotyroninę) oraz T4 (tyroksynę). T3 zawiera 3 cząsteczki jodu, T4 natomiast zawiera 4 cząsteczki tego pierwiastka. Dlatego jod jest takim niezbędnym pierwiastkiem do prawidłowej pracy tarczycy. Białko, które wiąże hormony tarczycy zawiera liczne cząsteczki aminokwasu o nazwie tyroksyna, którą pobieramy z pożywienia takiego jak jajka, mięso, ryby, nabiał.

Tarczyca wytwarza około 80% hormonu T4 i 20% hormonu T3, jednak pomimo jej mniejszej ilości, jej siła jest o wiele większa od T4. Hormon T3 wytwarzany jest nie tylko w tarczycy, ale także w innych częściach naszego organizmu.

Musimy także pamiętać o innym istotnych hormonach, które wytwarzane są w przysadce mózgowej i podwzgórzu i kontrolują tarczycę - TSH i TRH. Kiedy stężenie hormonów tarczycy we krwi spada zostają wydzielone właśnie hormony TRH oraz TSH. Ich wydzielenie daje sygnał do wydzielenia T3 i T4. Gdy poziom tych hormonów we krwi się unormuje zostaje zmniejszone wydzielanie TSH oraz TRH.

Istotną informacją jest także to, ze tarczyca w swoich pęcherzykach może gromadzić zapas tyroksyny (T4) na 2-3 miesiące. Aby jednak prawidłowo pracowała i spełniała swoje zadanie musi być przekształcona w T3, co odbywa sie głównie wątrobie i w nerkach oraz innych częściach naszego organizmu. Aby nastąpiła przemiana T4 w T3 niezbędna jest obecność w organizmie kilku istotnych minerałów.

 

Selen a tarczyca

Selen - to najważniejszy pierwiastek, dzięki któremu możliwa jest przemiana hormonu T4 w T3. Pamiętajmy, że około 80% T3 w naszym ustroju pochodzi właśnie za sprawą tej przemiany, a tylko 20% jest bezpośrednio produkowana w tarczycy. Niedobór tego pierwiastka może zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworów, w tym także tarczycy. Selen jest silnym przeciwutleniaczem. Jest bardzo pomocnym pierwiastkiem w leczeniu wielu chorób o podłożu autoimmunizacyjnym. Niestety gleby ubogie w ten minerał nie pozwalają nam wyciągnąć z pokarmu odpowiedniej dawki, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a co dopiero jego leczenia. Szacuje się, że dla kobiet niezbędna jest dawka 55mcg, a dla mężczyzn 7-mcg. Jednak w krajach, gdzie w glebach znajduje si,ę dużo selenu, jego dzienne spożycie wynosi od 100-220 mcg. W Europie jednak dostarczamy średnio poniżej 50 mcg selenu i to spożywając głównie nieprzetworzone pokarmy. Dorosły człowiek do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje jednak min 100 mcg selenu dziennie. Dawka toksyczna selenu wynosi około 700 mcg, lecz jeśli chcemy stosować większe dawki niż 100-200 mcg dziennie najlepiej jest je konsultować i obserwować swój organizm. Objawów niedoboru selenu można upatrywać w takich dolegliwościach jak: osłabienie sprawności umysłowej, zakłócenia pracy serca, wrażliwość na zimno, zmęczenie, spowolniony lub przyspieszony metabolizm, depresja, osteoporoza, miażdżyca, osłabione libido, słaba ruchomość plemników czy nawet nowotwory.

Dobrymi źródłami selenu w pożywieniu są wszystkie warzywa zawierające siarkę (im więcej siarki tym więcej selenu - cebula, czosnek, brukselka, brokuły, kalafior), strączki, zboża, ryby, mięso, żółtka jaj, otręby, produkty zbożowe, orzechy brazylijskie, owoce morza jak krewetki czy ostrygi. Aby poziom selenu w organizmie został przywrócony dobrze przyjmować go w diecie z dozwolonych dla nas produktów, ale także suplementować. Suplementacja powinna trwać około 2-3 miesięcy. Najlepszą formą suplementacji jest l-selenometionina oraz selenian sodu. Lepiej przyswaja się on w obecności cynku, manganu czy witaminy C, dlatego najlepiej przyjmować go podczas posiłku lub bezpośrednio po nim.

