Sprawny układ limfatyczny jest konieczny dla utrzymania dobrego zdrowia, samopoczucia i odporności. Dlatego trzeba zadbać o jego oczyszczanie i nie doprowadzać do zastojów!

Dzisiejszy siedzący tryb życia niestety nie służy naszemu układowi limfatycznemu. To ruch sprawia, że limfa krąży w naszym organizmie. Na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę i wie, że ruch to zdrowie. Mało kto jednak wie, że uprawianie sportu należy zaczynać stopniowo, ponieważ można nie tylko nadwyrężyć sobie zastane mięśnie i stawy ale także zatruć układ limfatyczny, nerki i wątrobę. Kiedy zaczynamy się ruszać to zaczynamy spalać toksyny zawarte w tkance tłuszczowej i jeśli mamy ich dużo w sobie to możemy zwyczajnie przesadzić. Dlatego przy zmianie stylu życia z siedzącego na aktywny należy ruch wprowadzać stopniowo jednocześnie dbając o wzmocnienie nerek i wątroby. Należy także pić odpowiednie ilości wody.

 

Czym jest układ limfatyczny?

Układ limfatyczny jest skomplikowanym systemem, na który składają się węzły chłonne, limfa (płyn) i naczynia chłonne włosowate. Limfa, inaczej zwana chłonką, składem przypomina osocze, jednak zwiera więcej tłuszczów. Jej podstawą jest woda. Limfa transportuje składniki odżywcze z krwi do tkanek i odwrotnie. Pomaga usunąć z tkanek nadmiar płynów oraz transportuje tłuszcze. To właśnie w niej dojrzewają limfocyty, czyli obrońcy naszego organizmu. Organizm, który ma sprawny układ limfatyczny, lepiej radzi sobie z infekcjami.

 

Co zrobić, aby układ limfatyczny był sprawny?

  • Należy wprowadzić w życie większy ruch - skurcze mięśni pobudzają limfę do ruchu i oczyszczania. Aktywność fizyczna jest tutaj jednym z najważniejszych elementów. Siedzący tryb życia sprawia, że limfa zmniejsza swoją aktywność o prawie 95%!!!!! Zatem oczyszczanie organizmu i pobudzanie do pracy naszych dzielnych żołnierzy, jakimi są limfocyty, zostają niemalże zbliżone do zera. Konsystencja układu limfatycznego zmienia się z płynnej na gęstą (jak żel) i powstają zastoje.

 

  • Podskoki, skakanka, bieganie, kucanie, chodzenie - to jedne z najlepszych form pobudzania układu limfatycznego. Gdy ciało podskakuje, podnosi się w górę i opada, następuje ciśnieniowe odsysanie odpadów z komórek. Komórki organizmu oczyszczają się a limfa staje się rzadsza i wówczas organizm sprawnie może się oczyścić. Poza tym takie ćwiczenia wzmacniają wszystkie nasze mięśnie i detoksykują organy.

 

  • Masaż limfatyczny - polecany jest szczególnie osobom, które mają problem z chodzeniem czy z jakichkolwiek przyczyn zdrowotnych nie mogą uprawiać sportu. Picie odpowiedniej ilości wody jest konieczne dla układu limfatycznego, miedzy innymi po to, aby spełniał on swoją funkcje oczyszczającą. Jednak sama woda bez ruchu może nie dać oczekiwanych rezultatów. Dlatego trzeba to połączyć!  Mówi się ostatnio dużo o tym, że herbaty czy zupy to nie woda, jednak nie jest to do końca prawdą. Płynne potrawy owszem organizm traktuje jak pożywienie lecz też pobiera z niego wodę. Kiedyś nie piło się czystej wody w takich ilościach jak teraz i organizm był nawodniony. Jednakże piło się dużo kompotów, herbat ziołowych na bazie mięty czy pokrzywy, które nawadniały organizm, jednak nie piło się napojów gazowanych słodzonych przepełnionych cukrem, które nic dobrego nie wnoszą do naszego organizmu. Kompot do obiadu czy do popijania w ciągu dnia ma wiele wartości odżywczych, ale jednak gdy potrzebne jest solidne wypłukanie toksyn z naszego organizmu, woda sprawdzi się tutaj najbardziej. Oczywiście nie pijemy jej w dużych ilościach, żeby zbytnio nie obciążyć nerek. Zaboptrzebowanie na wodę zmienia się wraz z aktywnością.

