W wyniku stosowania naturalnych metod leczenia może początkowo dojść do pogorszenia samopoczucia. Dolegliwości mogą wzrasnąć na sile, mogą pojawić sie biegunki, bóle głowy i stany podgorączkowe. Nie oznacza to, że robimy coś źle i że dana kuracja nam szkodzi. Jest to prawidłowy i naturalny proces zdrowienia. Trzeba go jednak rozsądnie poprowadzić!

 

Rekacja Herxheimera

Reakcją Herxheimera nazywamy początkowe pogorszenie samopoczucia wskutek prawidłowo dobranego leczenia naturalnego mającego na celu oczyszczenie i wzmocnienie organizmu. Nazwa pochodzi od nazwiska lekarza, który pierwszy je opisał - Herxheimera. Objawami reakcji Herxheimera jest nasilenie symptomów choroby oraz pojawianie się poniższych dolegliwości

  • podwyższenie temperatury wiążące sie z uaktywnieniem systemu immunologicznego
  • bóle i zawroty głowy
  • bóle mięśni, kości i stawów
  • mdłości
  • biegunki
  • świąd i wysypki skórne
  • nasilone poty
  • zaburzenia pracy serca (rzadko)
  • nadwrażliwość na zapachy i dźwięki


Chory może wręcz odnieść wrażenie, że terapia wcale mu nie pomaga a nawet szkodzi. Jednak w miarę kontynuowania terapii niepożądane objawy będą coraz słabsze, aż w końcu znikną. Jest rzeczą oczywistą, że chciałoby się uniknąć takiego pogorszenia, jednak nie ma innej drogi do zdrowia, ponieważ tak funkcjonuje natura. Można jednak dobrać terapie w taki sposób, aby reakcja Herxheimera przebiegała w miarę delikatnie i nie przeszkadzała w codziennym funkcjonowaniu.

 

Łagodzimy skutki albo doprowadzamy do zdrowia

Leczenie a wyleczenie to dwie różne rzeczy. Według doświadczeń specjalistów takich jak dr G. Cornelissen, nie można doprowadzić do wyleczenia stosując środki blokujące reakcje, bowiem takie działanie skupia sie jedynie na skutkach i łagodzi problem na chwile po czym wszystko wraca i to często z większą siłą. Jest to wręcz blokowanie choroby. W opozycji do tego stoi medycyna naturalna, która z reguły zajmuje sie przywracaniem naturalnej sprawności organizmu i wzmacnianiem jego odporności, czego celem ma być to, aby organizm sam zaczął funkcjonować prawidłowo.


Bardzo obrazowy będzie tu przykład zakażenia pasożytami, gdzie pojawiają się skurcze brzucha. Możemy w takim przypadku podać środki rozkurczowe, ale pomoga one na kilka godzin po czym problem wróci. Dopiero wytrucie pasożytów uwolni nas od cierpienia. Jednak trucie pasożytów i wydalanie ich z organizmu wiąże sie z reakcją Herxeimera czyli pogorszeniem samopoczucia. Zabijane pasożyty zatruwają bowiem organizm swoimi wydzielinami, co wywołuje swoiste dolegliwości. Obciążona zostaje wątroba, co może wywołać bóle głowy, podnosi się temperatura, aby zwiększyć działanie układu immunologicznego. Kiedy jednak oczyścimy sie z robaków, będziemy cieszyć sie pełnią zdrowia, nie odczuwając żadnych dolegliwości. 


Herx tak ale nie za mocno

Reakcja Herxheimera nie może przebiegać za mocno, bowiem możemy sobie zaszkodzić. Podczas oczyszczania obciążamy wątrobę i nerki, których nie można przeciążyć. Jeśli zatem czujemy, że pogorszenie jest za mocne to koniecznie należy przerwać kuracje i zgłosić się do osoby/gabinetu prowadzącego oczyszczanie. A jeśli oczyszczamy sie na własna rękę to należy zrobić kilka dni przerwy do momentu uspokojenia nasilonych dolegliwości i zacząć dalszą kurację od mniejszych dawek.