 

Cynk a tarczyca

Cynk - jest kolejnym istotnym pierwiastkiem dbającą nie tylko o tarczycę, ale odporność naszego organizmu. Niedobór cynku przyczynia się do obniżenia hormonów T3 i T4 we krwi. Jednym z najlepszym rozwiązań suplementacji są organiczne związki cynku jak jabłczan czy cytrynian, dobrym rozwiązaniem może być także chelat. W zależności od zapotrzebowania organizmu suplementuje się od 10-100 mg cynku. Cynk w pożywieniu w największych ilościach znajdziemy w ostrygach, pestkach dyni i słonecznika, wołowinie, kurczaku, produktach mlecznych, nerkowcach, migdałach i cieciorce.

 

Jod a tarczyca

Jod - stosowanie tego pierwiastka sieje ze sobą wiele kontrowersji. Nie mniej jednak należy dostarczać go swojemu organizmowi, ponieważ jak wiemy hormony T3 i T4 składają się z cząsteczek jodu i potrzebują go do prawidłowej budowy. Dorośli potrzebują około 150 mcg jodu dziennie, by wytwarzać hormony tarczycy. Kiedyś jod był dodawany do mąk, teraz już go w mąkach nie ma. Jest za to dodawany do soli kuchennej jodowanej, jednak ta zawiera wiele substancji przeciwzbrylających i bezpieczniej jest wybierać jodowaną sól morską. Najwięcej jodu zawierają ryby morskie i owoce morza, a także wodorosty jak kelp czy morszczyn. Spore ilości występują także w produktach mlecznych. Mniejsze ilości znajdziemy w owocach, warzywach i orzechach. Jeśli nie spożywa się jodowanej soli morskiej, ryb i owoców morza trzy razy w tygodniu oznaczać to może, że nie dostarczamy organizmowi wystarczającej ilości jodu. Zaburzać wchłanianie jodu mogą także warzywa kapustne, jednak gotowanie zmniejsza to niekorzystne działanie. Dlatego też w chorobach tarczycy zaleca się jadanie tych warzyw tylko po obróbce termicznej. Osoby z chorą tarczycą powinny uzgodnić z dietetykiem lub endokrynologiem przyjmowanie jodu w postaci suplementacji (jod, jodek potasu), ponieważ zbyt duże dawki mogą powodować pogorszenie choroby. Dawka musi być odpowiednio dobrana, by organizm mógł wytwarzać hormony tarczycy. Czasami zdarza się, ze organizm źle toleruje nawet niewielkie dawki jodu. Jednak często jest tak, że po uprzednim nasyceniu organizmu cynkiem i selenem jod już jest dobrze tolerowany.

 

Miedź a tarczyca

Miedź - jest niezbędna, aby tarczyca mogła prawidłowo funkcjonować. Niski stan miedzi może być spowodowany spożywaniem go wraz z cynkiem, ponieważ te dwa pierwiastki są wobec siebie antagonistyczne. Jeśli więc przyjmujemy duże dawki cynku, powinniśmy spożywać go najlepiej między posiłkami. Miedź natomiast możemy łatwo dostarczyć wraz z pożywieniem z takich produktów jak: ryby, owoce morza, zboża, orzechy laskowe, brazylijskie, migdały, kakao.

 

L-tyrozyna a tarczyca

L-tyrozyna - to ważny aminokwas, który jest niezbędny do wytwarzania hormonów tarczycy. Hormon tarczycy T4 składa się bowiem z 4 cząsteczek jodu i dwóch cząsteczek tyrozyny. Bez niego nie jest możliwe wytwarzanie tego hormonu. L-tyrozynę znajdziemy we wszystkich pokarmach białkowych jak mięso, ryby, jaja, orzechy, nabiał czy strączki. Jednak, aby mogła być wchłonięta niezbędne jest prawidłowe trawienie (m.in. zakwaszenie żołądka). Często u osób z chorobami tarczycy czy autoimmunizacyjnymi trawienie jest zaburzone i można wówczas możemy wspomóc się suplementacją tego aminokwasu w postaci wolnej. Jednak należy go przyjmować podczas posiłku.