 

  • Pot - pot wynikający z podgrzania temperatury organizmu jest również świetnym odtruwaczem organizmu. Sauna, czy coraz bardziej rozpowszechnione dziś specjalne komory, które podgrzewają organizm do ponad 40 stopni, doskonale sprawdzają się przy oczyszczaniu organizmu z metali ciężkich takich jak kadm, ołów, arsen czy rakotwórczych ftalanów. Oczywiście sauna nie służy każdej osobie, ale ćwiczenia fizyczne również pobudzają wydzielanie potu. Badania naukowe dowiodły, że pocąc się możemy wydalić dużo metali ciężkich. Pot zawiera ich znacznie więcej niż mocz czy krew. Podczas intensywnego wysiłku czy po pobycie w saunie, nie zapomnijmy o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Idealnym rozwiązaniem mogą być dobre wody mineralne, które zawierają w odpowiedniej ilości potas, magnez czy sód.

 

  • Zioła - podczas pobudzania do pracy układu limfatycznego można także skorzystać z dobrodziejstwa natury i zastosować ziołowe kuracje. Do najczęstszych ziół stosowanych w pobudzeniu chłonki należą: lukrecja, astragalus inaczej zwany tragankiem czy czerwona koniczyna.

 

  • Sok z marchewki - jest podstawą terapii Gersona, która służy leczeniu wielu chorób, w tym także nowotworowych. Alergie, egzemy, problemy skórne i zastoje układu limfatycznego znikają przy regularnym spożywaniu soku z marchewki. Pamiętajmy jednak, by nie pić go na raz jednym haustem, ale delektować się nim i mieszać w buzi chwilkę ze śliną zanim połkniemy go. W ten sposób aktywujemy dodatkowo enzymy trawiące węglowodany. Ze względu na dużą ilość beta karotenu zawartego w marchewce, skąd jej pomarańczowy kolor, należy dodać do niej odrobiny tłuszczu - jeśli spożywamy ją samą pomiędzy posiłkami. Sok z marchewki oprócz działania na limfę świetnie działa także na choroby układu krążenia oraz na detoks wątroby. Rewelacyjnie wspiera organizm, odżywia go i regeneruje. Regularne picie min. 2 szklanek soku z marchwi dziennie na pewno wyjdzie na nam zdrowie. Najlepiej kupować oczywiście marchew ekologiczną lub od rolnika z pewnego źródła, ponieważ jest ona wtedy najmniej zanieczyszczona chemią, a jak wiadomo warzywa korzeniowe ciągną z ziemi najwięcej toksyn.

 

  • Olejek rycynowy - w medycynie ludowej olejek rycynowy stosowany miejscowo na skórę potrafił zdziałać cuda. Olej rycynowy stosowany zewnętrznie rozgrzewa i pobudza do pracy układ limfatyczny, likwidując tym samym zastoje. W medycynie ludowej olej ten stosowano nawet przy guzach w piersi. Nakładając olejek na skórę należy pamiętać, żeby trzymać w tym miejscu ciepło, owijając je delikatnie bandażem czy przykładając watę.

 

  • Post - znany jest szczególnie ze swej mocy oczyszczania i regeneracji organizmu. Dobrze przeprowadzony post może przynieść wiele korzyści dla naszego organizmu, ponieważ pobudza usuwanie toksyn nagromadzonych w organizmie i procesy, które mają za zadanie wyrzucić wszystko to, co naszemu organizmowi jest zbędne do prawidłowego funkcjonowania. Post jest tematem bardzo kontrowersyjnym i raczej nie powinniśmy stosować go bez opieki do świadczonej osoby, ponieważ niewłaściwie przeprowadzony może bardziej zaszkodzić niż pomóc.

 

  • Naprzemienne prysznice zimną i ciepłą wodą znane są szczególnie z ujędrniania biustu. Jednak takie pobudzanie organizmu również daje świetne efekty pobudzające układ chłonny.

 

Podsumowanie

Dla układu limfatycznego najważniejszy jest ruch i woda, jednak przy zastojach limfy warto korzystać z dodatkowych sposób od masażu po soki i preparaty.