 

Witamina A w pracy tarczycy

Witamina A - hormony tarczycy biorą udział w przemianie beta karotenu w witaminę A. Czasem przy niedoczynności tarczycy może brakować tej witaminy. Można ją zacząć suplementować przez jakiś czas najlepiej w postaci zwierzęcej, bo jak wiemy w postaci beta-karotenu i tak się nie przetworzy. Dobrym źródłem witaminy A są oleje rybie, wątróbka, jaja, masło i wiejskie tłuste mleko. Spożywając wszystkie produkty roślinne bogate w beta karoten pamiętajmy o dodaniu do nich tłuszczy, by ułatwić przetwarzanie go w witaminę A.

 

Inne, magnez, D3 i witaminy z grupy B

Mniej ważnymi, ale również istotnymi pierwiastkami w prawidłowej pracy tarczycy są także magnez, witamina D3 i witaminy z grupy B.

Ważną rzeczą jest także zwrócenie uwagi na produkty wolotwórcze, czyli takie, które zaburzają produkcję hormonów tarczycy i mogą spowodować powiększenie gruczołu, gdy mamy ich w diecie zbyt dużo.

Produkty wolotwórcze to:

  • kukurydza
  • warzywa kapustne - kalafior, brokuł, brukselka, kapusta
  • słodkie ziemniaki
  • soja
  • tapioka
  • kasza jaglana
  • orzeszki ziemne

Jednak gotowanie sprawia, że substancje wolotwórcze stają się nieaktywne. Osoby z zaburzeniami tarczycy, a w szczególności z niedoczynnością tarczycy powinny spożywać te produkty tylko po obróbce termicznej.

 

 

Źródła:

Dr Cabot Sandra, Leczenie chorób tarczycy, Mada, 2006.

Harmonia, Styczeń/luty 2017, str.18-19.

Wentz Izabella, PharmD, Marta Nowosadzka, MD, Zapalenie tarczycy Hashimoto, 2013.

www.pixabay.com

Baner reklamowy testy

Wizyta diagnostyczno-konsultacyjna. Zawiera pakiet trzech badań. Prowadzimy leczenie chorób przewlekłych.

Leczenie alternatywne baner reklamowy

Leczenie alternatywne: choroby układu pokarmowego i oddechowego, alergie pokarmowe i wziewne, pasożyty, borelioza  

Borelioza

Kleszcz na liściu

Ugryzł Cie kleszcz? Podejrzewasz boreliozę? Skuteczna diagnostyka i terapia boreliozy.  Czytaj więcej

Pasożyty

Urządzenie biorezonansowe MV (MORA V) firma BioKat

Nowoczesna i precyzyjna diagnostyka pasożytów. Skuteczne terapie usuwania zakażeń pasożytami.  Czytaj więcej

Alergie

Alergie na pyłki

Testy na alergie pokarmowe i wziewne. Odczulanie alergii metodą biorezonansu. Czytaj więcej 

Treści artykułów służą jedynie celom informacyjnym. Nie zastępują konsultacji z lekarzem, nie mogą służyć samodiagnozie lub samoleczeniu. Jeżeli masz problemy zdrowotne lub jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego stanu zdrowia i sposobu leczenia to skonsultuj się z lekarzem. Nie bierzemy na siebie odpowiedzialności za skutki w przypadku, gdyby ktoś będzie chciał wykorzystać informacje do samoleczenia czy samodiagnozy.

Teksty prezentowane na stronie stanowią własność firmy Łukasz Dobrzyński i są utworem w rozumieniu ustawy z dnia 04 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.nr.90,poz.631). Żadna ich część nie może być rozpowszechniana, kopiowana, przetwarzana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody Właściciela.